X

HİKAYEMİZ

İstanbul Oyuncak Müzesi, şair-yazar Sunay Akın’ın ülkesinin güzel yarınları için yazdığı bir masaldır… Şair-yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Müze 20 yılda dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan antikacılardan ve açık arttırmalardan edinilen 1000’den fazla oyuncakla kurulmuş ve şu anda 4000’den fazla oyuncak sergilenmektedir. Sergilenen oyuncaklar, sanatçının kitaplarından, tek kişilik sahne oyunlarından ve televizyon programlarından edindiği teliflerle satın alınmıştır. Sanatçı, ailesine ait Göztepe’deki beş katlı tarihi konağı bu düşün gerçeğe dönüşmesi için kullanmıştır. Müzenin her odası bir tiyatro sahnesi görünümünde olup, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Sergileme teknikleri açısından çok zengin olan müze bir şairin açtığı ve sahne tasarım sanatçısının tasarladığı bilinen ilk müze olma özelliğini taşımaktadır. Müzeler toplumların hafızasıdır. Demokrasinin değerleri ancak hafızası güçlü toplumlarda gelişir. Korumacılık düşüncesinin topluma verildiği yer müzelerdir. Bir ülkenin doğasının, ağaçlarının, sularının, denizlerinin korunup korunmadığı o ülkedeki müzelerin sayısıyla doğru orantılıdır. İstanbul oyuncak Müzesi, ülkemizde bu eksikliği gidermekle kalmıyor, sergilediği eserlerle dünyadaki örnekler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Müzemiz, 2009 yılında ICOM’a (Uluslar Arası Müzeler Birliği) üye olmuş ve Avrupa Müzeler Forumu’nun faaliyetlerine katılmaya başlamıştır. 2010 ve 2011 yılında “Avrupa’nın En İyi Müzesi” yarışmasında, ödüle aday olarak gösterilmiştir. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin öncülüğünde TOYCO ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) kapsamında 15 ülkeden 24 müze temsilcisinin katıldığı toplantılar yapıldı. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde düşlerin ve bilimin tarihi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Oyuncakların öyküleri ziyaretçilere dünya tarihini sunarken, bir yandan da geçmişin izlerinden oluşan bir yolculuğun kapılarını açmaktadır. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kapısından içeri girerken bir elinizden çocuğunuz, ayrılırken diğer elinizden çocukluğunuz tutacak… ......

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır.  

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliği ile 3 kuşağın birarada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır. Dede/nine, baba/anne ve torun bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartırlar. Oyuncak müzesinin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ülkemizdeki diğer oyuncak müzelerinin de açılması için örnek teşkil etmiştir. 2011 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Antalya Oyuncak Müzesi ve 2013 yılında da  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ataşehir Belediyesi’ne ait Oyun Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın’ın danışmanlığı ve küratörlüğünde kapılarını ziyarete açmıştır.