X

BASIN ODASI

 • 6/14/2018

  Oyuncak Müzeleri Geleceğe Ne Taşır? II. Türkiye Oyuncak Müzeleri Toplantısı

  Türkiye’de çocuk konulu oyuncak, oyun ve masal müzeleri 8 Haziran günü, İstanbul Oyuncak Müzesi’nde bir araya geldiler… ‘’Oyuncak Müzeleri Geleceğe ne Taşır?’’ konulu sempozyum on müzenin katılımıyla gerçekleşti.
  Musa Baran Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Ataşehir Düştepe Oyun Müzesi, Kartal Masal Müzesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Oyuncak Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Samsun Canik Oyuncak Müzesi ve İzmir Ümran Baradan Oyuncak Müzesi’nin temsilcileri, ilki geçen yıl Ankara’da düzenlenen buluşmanın ikincisinde deneyimlerini ve gelecek hakkındaki düşüncelerini paylaştılar.
  Sempozyumda İstanbul Üniversitesi Müzecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Esra Molo ve Marmara Üniversitesi Eğitim Birimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Işık Kamaraj oyuncak müzelerini akademik bakış açısıyla değerlendiren birer sunum yaptılar.
  Açılış konuşmasını yapan Sunay Akın, müzelerin toplumların hafızası olduğunu, bu gerçeği kavrayamayan ülkelerin Alzheimer hastalığına yakalanacağını vurgulayarak, oyuncak müzelerin önemini şu sözlerle vurguladı: ’’Çocuğun önüne oyuncak diye koyduğumuz insanlığın geleceğidir. Kız çocuğa bebek, erkek çocuğa tabanca almayı sürdürürsek, kadın cinayetlerini durduramayız. Çünkü büyüdüğünde biri ötekini öldürecektir. Oyuncak müzeleri insan hayatında ziyaret edilen ilk müze, müzenin kapısından içeri atılan ilk adımdır. Müzeciliğin gelişmesi oyuncak müzelerinin öneminin anlaşılmasıyla başlar. Gelecekteki müze ziyaretçilerini biz yetiştirmekle kalmıyor, korumacılık düşüncesini de çocuklarımıza aşılıyoruz. Oyuncak müzeleri, geleceği var edenin çocuklarımızın hayalleri olduğu gerçeğini anlatan ve bu gerçeğin ışığında yetişkinlerin doğru adımlar atmasını ziyaretçilerine sunduğu belge ve bilgilerle sağlayan mekanlardır. Bir ülkenin geleceğini var eden politikacıların vaatleri değil, çocuklarının hayalleridir. Geleceği var etmek için çocukların yetişkinlere değil, bizim onların hayallerine ihtiyacımız vardır.”
   
 • 3/30/2018

  İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan'da Çocukların Yüzünü Güldürecek!

  İstanbul oyuncak Müzesi her yıl olduğu gibi bu yılda yeni yaşını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusuyla kutlamaya hazırlanıyor..

  13. yaşına girecek olan müze dopdolu 23 Nisan programı ile herkesi çocuk olmanın keyfini çıkarmaya davet ediyor. Program, Faber-Castell’in Yaratıcılık İstasyonu’nun kapılarını açması ile başlayacak. Bu istasyonda birbirinden renkli ve farklı malzeme ile karşılaşacak olan çocuklar özgürce yaratmanın keyfini çıkartacaklar. Sonrasında, müze ziyaretçileri yıllardır küçük, büyük herkesi kahkahalarla güldüren, Açıkgöz Kukla Tiyatrosu’nun sunduğu geleneksel oyunumuz ‘İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları’ adlı oyunu müzenin Kış Bahçesi’nde izleyebilecekler. Kutlamalar, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestra ve  Korosu’nun 23 Nisan’a özel konserinin coşkusuyla son bulacak. 
   
  23 Nisan Pazartesi günü kutlama için özel olarak açık olacak müzede, 14:00-17:00 saatleri arasında düzenlenecek kutlama programına katılım ve tüm gün müzenin açık olduğu saatler  boyunca    0-18 yaş arası çocuklarımıza müze girişi ücretsiz olacak. 
  Bu anlamlı günde şenlik havasında geçecek 23 Nisan özel etkinlik programı detayı aşağıdaki gibidir.
   
  İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan Programı
  14:00 – 15: 30 Faber-Castell Yaratıcılık İstasyonu
  15:30- 16:00 İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları Kukla Tiyatrosu
  16:30 -17:00 Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestra ve  Korosu Konseri
   
  Müze, 09:30-18:00 saatleri arasında açık olacaktır. Giriş ücretleri indirimli 10 TL, tam 13 TL.’dir. 23 Nisan kutlamalarına özel 0-18 yaş çocuklar müzeye ücretsiz giriş yapabilecektir. 
   
 • 7/13/2017

  Türk ve Japon Çocuklar Hiroşima’nın Yıl Dönümünde Barış İçin Bir Araya Geliyor

  İstanbul Oyuncak Müzesi her sene olduğu gibi bu sene de 6 Ağustos tarihinde Japon ve Türk çocukların katılımıyla Sadako Sasaki’yi anıyor ve turna kuşları ile Dünya’ya barış mesajları veriyor…

  6 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasının yıl dönümünde Türk ve Japon çocuklarımız tekrar böyle büyük bir yıkımın olmaması adına, hoşgörünün hüküm sürdüğü bir dünya için bir araya gelecekler. Atom bombasından etkilenen Sadako Sasaki’nin barış dilekleri ile katladığı ancak bitiremediği turna kuşlarını minik elleriyle tamamlayacak çocuklar daha sonra, sevgi ve barış içinde yaşama temennisinde bulunacaklar.
  Gökçen Atamgüç’ün eğitmenliğinde gerçekleşecek etkinliklerde çocuklar Japon kültürüne ait geleneksel origami sanatı hakkında bilgi edinip  eğlenceli figürler yapmayı öğrenecekler sonrasında da tüm dünyada barışın simgesi haline gelen turna kuşu figürünü yapacaklar. 
   
  Etkinlik programı;
  Tarih: 6  Ağustos Pazar 
  16:00-17:00 Origami Sanati ile Eğlenceli Figürler ve Turna Kuşu Yapım Atölyesi
   
  Etkinlik müze ziyaretçilerine ücretsizdir. Müze giriş ücreti tam: 12 TL., indirimli, 9 TL. dir. 
   
  Sadako Sasaki Hakkında;
  12 yaşına geldiğinde Hiroşima’ya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşen Sadako Sasaki, bir Japon inancına göre kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileğinin gerçek olacağına ve iyileşip tekrar eskisi gibi oyuncaklarıyla oynayacağına inanmaktaydı. 
  Sasaki hayata gözlerini yumduğunda yatağının başucunda kağıtlardan yaptığı 645 turna kuşu durmaktaydı!.. 
  Her yıl dünyanın farklı yerlerinde Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar dünyaya barış mesajı verirler. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde açıldığı ilk yıldan beri Sadako Sasaki’nin anısına turna kuşu etkinliği düzenlenmektedir. 
   
 • 6/8/2017

  Bahçeşehir Koleji Öğrencilerinden "Oyuncakla Zamanda Yolculuk" Sergisi

  Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ile Bahçeşehir Koleji Ataşehir Anadolu Lisesi hazırlık sınıfı öğrencileri geçen yüzyılın oyuncaklarını yeniden canlandırıyor ve tasarımlarıyla geleceğin kapısını aralıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu Yazar Sunay Akın’ın rehberliğinde düzenlenen “Oyuncakla Zamanda Yolculuk” sergisi, 8 Haziran’da İstanbul Oyuncak Müzesi’nin ev sahipliğinde açılıyor.  
  İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu Sunay Akın’ın rehberliğinde gerçekleştirdikleri projeleriyle öğrenciler, Oyuncak Müzesi’nde sergilenen ve her biri yapıldığı dönemin ruhunu yansıtan çoğu el yapımı oyuncağı yeniden yorumluyor. Öğrencilerin 3D modelleme, CNC makinelerinde kalıp çıkarma gibi günümüz teknolojilerini kullanarak, gelecek tasvirleriyle ortaya çıkardıkları yeni oyuncaklar, geçmiş ve gelecek arasında köprü görevi görüyor. 
  “OYUNCAKLA ZAMANDA YOLCULUK” sergi projesi, İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu şair/yazar Sunay Akın’ın, Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ile Bahçeşehir Koleji Ataşehir Anadolu Lisesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin oluşturduğu çalışma gruplarını çalışmanın ana hatlarıyla ilgili bilgilendirdiği konferansla başladı. 
  Öğrenciler sergiyi oluşturan yeniden canlandırılmış oyuncakları, orijinal oyuncakların yapılış amaçlarıyla bağdaştıran, çalışmanın kavramsal önemini ortaya koyan bir araştırma çalışması sonucu hayata geçirdiler. 
  Sergide öğrencilerin yeniden yorumlayarak imal ettiği oyuncaklar, İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen ve model olarak aldıkları orijinal antika oyuncaklarla bir arada, 30 Haziran’a kadar müze ziyaretçilerine açık olarak izlenebilecek. 
  8 Haziran Perşembe 15:00 saatinde açılacak sergi 30 Haziran tarihine kadar, Pazartesi hariç hafta içi 09:30-18:00, hafta sonu 09:30-19:00 saatleri arasında gezilebilecek.  Müze giriş ücreti indirimli 9 TL, tam 12 TL’dir.
   
 • 4/18/2017

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Dünya Çocuk Kültürü İstanbul Oyuncak Müzesi’nde !

  İstanbul Oyuncak Müzesi 12. yaşına girerken farklı coğrafyalarda çocuk olma duygusunu ziyaretçilerine yaşatacak...

  23 Nisan 2005 tarihinde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, bu yıl farklı kültürlerin ışığını ve neşesini çocuklara taşıyacak etkinlikler ile 12. kuruluş kutlamalarında ziyaretçilerini bekliyor. Çocuklarla birlikte kıtaları keşfetmek için çıkılacak dünya turunda, kültürel çeşitliliğin yarattığı zenginlik oyunlarla ve masallarla anlatılacak. 
  Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olan bu anlamlı günde, ilk önce tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil’in yazıp oynadığı ‘Memo’nun Masal Balon’u’ adlı tiyatro oyunu ilk kez müzede izleyiciler ile buluşacak. Oyunda, baş kahraman Memo, yanına çocukları da alarak uçan balonuyla farklı ülkelere doğru hayali bir yolculuk yaptıracak ve o ülkelere ait geleneksel masalların ortaya çıkış hikayelerini öğrenecek. Mehmet Erbil’in kendine has oluşturduğu tiyatro dili ve kuklaları bu yolculuğu eğlenceye dönüştürecek ve çocuklar dünya masallarının kahramanlarını daha yakından tanıyacaklar. 
  Etkinlikler, dünyayı gezerek “Uçan Masallar” adlı kitabı yazan etnolojist Marion Dupeyrat ve gezgin İbrahim Yılmaz’ın eğitmenliğinde okyanusların, kıtaların ötesinde oynanan geleneksel çocuk oyunları ile devam edecek. Çocuklar, farklı coğrafyalarda oynanan oyunları oynarken, o bölgenin kültürel değerlerini de öğrenecekler. Tüm ziyaretçilerin katılabileceği geleneksel müzikler eşliğinde edilecek danslar  ile etkinlikler son bulacak. 
   
  İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan Programı
  13:00 - 13:45  “Memo’nun Masal Balonu” Tiyatro Oyunu
  14:00 - 15:00  “5 Kıta, 5 Geleneksel Çocuk Oyunu” 
   
  Müze giriş ücretleri indirimli 9 TL, tam 12 TL.’dir.  23 Nisan kutlamalarına özel 0-18 yaş çocuklar müzeye ücretsiz giriş yapabilecektir. 
  Müze ziyaretçileri etkinliklere ücretsiz katılabilecektir.
 • 8/6/2016

  Turna Kuşları Barış için Kanat Çırpıyor…

  Hiroşima’ya atılan atom bombasının 71. Yıldönümünde, Türk ve Japon çocuklar İstanbul Oyuncak Müzesi’nden dünyaya barış mesajları yolluyor...

  İstanbul Oyuncak Müzesi’nde her yıl düzenlenmekte olan Sadako Sasaki’yi anma gününün bu yıl on birincisi düzenlecek. Sadako Sasaki’yi anma günü müzede her yıl farklı bir etkinlik ile birleştirilmekte ve çocukların yaptıkları turna kuşları ile dünyaya barış mesajları vermektedir.

  6 Ağustos tarihinde düzenlenecek etkinlikte bu yıl  Türk ve Japon çocuklar, Sadako Sasaki’nin dileğinin gerçek olması için origami sanatı ile yaptıkları turna kuşlarını uçurtmaların kuyruklarına takıp sembolik olarak Sadako Sasaki’nin anısına Japonya’ya uçuracaklar. Anma gününde Türk, Japon dostluğu vurgulanacak, çocukların sevgi, kardeşlik ve dünya barışı ile ilgili mesajlarına yer verilecek.

  Etkinliğe katılım müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Etkinlikler 6 yaş ve üzeri çocuklara yönelik olacak. Etkinlik Programı aşağıdaki gibidir. 

  Etkinlik programı;

  15:45-16:15 Uçan Masallar Uçurtma Masal Atölyesi ile Uçurtma Yapımı

  16:15-16:30 Origami Sanatı ile Turna Kuşu Yapımı

  Eğitmenler: Gökçen Atamgüç, Marion Dupeyrat ve İbrahim Yılmaz

  Etkinlik müze ziyaretçilerine ücretsizdir. Müze giriş ücreti tam: 12 TL. , indirimli, 9 TL. dir.

  Sadako Sasaki Hakkında;

  12 yaşına geldiğinde Hiroşima’ya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşen Sadako Sasaki, bir Japon inancına göre kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileğinin gerçek olacağına ve iyileşip tekrar eskisi gibi oyuncaklarıyla oynayacağına inanmaktaydı.

  Sasaki hayata gözlerini yumduğunda yatağının başucunda kağıtlardan yaptığı 646 turna kuşu durmaktaydı!..

  Her yıl dünyanın farklı yerlerinde Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar dünyaya barış mesajı verirler. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde açıldığı ilk yıldan beri Sadako Sasaki’nin anısına turna kuşu etkinliği düzenlenmektedir.

 • 4/23/2016

  İstanbul Oyuncak Müzesi Yeni Yaşına Kitapların Işığında Girecek

  İstanbul Oyuncak Müzesi yeni yaşını kutlayacağı 23 Nisan tarihinde ziyaretçileriyle kitapların ışığında, eğlence dolu bir gün geçirecek.

  11. yaşına girecek olan İstanbul Oyuncak Müzesi yıllardır oyuncakların izinde dünya tarihini ziyaretçilerine sunuyor ve toplumu aydınlatıyor. Her yıl koleksiyonuna değerli parçaları kazandıran müze  hızla büyümeye devam ediyor ve dünyadaki diğer oyuncak müzeleri arasındaki önemini koruyor.

  Her yıl geleneksel hale dönüşen İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan kutlamaları, bu yıl kitapların izinde şekillenen bir şenlik havasında geçecek. Ziyaretçiler, aydınlanmanın iki temel taşı olan müze ve kitabın buluşmasını İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yaşayacaklar.

  Çocuk kitaplarından ilham alınarak oluşturulan 23 Nisan etkinlik takviminde tiyatro oyuncusu Mehmet Erbil’in “Bir Bavul Masal” adlı oyunuyla çocuklar eğlenceli ve düşsel bir yolculuğa çıkacaklar, sonrasında Zerrin Bilge Omala ile birlikte yapacakları ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasıyla bir kitabı yeniden yorumlayacaklar. ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasının ardından Başak Ellibeş ve Belma Obuter ‘Kitabım Konuşuyor’ etkinliğinde çocuklara keyifli bir hikaye okuyacaklar. Son olarak, "Masallarla Dans" serilemelerinin yaratıcısı  Nur Niyaz Bildik kitap okuyarak çocuklarla dans edecek. Tüm ziyaretçiler masal ve dans dolu bir serüvene katılacaklar.

  Kitapların başrolde olduğu, öğrenme ve eğlencenin birarada şenliğe dönüştüğü 23 Nisan etkinlikleri  saat 13:00-15:30 saatleri arasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nde ziyaretçiler ile bulaşacak.

  Program;

  13:00 Mehmet Erbil “ Bir Bavul Masal” Tiyatro Gösterisi

  14:00 Kitabım Canlanyor -Zerrin Bilge Omala

  14:40 Kitabım Konuşuyor- Başak Ellibeş, Belma Obuter

  15:00 Masallarla Dans -  Nur Niyaz Bildik

 • 4/19/2016

  36 Değerli Sanatçının El Yazıları ile Hayat Verdiği ‘Yüzündeki Çocuk’ Resim Sergisi Teşvikiye Işık Galeri’de Açılıyor

  Ressam Nurettin Kazankaya’nın İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yer alan antika oyuncakların ziyaretçilere yaşattığı duygu yoğunluğunu kağıda aktararak oluşturduğu “Yüzündeki Çocuk” resim sergisi, 19 Nisan tarihinde Faber-Castell’in sponsorluğunda Fevziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık Teşvikiye’de açılıyor. Sergi alanında yer alan Sanat Terapisi panosunda ise ziyaretçiler serginin kendilerinde bıraktığı duyguları aktarıp sanat yoluyla rahatlayabilecek.

  İstanbul Oyuncak Müzesi, 11. yaşına girerken sıra dışı bir resim sergisini ziyaretçileri ile buluşturuyor. Ressam Nurettin Kazankaya’nın farklı bir bakış açısı ile hazırladığı “Yüzündeki Çocuk” resim sergisi, müze ve ziyaretçi ilişkisini özgün ve farklı bir tarzda yansıtıyor. Faber-Castell’in sponsorluğunda 19 Nisan 2016 tarihinde Fevziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık Teşvikiye’de ziyarete açılan sergi 30 Nisan tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.

  Ressam Nurettin Kazankaya dünyada bir ilki gerçekleştirerek iki yıl boyunca İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen antika oyuncakların ziyaretçilere yaşattığı duygu yoğunluğunu resme aktardı. Oyuncaklar ve ziyaretçi portrelerinin birlikte yer aldığı resimler, farklı disiplinlerden 36 ünlü sanatçının duygularını eserlere el yazısı ile aktarmasıyla tamamlandı.

  Yeniden yorumladıkları eserlere duygularını katan sanatçılar arasında Ali Poyrazoğlu, Altan Erkekli,   Ara Güler,  Aydın Boysan, Cahit Berkay, Can Dündar,  Cem Yılmaz, Coşkun Aral, Ergin İnan, Erol Evgin, Fazıl Say, Filiz Akın, Gülten Dayıoğlu, Günseli Kato, Güçlü Mete,  Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Haldun Dormen, İlhan Şeşen, Leman Sam, Levent Üzümcü, Mehmet Aksoy, Metin Uca, Musa Kart, Müjdat Gezen, Nasuh Mahruki, Nebil Özgentürk, Nihat Sırdar, Onay Akbaş, Perran Kutman, Suna Keskin, Sunay Akın, Süleyman Saim Tekcan, Tuluhan Tekelioğlu, Türkan Şoray, Zihni Göktay, Zülfü Livaneli yer alıyor.

  Sergiyi gezen ziyaretçileri 19-21 Nisan tarihlerinde “Faber-Castell Sanat Terapisi” bekliyor. Sergi alanında yer alan terapi panosuyla ziyaretçiler, serginin kendilerinde bıraktığı duyguları yazarak veya boyayarak panoya aktarırken, şehrin yoğun temposuna kısa bir ara verip, sanat yoluyla rahatlayacak.

  Sergi, Galeri Işık Teşvikiye’de 30 Nisan tarihine kadar, Pazar ve resmi tatil günleri hariç, her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek

 • 1/2/2016

  5 Bin Yıllık Oyuncak Tarihi İlk Kez Mall Of İstanbul Moi Sanat'ta

  Yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan oyuncaklar, Mall Of İstanbul’da yer alan ‘MOİ Sanat’ta farklı kuşakları aynı duygularda buluşturuyor. Türkiye’nin en büyük Oyuncak Sergisi’nde, oyuncak yapımından oyuncak tamirine kadar eğlence dolu atölyeler de yer alıyor. Sergiyi gezen, 7’den 70’e herkes zaman tünelinde çocukluğunu yaşıyor

  Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall Of İstanbul, MOİ Sanat’ta; yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapıyor. Sunay Akın’ın küratörlüğünde hayata geçen ‘Oyuncak Sergisi - 5000 Yıllık Hikaye’, antik çağlardan günümüze kadar oyuncakların 5 bin yıllık tarihini ziyaretçilerine aktarıyor. Akın’ın 20 yılda 40 farklı ülkenin antikacılarını dolaşarak oluşturduğu, 4 bin parçalık koleksiyonundan daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş parçalardan oluşan sergi, oyuncak tarihinin gelişiminin kronolojik bir sıralamayla verilmesiyle de Türkiye’de bir ilk. Ziyaretçilere farklı duygular yaşatacak sergi, 24 Nisan’a kadar açık kalacak.

   ‘Bundan bende de vardı!’

  Ziyaretçiler, sergiyi gezerken kendilerini bir zaman makinasında hissederek çocukluklarına doğru yola çıkıyor ve birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartıyorlar. Zaman zaman ‘bundan bende de vardı’ dedirterek nostalji yaşatan sergideki oyuncaklar arasında ilk ayı oyuncağı Teddy’den, Fatoş Bebek’e, tarihte yapılan ilk tren ve gemi oyuncaklarından el yapımı oyuncaklara, bebek evlerinden uzay temalı oyuncaklara ve oyuncak müzik enstrümanlarına kadar bir çok antika değerli eser yer alıyor. Geniş bir tarih yelpazesinden beslenen oyuncakların her biri yapıldıkları dönemin izlerini taşıyor ve medeniyet tarihini oyunla anlatıyor.

  Çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları

  Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall Of İstanbul’da yer alan MOİ Sanat’ta kapılarını açan ‘Oyuncak Sergisi – 5000 Yıllık Hikaye’de interaktif sergiler, özel kurgulanmış sesli tur istasyonları, oyun ve masal atölyeleri ile çocuklar ve yetişkinler serüven dolu dakikalar geçiriyor. MOİ Sanat’taki Oyuncak Sergisi hakkında detaylı bilgi www.oyuncaksergisi.org adresinden, Mall of İstanbul’daki etkinlikler hakkında ise www.mallofistanbul.com.tr adresinden alınabilir.

 • 4/23/2015

  İstanbul Oyuncak Müzesi 10.Yaşını Kutluyor...

  150 YAŞINDAKİ SEYYAR OYUNCAKÇI İSTANBUL’DA!

  İstanbul Oyuncak Müzesi’nden 10. yaş kutlaması için harika bir eser daha..

  Kapılarını ziyaretçilere 23 Nisan 2005 tarihinde açan İstanbul Oyuncak Müzesi 10. yaşını kutluyor..

  Resimler duvarda asılır, gümüşler parlatılır, takılar çekmecede korunur.. Peki ya oyuncaklar? Bir dönemi anlatan her türlü obje korundukları için kolayca bulunurken, oyuncakları bulmak çok zor olmaktadır. Bu gerçeğin fark edilmesiyle, 1950’li yıllardan itibaren dünyada oyuncak müzeleri kurulmaya başlandı. 1956’da Londra’da bir evin çatı katında kurulan Pollock Oyuncak Müzesi ve 1972’de açılan Nürnberg Oyuncak Müzesi, müzeciliğin bu yeni alanında öncüler olmuşlardır.

  Türkiye’de de şair ve yazar Sunay Akın’ın Nürnberg Oyuncak Müzesi’ni 1991 yılında ziyaret etmesinin ardından, oyuncak tarihinin en değerli eserlerini bir araya getirmesiyle kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan’da 10. yaşını kutluyor..

  Kurulduğu günden bu yana koleksiyonunu büyütmeye devam eden müze şimdi de, 10. yıl kutlamaları çerçevesinde çok değerli bir eseri daha ziyaretçilere sunuyor..

  1865 yılında Fransa’da yapılan bu oyuncak, bir seyyar oyuncakçı bebeğidir.. Boynuna asılı tablasında ve kolundaki sepette oyuncak bebekler satan seyyar oyuncakçı kadın, türünün bilinen ilk örneğidir. Oyuncağın kendisi porselen olduğu gibi, oyuncak kadının sattığı oyuncak bebekler de porselenden yapılmıştır. 150 yaşındaki oyuncak, üstünde birbirinden ilginç ayrıntılar taşıyor. Bunlardan biri de, bebeğin sol koluna asılı oyuncak tiyatro sahnesidir. Ayrıca, kız çocukların çok sevdiği oyuncak fincan takımının oyuncağı da dikkat çekiyor. Fincanların fildişinden yapılmış olmaları eseri daha da değerli kılıyor..

  Müze, oyuncak tarihinin en değerli eserlerinden biri olan antika bebeği kuruluş yıl dönümü olan 23 Nisan günü 10. yıl için hazırlanan özel etkinlikler ile birlikte  ziyaretçilere sunmaya hazırlanıyor. 10. yıl kutlama programında ilk önce, ‘Adam Olacak Çocuk’ adlı televizyon programında yıllarca ünlü sanatçı Barış Manço’ya piyanosuyla eşlik eden Mine Mücür ve Çocuk Korosu’n Barış Manço’nun şarkılarını seslendirecekler, ardından da Mine Mücür’ün yönlendirmesiyle küçük ziyaretçiler ’Adam Olacak Çocuk’  programını yıllar sonra tekrar temsili olarak canlandırılacaklar. Etkinlik, çocukların müze bahçesinin duvarlarına barış resimleri yapması ile son bulacak.

  İstanbul Oyuncak Müzesi 10. yaş kutlamalarında koleksiyonerler için bir de oyuncak ayı hazırladı. Sınırlı sayıda üretilen bu oyuncak, müzenin hediyelik eşya bölümünden temin edilebilecek.

  İstanbul Oyuncak Müzesi, geçen on yıl içerisinde Antalya Oyuncak Müzesi ve Gaziantep Oyuncak Müzesi’nin de kuruluşunu gerçekleştirdi. 2011 yılında, Avrupa Müzeler Formu’nun ödül töreninde, bu ödülün tarihinde finale kalan ilk oyuncak müzesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Oyuncak Müzesi, 2012’de Avrupa Müze Akademisi tarafından kendi alanında en başarılı örneği olarak ödüllendirildi.

  İstanbul Oyuncak Müzesi 2012 yılında bir ilke daha imza atarak, aralarında Lizbon Oyuncak Müzesi , Roma Çocuk Müzesi, Brüksel Oyuncak Müzesi, Stockholm Oyuncak Müzesi, Nürnberg Oyuncak Müzesi ve Salzburg Oyuncak Müzesi’nin de olduğu 28 müzeyi bir araya getirerek Avrupa Oyuncak Müzeleri Buluşması’nı (TOYCO) İstanbul’da gerçekleştirdi.

  Müzenin kurucusu Sunay Akın, ziyaretçilerine teşekkür ederek, “Ben sadece bir şair ve yazarım. Kitaplarımın ve gösterilerimin teliflerinden, dünyanın en önemli koleksiyonerlerinden aldığım antika oyuncakları, bir inşaat alanına dönen, tarihin yıkıldığı, hafızanın silindiği İstanbul’da, aileme ait olan ve koruduğumuz yüz yıllık bir köşkte bir araya getirdim. Hayatın zenginliğinin hisse senetlerinde değil, hissi senetlerde olduğuna inanıyorum.  Okurlarıma, seyircilerime ve müze ziyaretçilerine çok teşekkür ediyorum. Bu ülkenin sanata, kitaba ve bilgiye değer veren aydınlık yüzü bizi ayakta tutuyor.” dedi.

  İstanbul Oyuncak Müzesi 10. Yaş Etkinlikleri

  23 Nisan 2015

  13:00-13:15   Mine Mücür ve Çocuk Korosu

  13:15-13:45   ‘Adam Olacak Çocuk’ Temsili Canlandırma

  13:45-15:00   ‘Barış Duvarı Canlanıyor’ Resim Atölyesi

 • 8/23/2014

  İstanbul Oyuncak Müzesi'nde Yaratıcılık Seminerleri

  İstanbul Oyuncak Müzesi’nde şair, yazar ve fotoğraf sanatçısı Akgün Akova’nın yönettiği, Gülden Akıncı'nın koordinatörlüğünü yaptığı  “Yaratıcılık Seminerleri”nin yeni dönemi, 27 Eylül Cumartesi günü başlıyor. Müzede dokuzuncu yılına giren seminerlerde, Salvador Dali’nin resimlerinin analizi de yapılıyor, müzik dinlerken düşler de kuruluyor. 

  "Merak kediyi öldürürse, cenazesine kimler gelir? Esin Perisi hangi otelde kalır? İstanbul çöplüklerine dadanan ve mikropları dört bir yana taşıyan martılar nasıl uzaklaştırılır? Tango, caz ve arabesk aslında üç kardeş miydi? Yolda kendimize rastlarsak ne yapmalıyız? Paul McCartney ünlü Beatles şarkısı “Yesterday”i nasıl besteledi? Kuşların oyuncusu olduğu bir belgesel nasıl çekilir?"

  Katılımcılar  “ışığın bavulu”nu taşımak için ellerini gökkuşağıyla yıkarken,  benzer sorulara da yanıtlar arayacaklar.

  15 ile 115 yaş arasındaki herkesin katılabileceği çalışmalar her Cumartesi saat 10.00- 12.30 arasında… Katılım ücreti, öğrenci ve öğretmenler için aylık 135 TL, diğer katılımcılar için 160 TL... Üç aylık kurları bitiren katılımcılara, Müze tarafından katılım sertifikası  da veriliyor.

  Geniş bilgi ve kayıt için:

  İstanbul Oyuncak Müzesi
  Ömerpaşa Caddesi, Dr.Zeki Zeren Sokağı, No: 17 Göztepe-İstanbul   Tel: (0216) 359 45 50 – 51

  www.istanbuloyuncakmuzesi.com

  www.akgunakova.com

  (Sorularınız ve kayıt formu için www.akgunakova.com “İletişim” sayfasından bize ulaşabilirsiniz)

 • 4/23/2014

  İstanbul Oyuncak Müzesi 9. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı...

  İstanbul Oyuncak Müzesi’nin 9. kuruluş yıldönümü etkinlikleri 23 Nisan günü, saat 13.00 de, Hollanda Kültür Ateşesi Sayın Jeroen Gankema’nın katılımı ile müzenin atölyesinde çocuklara tahta oyuncaklar yaptıran ve boyatan Theo Hasselo’nun heykelinin açılışıyla başladı. 83 yaşında ölen Theo, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin açıldığı 2005 yılından beri, müzeyi ziyaret eden binlerce çocuğun hayal dünyasını oyuncaklarıyla güçlendirdi, renk kattı.

  Hollanda ile Türkiye arasında bir kültür elçisi olan, çocukların deyişiyle “Theo Dede”, Amsterdam’da yaşadığı yıllarda bir tekneyi ev olarak kullanıyordu. Bu nedenle, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin 9. yaş kutlamalarının konusu “Barış Gemisi” olarak belirlendi. 23 Nisan’da çocuklar, Theo Dede’nin kurduğu oyuncak atölyesinde barış dileklerini tahta gemileri boyayarak dile getirdiler.

  Drama atölyesindeki çalışmada ele ele tutuşup gemi, dalga ve rüzgar olan çocuklar, kutlamalar boyunca, dünya sularında yüzdürdükleri barış gemisiyle kardeşlik ve sevgi dileklerini paylaştı.

   Sunay Akın müzede yaptığı konuşmada çocuklarla ilgili sorunları her gün dile getirdiklerini sadece bugün anıp unutmadıklarını özellikle vurgulayarak şunları söyledi: ”Yarından itibaren 2015 yılının 23 Nisan gününe kadar, her gün, her saat çocuk haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz.”

 • 3/6/2014

  Şarlo 100. Yılında İstanbul Oyuncak Müzesi'nde!

  İstanbul Oyuncak Müzesi Charlie Chaplin’in özel eşyası olan ve fotoğraflarda sanatçının oynarken görüldüğü Şarlo oyuncağını, ABD’deki bir açık artırmadan satın alarak Türkiye’ye kazandırdı.

  Kurulduğu 2005 yılından beri koleksiyonunu sürekli zenginleştiren İstanbul Oyuncak Müzesi, ünlü sinema oyuncusu Charlie Chaplin için, canlandırdığı Şarlo karakteri olarak yapılan ve kendisine armağan edilen oyuncağı da koleksiyonuna kattı. Sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden biri olan Şarlo bebeğin İstanbul’a gelişiyle ilgili  İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın ve davetlilerin katılımıyla 6 Mart Perşembe günü bir basın toplantısı düzenlendi.

  Bu yıl doğuşunun 100. yılı kutlanan, Charlie Chaplin’in 1914’de oynadığı “Venedik’te çocuk otomobil yarışları” filminde ilk kez seyircilerin karşısına çıkan Şarlo karakteri, kısa sürede ünlenirken, yıllar geçtikçe sinema tarihinin ölümsüzleri listesinde ilk sıraya yerleşti. ABD’de Schoenhut fabrikasında üretilen Şarlo bebeği, sanatçı için özel olarak tasarlandı ve kendisine armağan edildi. Charlie Chaplin çok sevdiği  Şarlo oyuncağını, 1920’li yıllarda bir hayır işi için satışa çıkarırken,  Şarlo bebeği, geliri anaokulu yapımında kullanılmak amacıyla düzenlenen açık artırmada, o dönemde  önemli bir değer olan 500 dolara, Charlie Chaplin’in arkadaşı William Morris tarafından satın alındı..

  -Kütüphane için gelir kaynağı oldu-

  Emma ve William Morris’in ölümlerinden sonra varisleri, okuma sevgisi aşılaması için Şarlo bebeğin Saranac Lake kütüphanesinde sergilenmesine izin verirken, Charlie Chaplin’in oyuncağını görmek için gelen ziyaretçilerin aldığı ödünç kitaplar kütüphane için bir gelir kaynağı oluşturdu.

  Anaokulu yapımından sonra kitap okuma alışkanlığına hizmet eden Şarlo bebek,  1970’li yıllarda bir hayır kurumuna verildi.  Oyuncak için, 2013 yılı Aralık ayında Teksas’ta bir açık artırma düzenlendi.  

  -‘’Sahne ışıklarını İstanbul’a çekmiş olduk’’-

  Şair, yazar, oyuncu ve müzeci Sunay Akın, New York’ta yaşayan yakın arkadaşı Ekmel Anda’dan, açık artırmayı takip etmesini ve bedeli ne olursa olsun, Şarlo bebeği kendi adına almasını istedi. Böylelikle Şarlo’nun oyuncağı, doğumunun 100. yılında İstanbul’un Göztepe semtinde bulunan Oyuncak Müzesi’ne gelmiş oldu.

  Sunay Akın, Şarlo bebeğin İstanbul’a kazandırılmasıyla ilgili şu görüşleri paylaştı:

  ”Demokrasinin tarihinde müzelerin önemini yıllardır anlatmakla kalmıyor, ülkeme de bu konuda somut örnekler kazandırmaya çalışıyorum. Müzeler bir toplumun belleğidir. Müzelerin değerini kavrayamayan bir ülke Alzheimer olmuş insana benzer ve geldiği yeri bilemediği gibi gideceği yönü de göremez. Şarlo’nun doğuşunun 100. yılında, Charlie Chaplin’in bu özel oyuncağını müzemize kazandırarak, sanat dünyasının sahne ışıklarını bir kez daha İstanbul’un üstüne çekmiş olduk. Şarlo filmlerinde hep barıştan, haksızlığa uğrayandan, emekten, sevgiden ve kardeşlikten yana olmuştur. Ne mutlu ki artık Şarlo da bizimle. İstanbul Oyuncak Müzesi olarak bilgi toplumu olmak ve ülkemize kazandırmaya çalıştığımız değerler konusunda artık daha da güçlüyüz!”

  -Chaplin için tek bir adet yapılan Şarlo bebek İstanbul’da-

  Sunay Akın,  ilk açıldığında dünyadaki örnekleri arasında orta sıralarda bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi'nin, müzeye emek verenler ve destekleyenler sayesinde dünyada oyuncak müzeleri arasında akla gelen ilk 3-4 müzeden biri haline geldiğini vurguladı.

  Dünyada bu oyuncağın hiçbir örneğinin bulunmadığını, Chaplin için özel olarak bir tane hazırlandığını anlatan Akın, İstanbul Oyuncak Müzesi'nde bu oyuncağın yanı sıra 1920'li yıllarda üretilen Şarlo oyuncaklarının da sergilendiğini söyledi.

  İş Bankası, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Anadolu Hayat Emeklilik, Faber Castell, Tadım Gıda, Anel, Jotun, Isuzu gibi müzeye katkı sunan ve destekleyen kurumlara teşekkür eden Sunay Akın,  eline bir futbol  topu alarak,  ''Türkiye'de futbola verilen değerin, maddi katkının yüzde 1'i kültür sanata verilseydi, Şarlo'nun filminde anlatmaya çalıştığı daha barışçıl ve sevgi dolu bir dünyada yaşıyor olurduk’’ dedi.

 • 2/12/2014

  Weave Projesi

  İstanbul Oyuncak Müzesi İtalya’da bulunan Roma Explora Çocuk Müzesi, Hollanda’da bulunan Waag Cemiyeti  ve Bulgaristan’da bulunan Association Art Land  tarafından yürütülen bir avrupa projesi olan WEAVE projesinin sorumlu ortağıdır.

  http://www.mdbr.it
  http://waag.org/nl
  http://www.artland-sofia.eu/

  Avrupa Dokuması: Üretilenler, Değerleri ve Alışverişi - Kültür ve sanatı tekstil yolu ile anlatan bir dizi kültürel etkinlikve atölyeden oluşan Weave projesinin amacı 3-12 yaşları arasındaki çocyuklar ile aileleri, öğretmenleri, müze çalışanlarını, üniversite görevlilerini ve tekstil öğrencilerini biraraya getirerek kültürel mirası yenilikçi, formal olmayan, aktivitelere, sanatsal gösterilere ve el işine dayandırarak anlatmaktır.

  WEAVE’in öncelikli amacı Hollanda, Bulgaristan ve İtalya’da (Eylül – Ekim aylarında) tekstil sanatı ile ilgili 3 adet ücretsiz  ekinlik sağlayabilmektir.
  “Zikzak – Tekstil, doku ve hissetirdikleri: Akıllıca bir çocuk oyunu!" 

  http://zigzagproject.eu/

  Projenin ana kısımları öğretmenler için eğitici setlerin yer aldığı eğitim atölyeleri, 12 eğitici video gösterisi, 3 basın toplantısı, iyi bir eğitici kılavuz ve bütün projelerin resimlerinin yer aldığı halka açık bir sergi.

  Sorumlu ortak olarak İstanbul oyuncak Müzesi, Amsterdam, Sofya ve Bulgaristan’da gerçekleşecek bu 3 ücretsiz ZikZak etkinliğine katılarak, Waag Cemiyeti, Explora Çocuk Müzesi ve Association Art Land ile beraber sanat öğrencilerine, gerçekleşecek atölyelerde çocuklara, ailelere ve okullara yardımcı olacak, onlarla beraber çalışacaktır.

  Etkinliklerden önce Sofya’da tekstil sanatı ve atölyelerin anlatılacağı eğitim seminerine katılacaktır.

  Bütün katılımcılarımız bize uluslararası bağlamda farklı yeteneklerde, değişik geçmişlere ve şartlara sahip insanlarla tanışma, aynı projeler üstünde bilgi alışverişi ve metot birleşimi, verimliliği arttırma gibi konularda beraber çalışabilme olanağı sağlayacaktır.

  Bu deneyim ve WEAVE tarafından gerçeşleştirilecek 12 adet atölye çalışması ile müzemiz kültürel alışveriş sayesinde yeteneklerini, deneyimlerini arttırmakla beraber fikirler, içerikler toplayarak gelecekte ailelere ve okullara daha yaratıcı ve eğitici hizmet sunabilecektir.

  Bu proje bize ülkeleri, müzeleri, sanatçıları, insanları, müzelerin atölyelerine ve tekstil sanatı etkinliklerine verilen tepkiyi, müzeyi gerçek hayatta nasıl gördüklerini ve tabi ki kültürlerini tanıma fırsatı verecektir.

  Bu proje Avrupada’ki diğer müzeleri ve kurumları tanıyarak Avrupa çapında yeni ortaklıklar kurma ve kültürel projeler ile daha efektif olarak çalışma konusunda büyük bir şans olacaktır.

  Proje Süresi
  1 Ağustos 2013 ile 31 Mart 2015 arası

  WEAVE projesi Avrupa Birliği’nin Kültür Programı tarafından desteklenmektedir.

 • 12/26/2013

  Kübey Hatun Avrupa'nın Oyuncak ve Çocuk Müzeleri'ni Biraraya Getiriyor!

  Önüm, arkam, sağım, solum müze !

  Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği’ne (TOYCO) giden ilk adım Türkiye’de atılıyor!.. 

  İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleşecek toplantıya aralarında , Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Belçika ve Portekiz’in de olduğu 14 ülkenin oyuncak ve çocuk müzelerinin temsilcileri katılıyor. Toplantıya Avrupa Müzeler Forumu (EMF) ve Avrupa Müzeler Akademisi’nin (EMA) yöneticileri de eşlik edecek.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde yürütülecek etkinliklerin ana konusu, ülkemizin tekstil kültürünün çocuk dünyasına yansıttığı zenginliği vurgulamak amacıyla “Bezbebek” olarak belirlendi. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın ana sponsorluğunu üstlendiği TOYCO buluşmasının simgesi olarak, kültürümüzde doğum yapan kadınları ve çocukları koruyan, onlara hayat veren Kübey Hatun tanıtılacak. Kübey Hatun’un sanatçı Fatma Tuncer tarafından bu buluşma için yapılacak bezbebek oyuncakları katılımcı müzelere armağan edilecek.

  Buluşmaya katılacak müze temsilcileri, 15 Kasım’da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Çocuk Sanat Merkezi’ndeki etkinliklerine ve yürütülmekte olan Oyuncak Müzesi’nin hazırlık çalışmalarına katıldıktan sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edecekler. TOYCO toplantılarının  üçüncü kenti olan İstanbul’da, 19-20 Kasım tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde büyük buluşma gerçekleşecek.  Sunay Akın’ın yönetimindeki iki günlük toplantıda aralarında Nürnberg Oyuncak Müzesi, Paris Oyuncak Bebek Müzesi, Roma Çocuk Müzesi, Stokholm Oyuncak Müzesi, Brüksel Oyuncak Müzesi, Lizbon Oyuncak Müzesi’nin de bulunduğu müze temsilcileri kuruluş öykülerini, deneyimlerini ve etkinliklerini paylaşacaklar. Akademisyenlerin ve öğretmenlerin şimdiden yoğun ilgi gösterdiği toplantılar halka açık olacaktır.

  Ana sponsorluğunu Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikasının üstlendiği, Faber-Castell, Tadım Gıda, Kia, Deniz Bank, İş Bankası Kültür Yayınları, Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin destek olduğu tarihi buluşmada, her ülkenin beraberinde getirdiği çocuk ve oyuncak kültürünü anlatan birer oyuncağın yer aldığı bir sergi de düzenlenecek.

  TOYCO buluşması için Sunay Akın şunları söyledi: “Bir terzi çocuğu olarak çocukluğumda oynadığım müzecilik oyununun ilk eserleri, babamın dükkanından aldığım yüksük, iplik makaraları ve kumaş parçalarından kestiğim çeşitli ülke haritaları gibi eşyalardı. Yıllar geçti aradan ve kurmuş olduğum Oyuncak Müzesi bir ilki gerçekleştirerek, Avrupa’daki çocuk ve oyuncak müzelerini biraraya getiriyor. Müzemize yaptığı ziyaret esnasında Sayın Halit Narin’e bu hayalimi anlattığımda, biz tekstilciler olarak yanındayız diyerek, bu büyük buluşmaya destek oldular. Ne garip, çocukken kumaş parçalarından haritalarını kestiğim ülkeler, Türkiye’nin tekstilcileri tarafından biraraya getiriliyor! Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası başta olmak üzere katkıda bulunan tüm değerli firmalara çok teşekkür ederim. Ülkemize gelen seçkin konuklarla önce Gaziantep’e gideceğiz. Dünya’ya çatışma haberlerinin yayınlandığı bu coğrafyadan, bu kez Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Merkezi’nde yürütülen başarılı etkinliklikler ve oyuncak müzesinin hazırlık çalışmaları duyurulacak ve de Zeugma Müzesi ziyaret edilecek.  Antalya Oyuncak Müzesi’ni ziyaretin ardından İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gelinecek ve konuk ülkelerin çocuk ve oyuncak müzesi konusunda ülkemizin bu denli kısa sürede elde ettiği başarıları görünce takdir edeceklerine eminim. Her şey çocuklarımızın oyunlarını, hayallerini korumak için. Çünkü, bir ülkenin geleceğine giden yol, o ülke çocuklarının oyunlarından geçer.”  

 • 3/23/2013

  İstanbul Oyuncak Müzesi'nden Bir Başarı Daha ….

  Avrupa Müze Akademileri (EMA) ve Çocuk Müzeleri Birliği (Hands On! International) tarafından verilen, dünyanın en iyi müzesi ödül töreni 23 Mart günü, İtalya’nın Bologna kentinde gerçekleşti.

  On akademisyenden olusan jürı yaptığı değerlendirme sonucunda 9 ülkeyi dünyanın en iyileri olarak belirledi. Avusturya’dan Frida&Graz Çocuk Müzesi, Almanya’dan Berlin Labrynth Çocuk Müzesi, İngiltere’den Londra Çocuk Öyküleri Müzesi ve İsveç’ten Jamtli Müzesi gibi çocuk konusunda çalışma yapan dünyanın en başarılı müzeleri arasına İstanbul Oyuncak Müzesi Türkiye’yi taşımayı başardı. İstanbul Oyuncak Müzesi dünyanın en iyilerinin davet edildigi finalde tek oyuncak müzesi olmasıyla da dıkkat çekti. Sunay Akın, katıldığı ödül töreninde şunları söyledi:”İstanbul Oyuncak Müzesi’yle başlattığımız duyarlığı Antalya ve Gaziantep’e de taşıdık. Bu kentlerdeki yerel yönetimlerin çocuklara olan ilgisiyle oyuncak müzeleri kurmalarını sağladık. Kasım ayında bu kentlerde düzenlenecek toplantılarda (Toyco) sizleri ülkemizde görmek, Türkiye’nin müzeciliğe ve çocuk dünyasına verdiği öneme yerinde tanıklık etmeniz bizi onurlandıracaktır. Biz müzeciliği dört duvar olarak algılamıyoruz. Ülkemizin doğusundaki Van’da yaşanan deprem sonrasında, oradaki çocukların acılarını sağıltmak için müzemizin düzenlediği kampanyada yirmi kamyon oyuncak bölgeye ulaştırıldı. Barış ve sevgi dolu bir gelecek için yalnızca çocuklarımızın hayallerine ihtiyacımız vardır.”

  Avrupa’da kurulan ilk çocuk müzesi olan Hollanda’daki Tropen Müzesi’nin büyük ödülü aldığı ödül finalindeki tek oyuncak müzesinin İstanbul Oyuncak Müzesi olması dikkat çekti. Bologna Tarih Müzesi’nde gerçekleşen ödül töreninde finalistlere sertifikaları Lüksemburg Prensesi Sibilla tarafından verildi.

  İstanbul Oyuncak Müzesi, 2011 yılında da, Avrupa Müzeler Forumu (EMF) tarafından kategori ayırımı yapılmadan düzenlenen yarışmada ülkemizi temsil etmiş ve finale kalan müzelerden biri olmayı başarmıştı.

 • 2/6/2013

  Çocuk Fatih Sultan Mehmet'e Özgürlük!

  Oyuncakların Başkenti İstanbul Oldu…

  Avrupa oyuncak ve çocuk müzeleri İstanbul Oyuncak Müzesi’nin öncülüğünde Türkiye’de biraraya geldiler. Konusu bez bebek olan buluşmanın simgesi olarak Türk Mitolojisinde doğum yapacak kadınları ve çocukları koruyan Kübey Hatun seçildi.

  15 ülkeden, 24 müzenin katıldığı buluşmanın ilk basamağı Gaziantep oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk ve oyuncak müzesi çalışmalarını inceleyen uzmanlar önerilerde bulundular ve destek sözü verdiler. Aralarında Hollanda’dan Zoom Çocuk Müzesi, Roma Explora Çocuk Müzesi, Salzburg Oyuncak Müzesi, Paris Oyuncak Bebek Müzesi, Stockholm Oyuncak Bebek Müzesi gibi kendi alanında öncü müzelerin olduğu heyet Antalya Oyuncak Müzesi’ne yapılan ziyaretin ardından İstanbul’da 19-20 Kasım günlerinde oyuncak ve çocuk müzeleri konulu sempozyuma katıldılar.

  Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın ana sponsorluğunda, Faber-Castell, Tadım Gıda, KIA Otomotiv, Denizbank, İş Bankası Kültür Yayınları ve Bilgi Üniversite’nin desteklediği
  ‘’ TOYCO’’ ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşmasında aralarında Avrupa Müzeler Akademisi Başkanı ‘’ Andreja Rihter’’, Avrupa Müzeler Forumu temsilcisi Goranka Horjan’ın da bulunduğu uzmanlarda bildiri sundular.

  Sunuculuğunu İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu, şair ve yazar Sunay Akın’ın yaptığı etkinliklerde çocuk dünyasına katkılarından dolayı ünlü sunucu Halit Kıvanç’a, çocuk psikoloğu Prof. Dr. Ferhunde Öktem’e, yazar Gülten Dayıoğlu’na, Fatoş Oyuncakları kurucusu Fatoş İnhan’a ve müzecilğin gelişmesine katkılarından dolayı İyigün Özütürk, Gürol Kutlu ve Ayhan Doğan’a TOYCO onur ödülü verildi.

  Buluşmanın son günü olan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününde, Sunay Akın 1930’lu yıllarda Taksim meydanında ilk çocuk hakları mitingini düzenleyen Nakiyye öğretmeni de anarak şunları söyledi, ‘’Topkapı Sarayı’nın arşivinde Fatih Sultan Mehmet’in çocukken yaptığı resimler durmaktadır. Tarihi değerli kılan savaşlar, krallıklar ya da iktidarlar değil hayallerdir.  Bu yüzden bu anlamlı günde çocuk Mehmet’in resimlerinin müzede sergiye çıkarılmasını istiyorum’’

  Avrupa Müzeler Akademileri Başkanı Andreja Rihter 6 gün süren buluşmanın çok başarılı geçtiğini söyleyerek, şunları ekledi ;‘’ Sunay Akın ülkenizde Çocuk ve Oyuncak Müzeleri’nin öncülüğünü yapıyor. O ve ekibi kısa sürede harika işler başararak EMA tarafından da  ödüllendirildi. Gördük ki müzecilik konusunda Türkiye’de önemli gelişmeler var. İstanbul Oyuncak Müzesi ile ileriye dönük, birlikte çok güzel işler yapabileceğimize inandık ‘’.

  Avrupa Çocuk ve Oyuncak Müzeleri’nin 2012 sempozyumuna Akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve halk yoğun ilgi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleşen buluşma Bakan Ertuğrul Günay’ında katılımı ile Türkiye Tekstil İşverenler Sendikası’nın Esma Sultan Yalı’sında verdiği gala yemeği ile son buldu.