BASIN ODASI


BARIŞIN KANATLARI, TURNA KUŞLARI... ?

İstanbul Oyuncak Müzesi Hiroşima’ya atılan atom bombasının yıl dönümünde, dünya barışının ve silahsızlanmanın simgesi haline gelen Sadako Sasaki’yi anıyor..İkinci Dünya Savaşı’nda, 6 Ağustos 1945’de, Hiroşima’ya atılan atom bombasından etkilenenlerden biri de Sadako Sasaki’dir. Sadako o gün yara almaz ancak atom bombasının yaydığı radyasyonun etkisine maruz kalır ve on yıl sonra hastalanır. Onu ziyarete gelen arkadaşlarından 1000 turna kuşu hikayesini dinleyen Sadako, iyileşmek için hasta yatağında origamiden turna kuşları katlamaya başlar. Çünkü, bir Japon inanışına göre, kağıtlardan 1000 adet turna kuşu katlayan kişinin dileği gerçek olur. Sadako Sasaki turna kuşlarını yaparken, tekrar sağlığına kavuşup arkadaşlarıyla oyun oynamanın düşünü kurar ancak turna kuşlarını tamamlayamaz. 

İstanbul Oyuncak Müzesi kurulduğu ilk günden itibaren bir daha böyle bir trajedi yaşanmaması adına her yıl 6 Ağustos’da gerçekleştirdiği etkinliklerle Sadako Sasaki’yi anmakta ve tüm dünya için barış umudunu dile getirmektedir.Bu yıl, 6 Ağustos Salı günü, Sadako Sasaki’yi Japon ve Türk çocuk şarkıları ile anmaya başlıyoruz. 

Didem Karakaya’nın flütte, Alise Juska-Savga ve Katarzyna Özdemir’in kemanda, Feride Berin Öğet’in çelloda yer aldığı Baby Concerts’in müzisyenlerinin çalacağı şarkıların ardından, Gökçen Atamgüç eğitmenliğinde gerçekleşecek etkinlikte çocuklar, Japon kültürünün bir parçası olan kağıt katlama sanatı origami ile tanışarak turna kuşları yapacaklar. Ardından kanatlarına barış, sevgi, huzur yazacakları kuşların gökyüzüne havalandığını hayal ederek duygularını resimlere aktaracaklar. 

5 yaş ve üzeri çocuklarımızın katılabileceği etkinliğimiz 11:00-12:30 arasında gerçekleşecektir. Etkinliğimiz müze ziyaretçilerine ücretsizdir. 

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ'NDEN MEKTUP VAR...

İstanbul Oyuncak Müzesi 14. yaşını, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusuyla kutlamaya hazırlanıyor.. 

İstanbul Oyuncak Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı günde, hem yeni yaşını hem de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı dünyanın farklı ülkelerindeki çocuklara ve müzelere, sevgi dolu mektuplar ve resimler göndererek kutlayacak. Mektuplarda, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin koleksiyonundaki eserlerden tasarlanan pullar kullanılacak. 

Mektup yazmak ya da kart atmak bilgisayarların ve akıllı telefonların hayatımıza girmesinden önce duyguların, düşüncelerin, özlemlerin, düşlerin aktarıldığı en özel yollardan biriydi. Tüm samimiyetimizle yazdığımız mektupların ve kartların yolladığımız kişilere ulaşmasını beklediğimiz gibi, sevdiklerimizden bize haberler getirmesi için de postacının yolunu gözlerdik.. 23 Nisan günü müze ziyaretçileri, unutulan bu duyguları hatırlamak, yeni nesillere aktarmak ve tüm dünyaya küçük kalplerden kocaman sevgiler yollamak için buluşacak, duygularını resimlere, mektuplara aktaracaklar. 

Küçük misafirlerimiz tüm bu güzel duygularla yazdıkları mektupları, çizdikleri resimleri Nurnberg Oyuncak Müzesi, Salzburg Oyuncak Müzesi, Charlie Chaplin Müzesi, Rusya Ulusal Oyuncak Müzesi, Yunanistan Çocuk Müzesi ve St.Petersburg Oyuncak Müzesi’ne ulaşması için İstanbul Oyuncak Müzesi’nin bahçesinde yer alan posta kutusuna atacaklar… Atölye çalışmasının öncesinde ise Gönül Yeprem ve Kukla Şerbet sahnede olacak ve çocuk şarkıları ile çocuklarımıza unutulmaz anlar yaşatacaklar.Şenlik havasında geçecek 23 Nisan kutlamaları 13:00- 15:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. 23 Nisan gününe özel olarak 0-18 yaş misafirlerimiz müzeyi ücretsiz olarak gezebileceklerdir. 

Etkinlik Programı13:00 – 13:45 “Gönül Yeprem ve Kukla Şerbet” Çocuk Konseri 

14:00 – 14:45 “ İstanbul Oyuncak Müzesi’nden Mektup Var!” Atölye Çalışması   

"ÇOCUK İZLERİ" RESİM SERGİSİ SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR... 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin 23 Nisan etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Çocuk İzleri” Resim Sergisi, Faber – Castell’in desteğiyle 18 Nisan – 18 Mayıs tarihleri arasında İMOGA Grafik Sanatlar Müzesi’nde sanatseverleri ağırlıyor… 

Sanatçı Nurettin Kazankaya’nın İstanbul Oyuncak Müzesi koleksiyonundan esinlenerek oluşturduğu “Çocuk İzleri” resim sergisinin açılışı özel bir davetle gerçekleştirildi. Sanatı ulaşılır kılma hedefiyle 2004 yılında kurulan İMOGA-İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’nin kurucusu, sanatçı Süleyman Saim Tekcan’ın konuşmasıyla başlayan sergi açılışında, sanatçı Nurettin Kazankaya sergi ve eserleriyle ilgi bilgi verirken, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu şair ve yazar Sunay Akın, sanata dair ilham veren konuşmasıyla katılımcılara keyifli anlar yaşattı. 

Sanatçı Nurettin Kazankaya’nın resmettiği 35 adet resmin fine art baskılarının ve istanbul Oyuncak Müzesi koleksiyonunda yer alan 19 adet oyuncağın yer aldığı sergi İMOGA Grafik Sanatlar Müzesi’nde bir ay boyunca ziyarete açık olacaktır.Kültür ve sanatın toplumun gelişiminde önemli bir etkisi olduğu ilkesiyle hareket eden Faber-Castell, bu alandaki çalışmalarına devam ediyor. 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin 23 Nisan etkinlikleri kapsamında gerçekleşen “Çocuk İzleri” resim sergisine destek veren Faber-Castell, 27 Nisan ve 11 Mayıs Cumartesi günleri düzenlenecek olan Yaratıcılık Atölyesi’nde, katılımcıları sanatın yaratıcı dünyasıyla buluşturacak.Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi minik sanatseverlere ilham kaynağı oluyorFaber-Castell, sergi boyunca düzenleyeceği Yaracılık Atölyesi ile çocukların yaratıcılık ve hayal güçlerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Atölyeler ile yaratıcılıkları pekişecek olan çocuklar, düşlerinin renkli dünyasına yolculuk edip, baskı sanatıyla tanışacak.Müze gezisiyle başlayacak atölyede eski baskı makinelerini görecek olan küçük sanatseverler, ipek baskı, taş baskı ve gravür baskı teknikleri hakkında bilgiler öğrenecek. Müze içerisinde baskı tekniği ile yapılmış eserleri de görme imkanı bulacak çocuklar sonrasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin koleksiyonunda yer alan bazı oyuncakları ve o oyuncakların esin kaynağı olduğu resimlerden oluşan “Çocuk İzleri” sergisini gezecekler. Gezi sonunda ise müzeden aldıkları ilhamla kendi oyuncaklarını çizecek olan çocuklar, eva baskı yönetimi ile yaptıkları oyuncak eskizlerinin baskılarından yeni bir eser ortaya çıkartmanın heyecanını yaşayacak.  

SADAKO SASAKİ'Yİ ANMA GÜNÜ - İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ ETKİNLİKLERLE SADAKO SASAKİ'Yİ ANIYOR

İstanbul Oyuncak Müzesi Etkinliklerle Sadako Sasaki’yi Anıyor - İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Küçük Yürekler Barış İçin Bir Araya Geliyor


İstanbul Oyuncak Müzesi açıldığı ilk günden beri tüm dünyada barışın simgesi haline gelen Sadako Sasaki’yi, bu sene de 5 Ağustos Pazar günü Japon ve Türk misafirlerin katılımıyla anıyor...


II. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasının yarattığı büyük yıkımdan etkilenenlerden biri de 12 yaşındaki Sadako Sasaki’dir. Hastalanan Sadako, iyileşmek ve arkadaşlarıyla tekrar koşup oynamak için kağıttan 1000 adet turna kuşu yapmaya karar verir. Çünkü bir Japon inancına göre kağıttan 1000 adet turna kuşu yapan kişinin dileği gerçekleşir fakat Sadako 1000 adet turna kuşunu tamamlayamaz, hayata gözlerini yumduğunda başucunda 645 adet turna kuşu durur. Bu büyük yıkımın bir daha yaşanmaması ve barışın tüm dünyada hissedilmesi adına Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı turna kuşları dünyanın birçok yerinde barış dilekleriyle tamamlanmaya çalışılır. İstanbul Oyuncak Müzesi olarak bu yıl da Japon ve Türk misafirlerimizle birlikte barışın simgesi haline gelen turna kuşlarımızı yapacak ve barış, hoşgörü dilekleriyle yapılan turna kuşlarını Japonya Konsolosluğu ile Hiroşima’daki Barış Parkı’nda yer alan Sadako Sasaki heykeline bırakacağız.


Gökçen Atamgüç eğitmenliğinde gerçekleşecek etkinliklerde ilk önce Japon geleneksel kağıt katlama sanatı origami ile Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı turna kuşlarını tamamlayacağız daha sonra da beyaz güvercinlerimizi yapıp, temsili olarak barış temennilerimizi gökyüzüne uçuracağız. 

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ II. TÜRKİYE OYUNCAK MÜZELERİ TOPLANTISI'NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

OYUNCAK MÜZELERİ GELECEĞE NE TAŞIR?


Türkiye’de çocuk konulu oyuncak, oyun ve masal müzeleri 8 Haziran günü, İstanbul Oyuncak Müzesi’nde bir araya geldiler… ‘’Oyuncak Müzeleri Geleceğe ne Taşır?’’ konulu sempozyum on müzenin katılımıyla gerçekleşti.


Musa Baran Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Ataşehir Düştepe Oyun Müzesi, Kartal Masal Müzesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Oyuncak Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Samsun Canik Oyuncak Müzesi ve İzmir Ümran Baradan Oyuncak Müzesi’nin temsilcileri, ilki geçen yıl Ankara’da düzenlenen buluşmanın ikincisinde deneyimlerini ve gelecek hakkındaki düşüncelerini paylaştılar.


Sempozyumda İstanbul Üniversitesi Müzecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Esra Molo ve Marmara Üniversitesi Eğitim Birimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Işık Kamaraj oyuncak müzelerini akademik bakış açısıyla değerlendiren birer sunum yaptılar.


Açılış konuşmasını yapan Sunay Akın, müzelerin toplumların hafızası olduğunu, bu gerçeği kavrayamayan ülkelerin Alzheimer hastalığına yakalanacağını vurgulayarak, oyuncak müzelerin önemini şu sözlerle vurguladı: ’’Çocuğun önüne oyuncak diye koyduğumuz insanlığın geleceğidir. Kız çocuğa bebek, erkek çocuğa tabanca almayı sürdürürsek, kadın cinayetlerini durduramayız. Çünkü büyüdüğünde biri ötekini öldürecektir. Oyuncak müzeleri insan hayatında ziyaret edilen ilk müze, müzenin kapısından içeri atılan ilk adımdır. Müzeciliğin gelişmesi oyuncak müzelerinin öneminin anlaşılmasıyla başlar. Gelecekteki müze ziyaretçilerini biz yetiştirmekle kalmıyor, korumacılık düşüncesini de çocuklarımıza aşılıyoruz. Oyuncak müzeleri, geleceği var edenin çocuklarımızın hayalleri olduğu gerçeğini anlatan ve bu gerçeğin ışığında yetişkinlerin doğru adımlar atmasını ziyaretçilerine sunduğu belge ve bilgilerle sağlayan mekanlardır. Bir ülkenin geleceğini var eden politikacıların vaatleri değil, çocuklarının hayalleridir. Geleceği var etmek için çocukların yetişkinlere değil, bizim onların hayallerine ihtiyacımız vardır.” 

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 13. YAŞINI KUTLUYOR

23 Nisan’da Çocukların Yüzünü Güldürecek


İstanbul oyuncak Müzesi her yıl olduğu gibi bu yılda yeni yaşını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusuyla kutlamaya hazırlanıyor..


13. yaşına girecek olan müze dopdolu 23 Nisan programı ile herkesi çocuk olmanın keyfini çıkarmaya davet ediyor. Program, Faber-Castell’in Yaratıcılık İstasyonu’nun kapılarını açması ile başlayacak. Bu istasyonda birbirinden renkli ve farklı malzeme ile karşılaşacak olan çocuklar özgürce yaratmanın keyfini çıkartacaklar. Sonrasında, müze ziyaretçileri yıllardır küçük, büyük herkesi kahkahalarla güldüren, Açıkgöz Kukla Tiyatrosu’nun sunduğu geleneksel oyunumuz ‘İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları’ adlı oyunu müzenin Kış Bahçesi’nde izleyebilecekler. Kutlamalar, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestra ve Korosu’nun 23 Nisan’a özel konserinin coşkusuyla son bulacak.


23 Nisan Pazartesi günü kutlama için özel olarak açık olacak müzede, 14:00-17:00 saatleri arasında düzenlenecek kutlama programına katılım ve tüm gün müzenin açık olduğu saatler boyunca 0-18 yaş arası çocuklarımıza müze girişi ücretsiz olacak.


Bu anlamlı günde şenlik havasında geçecek 23 Nisan özel etkinlik programı detayı aşağıdaki gibidir.


İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan Programı

14:00 – 15: 30 Faber-Castell Yaratıcılık İstasyonu

15:30- 16:00 İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları Kukla Tiyatrosu

16:30 -17:00 Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestra ve Korosu Konseri 

SADAKO SASAKİ'Yİ ANMA GÜNÜ - JAPON VE TÜRK ÇOCUKLAR BARIŞ İÇİN BİR ARAYA GELİYOR

4. SADAKO SASAKİ'Yİ ANMA GÜNÜ - JAPON VE TÜRK ÇOCUKLAR BARIŞ İÇİN BİRARAYA GELİYOR..


Türk ve Japon Çocuklar Hiroşima’nın Yıl Dönümünde Barış İçin Bir Araya Geliyor!İstanbul Oyuncak Müzesi her sene olduğu gibi bu sene de 6 Ağustos tarihinde Japon ve Türk çocukların katılımıyla Sadako Sasaki’yi anıyor ve turna kuşları ile Dünya’ya barış mesajları veriyor…


6 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasının yıl dönümünde Türk ve Japon çocuklarımız tekrar böyle büyük bir yıkımın olmaması adına, hoşgörünün hüküm sürdüğü bir dünya için bir araya gelecekler. Atom bombasından etkilenen Sadako Sasaki’nin barış dilekleri ile katladığı ancak bitiremediği turna kuşlarını minik elleriyle tamamlayacak çocuklar daha sonra, sevgi ve barış içinde yaşama temennisinde bulunacaklar.Gökçen Atamgüç’ün eğitmenliğinde gerçekleşecek etkinliklerde çocuklar Japon kültürüne ait geleneksel origami sanatı hakkında bilgi edinip eğlenceli figürler yapmayı öğrenecekler sonrasında da tüm dünyada barışın simgesi haline gelen turna kuşu figürünü yapacaklar.


Etkinlik Programı:

Tarih: 6 Ağustos Pazar

16:00-17:00 Origami Sanati ile Eğlenceli Figürler ve Turna Kuşu Yapım Atölyesi


Sadako Sasaki Hakkında;

12 yaşına geldiğinde Hiroşima’ya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşen Sadako Sasaki, bir Japon inancına göre kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileğinin gerçek olacağına ve iyileşip tekrar eskisi gibi oyuncaklarıyla oynayacağına inanmaktaydı.Sasaki hayata gözlerini yumduğunda yatağının başucunda kağıtlardan yaptığı 645 turna kuşu durmaktaydı!..Her yıl dünyanın farklı yerlerinde Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar dünyaya barış mesajı verirler. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde açıldığı ilk yıldan beri Sadako Sasaki’nin anısına turna kuşu etkinliği düzenlenmektedir.  

OYUNCAKLA ZAMANDA YOLCULUK SERGİSİ

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNDEN“OYUNCAKLA ZAMANDA YOLCULUK”SERGİSİ


Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ile Bahçeşehir Koleji Ataşehir Anadolu Lisesi hazırlık sınıfı öğrencileri geçen yüzyılın oyuncaklarını yeniden canlandırıyor ve tasarımlarıyla geleceğin kapısını aralıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu Yazar Sunay Akın’ın rehberliğinde düzenlenen “Oyuncakla Zamanda Yolculuk” sergisi, 8 Haziran’da İstanbul Oyuncak Müzesi’nin ev sahipliğinde açılıyor.


İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu Sunay Akın’ın rehberliğinde gerçekleştirdikleri projeleriyle öğrenciler, Oyuncak Müzesi’nde sergilenen ve her biri yapıldığı dönemin ruhunu yansıtan çoğu el yapımı oyuncağı yeniden yorumluyor. Öğrencilerin 3D modelleme, CNC makinelerinde kalıp çıkarma gibi günümüz teknolojilerini kullanarak, gelecek tasvirleriyle ortaya çıkardıkları yeni oyuncaklar, geçmiş ve gelecek arasında köprü görevi görüyor.


“OYUNCAKLA ZAMANDA YOLCULUK” sergi projesi, İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu şair/yazar Sunay Akın’ın, Bahçeşehir Koleji Ataşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ile Bahçeşehir Koleji Ataşehir Anadolu Lisesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin oluşturduğu çalışma gruplarını çalışmanın ana hatlarıyla ilgili bilgilendirdiği konferansla başladı.


Öğrenciler sergiyi oluşturan yeniden canlandırılmış oyuncakları, orijinal oyuncakların yapılış amaçlarıyla bağdaştıran, çalışmanın kavramsal önemini ortaya koyan bir araştırma çalışması sonucu hayata geçirdiler.


Sergide öğrencilerin yeniden yorumlayarak imal ettiği oyuncaklar, İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen ve model olarak aldıkları orijinal antika oyuncaklarla bir arada, 30 Haziran’a kadar müze ziyaretçilerine açık olarak izlenebilecek.


8 Haziran Perşembe 15:00 saatinde açılacak sergi 30 Haziran tarihine kadar, Pazartesi hariç hafta içi 09:30-18:00, hafta sonu 09:30-19:00 saatleri arasında gezilebilecek.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 12. YAŞINI KUTLUYOR

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Dünya Çocuk Kültürü İstanbul Oyuncak Müzesi’nde!


İstanbul Oyuncak Müzesi 12. yaşına girerken farklı coğrafyalarda çocuk olma duygusunu ziyaretçilerine yaşatacak...23 Nisan 2005 tarihinde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, bu yıl farklı kültürlerin ışığını ve neşesini çocuklara taşıyacak etkinlikler ile 12. kuruluş kutlamalarında ziyaretçilerini bekliyor. Çocuklarla birlikte kıtaları keşfetmek için çıkılacak dünya turunda, kültürel çeşitliliğin yarattığı zenginlik oyunlarla ve masallarla anlatılacak.


Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olan bu anlamlı günde, ilk önce tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil’in yazıp oynadığı ‘Memo’nun Masal Balon’u’ adlı tiyatro oyunu ilk kez müzede izleyiciler ile buluşacak. Oyunda, baş kahraman Memo, yanına çocukları da alarak uçan balonuyla farklı ülkelere doğru hayali bir yolculuk yaptıracak ve o ülkelere ait geleneksel masalların ortaya çıkış hikayelerini öğrenecek. Mehmet Erbil’in kendine has oluşturduğu tiyatro dili ve kuklaları bu yolculuğu eğlenceye dönüştürecek ve çocuklar dünya masallarının kahramanlarını daha yakından tanıyacaklar.


Etkinlikler, dünyayı gezerek “Uçan Masallar” adlı kitabı yazan etnolojist Marion Dupeyrat ve gezgin İbrahim Yılmaz’ın eğitmenliğinde okyanusların, kıtaların ötesinde oynanan geleneksel çocuk oyunları ile devam edecek. Çocuklar, farklı coğrafyalarda oynanan oyunları oynarken, o bölgenin kültürel değerlerini de öğrenecekler. Tüm ziyaretçilerin katılabileceği geleneksel müzikler eşliğinde edilecek danslar ile etkinlikler son bulacak.


İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan Programı

13:00 - 13:45 “Memo’nun Masal Balonu” Tiyatro Oyunu

14:00 - 15:00 “5 Kıta, 5 Geleneksel Çocuk Oyunu”

YÜZÜNDEKİ ÇOCUK RESİM SERGİSİ TEŞVİKİYE IŞIK GALERİ'DE AÇILDI

36 değerli sanatçının el yazıları ile hayat verdiği‘Yüzündeki Çocuk’ resim sergisi Teşvikiye Işık Galeri’de açıldı


Ressam Nurettin Kazankaya’nın İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yer alan antika oyuncakların ziyaretçilere yaşattığı duygu yoğunluğunu kağıda aktararak oluşturduğu “Yüzündeki Çocuk” resim sergisi, 19 Nisan tarihinde Faber-Castell’in sponsorluğunda Fevziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık Teşvikiye’de açıldı. Açılışa projeye destek veren sanatçılardan Ara Güler, Can Dündar, Gülten Dayıoğlu, Günseli Kato, Halit Kıvanç, Levent Üzümcü, Nasuh Mahruki, Nebil Özgentürk ve Sunay Akın katıldı.


İstanbul Oyuncak Müzesi, 11. yaşına girerken sıra dışı bir resim sergisini ziyaretçileri ile buluşturuyor. Ressam Nurettin Kazankaya’nın farklı bir bakış açısı ile hazırladığı “Yüzündeki Çocuk” resim sergisi, müze ve ziyaretçi ilişkisini özgün ve farklı bir tarzda yansıtıyor. Faber-Castell’in sponsorluğunda 19 Nisan 2016 tarihinde Fevziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık Teşvikiye’de ziyarete açılan sergi 30 Nisan tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.


Ressam Nurettin Kazankaya dünyada bir ilki gerçekleştirerek iki yıl boyunca İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen antika oyuncakların ziyaretçilere yaşattığı duygu yoğunluğunu resme aktardı. Oyuncaklar ve ziyaretçi portrelerinin birlikte yer aldığı resimler, farklı disiplinlerden 36 ünlü sanatçının duygularını eserlere el yazısı ile aktarmasıyla tamamlandı.


Yeniden yorumladıkları eserlere duygularını katan sanatçılar arasında Ali Poyrazoğlu, Altan Erkekli, Ara Güler, Aydın Boysan, Cahit Berkay, Can Dündar, Cem Yılmaz, Coşkun Aral, Ergin İnan, Erol Evgin, Fazıl Say, Filiz Akın, Gülten Dayıoğlu, Günseli Kato, Güçlü Mete, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Haldun Dormen, İlhan Şeşen, Leman Sam, Levent Üzümcü, Mehmet Aksoy, Metin Uca, Musa Kart, Müjdat Gezen, Nasuh Mahruki, Nebil Özgentürk, Nihat Sırdar, Onay Akbaş, Perran Kutman, Suna Keskin, Sunay Akın, Süleyman Saim Tekcan, Tuluhan Tekelioğlu, Türkan Şoray, Zihni Göktay, Zülfü Livaneli yer alıyor.


Sergi alanında yer alan terapi panosuyla ziyaretçiler, serginin kendilerinde bıraktığı duyguları yazarak veya boyayarak panoya aktarırken, şehrin yoğun temposuna kısa bir ara verip, sanat yoluyla rahatlayacak.


Sergi, Galeri Işık Teşvikiye’de 30 Nisan tarihine kadar, Pazar ve resmi tatil günleri hariç, her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

5 BİN YILLIK OYUNCAK TARİHİ İLK KEZ MALL OF İSTANBUL MOİ SANAT’TA

Yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan oyuncaklar, Mall Of İstanbul’da yer alan ‘MOİ Sanat’ta farklı kuşakları aynı duygularda buluşturuyor. Türkiye’nin en büyük Oyuncak Sergisi’nde, oyuncak yapımından oyuncak tamirine kadar eğlence dolu atölyeler de yer alıyor. Sergiyi gezen, 7’den 70’e herkes zaman tünelinde çocukluğunu yaşıyor.


Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall Of İstanbul, MOİ Sanat’ta; yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapıyor. Sunay Akın’ın küratörlüğünde hayata geçen ‘Oyuncak Sergisi - 5000 Yıllık Hikaye’, antik çağlardan günümüze kadar oyuncakların 5 bin yıllık tarihini ziyaretçilerine aktarıyor. Akın’ın 20 yılda 40 farklı ülkenin antikacılarını dolaşarak oluşturduğu, 4 bin parçalık koleksiyonundan daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş parçalardan oluşan sergi, oyuncak tarihinin gelişiminin kronolojik bir sıralamayla verilmesiyle de Türkiye’de bir ilk. Ziyaretçilere farklı duygular yaşatacak sergi, 24 Nisan’a kadar açık kalacak.


‘Bundan bende de vardı!’

Ziyaretçiler, sergiyi gezerken kendilerini bir zaman makinasında hissederek çocukluklarına doğru yola çıkıyor ve birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartıyorlar. Zaman zaman ‘bundan bende de vardı’ dedirterek nostalji yaşatan sergideki oyuncaklar arasında ilk ayı oyuncağı Teddy’den, Fatoş Bebek’e, tarihte yapılan ilk tren ve gemi oyuncaklarından el yapımı oyuncaklara, bebek evlerinden uzay temalı oyuncaklara ve oyuncak müzik enstrümanlarına kadar bir çok antika değerli eser yer alıyor. Geniş bir tarih yelpazesinden beslenen oyuncakların her biri yapıldıkları dönemin izlerini taşıyor ve medeniyet tarihini oyunla anlatıyor.


Çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları

Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall Of İstanbul’da yer alan MOİ Sanat’ta kapılarını açan ‘Oyuncak Sergisi – 5000 Yıllık Hikaye’de interaktif sergiler, özel kurgulanmış sesli tur istasyonları, oyun ve masal atölyeleri ile çocuklar ve yetişkinler serüven dolu dakikalar geçiriyor. MOİ Sanat’taki Oyuncak Sergisi hakkında detaylı bilgi www.oyuncaksergisi.org adresinden, Mall of İstanbul’daki etkinlikler hakkında ise www.mallofistanbul.com.tr adresinden alınabilir.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 11. YAŞINI KUTLADI

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİYENİ YAŞINA KİTAPLARIN IŞIĞINDA GİRECEK


İstanbul Oyuncak Müzesi yeni yaşını kutlayacağı 23 Nisan tarihinde ziyaretçileriyle kitapların ışığında, eğlence dolu bir gün geçirecek.

11. yaşına girecek olan İstanbul Oyuncak Müzesi yıllardır oyuncakların izinde dünya tarihini ziyaretçilerine sunuyor ve toplumu aydınlatıyor. Her yıl koleksiyonuna değerli parçaları kazandıran müze hızla büyümeye devam ediyor ve dünyadaki diğer oyuncak müzeleri arasındaki önemini koruyor.


Her yıl geleneksel hale dönüşen İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan kutlamaları, bu yıl kitapların izinde şekillenen bir şenlik havasında geçecek. Ziyaretçiler, aydınlanmanın iki temel taşı olan müze ve kitabın buluşmasını İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yaşayacaklar.


Çocuk kitaplarından ilham alınarak oluşturulan 23 Nisan etkinlik takviminde tiyatro oyuncusu Mehmet Erbil’in “Bir Bavul Masal” adlı oyunuyla çocuklar eğlenceli ve düşsel bir yolculuğa çıkacaklar, sonrasında Zerrin Bilge Omala ile birlikte yapacakları ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasıyla bir kitabı yeniden yorumlayacaklar. ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasının ardından Başak Ellibeş ve Belma Obuter ‘Kitabım Konuşuyor’ etkinliğinde çocuklara keyifli bir hikaye okuyacaklar. Son olarak, "Masallarla Dans" serilemelerinin yaratıcısı Nur Niyaz Bildik kitap okuyarak çocuklarla dans edecek. Tüm ziyaretçiler masal ve dans dolu bir serüvene katılacaklar.


Kitapların başrolde olduğu, öğrenme ve eğlencenin bir arada şenliğe dönüştüğü 23 Nisan etkinlikleri saat 13:00-15:30 saatleri arasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nde ziyaretçiler ile bulaşacak.İyi Cüceler Kitabevi’nin destek verdiği 23 Nisan etkinliklerimiz aşağıdaki gibidir.


13:00 Mehmet Erbil “ Bir Bavul Masal” Tiyatro Gösterisi

14:00 Kitabım Canlanıyor -Zerrin Bilge Omala

14:40 Kitabım Konuşuyor- Başak Ellibeş, Belma Obuter

15:00 Masallarla Dans - Nur Niyaz Bildik


Mehmet Erbil “ Bir Bavul Masal” Tiyatro Gösterisi

Modern bir meddahın anlatımıyla açılan ahşap bir bavulla masal yolculuğuna çıkıyoruz… Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo’ya sevimli, minik kuklalar ve tabii ki onu dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak çocuklar eşlik edecekler.


Kitabım Canlanıyor

Zerrin Bilge Omala ile birlikte yapacakları ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasıyla çocuklar bir kitabı yeniden yorumlayacaklar.


Kitabım Konuşuyor

Başak Ellibeş ve Belma Obuter çocuklar için seçtikleri kitabı, çocukları da hikayenin içine katarak okuyacaklar.


Masallarla Dans

Çağdaş Bale Topluluğu eski baş dansçısı ve "Masallarla Dans" serilemelerinin yaratıcısı Nur Niyaz Bildik küçük katılımcılarla birlikte masal ve dans dolu bir serüvene çıkacaklar.  

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 9. YAŞINI KUTLADI

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin 9. kuruluş yıldönümü etkinlikleri 23 Nisan günü, saat 13.00 de, Hollanda Kültür Ateşesi Sayın Jeroen Gankema’nın katılımı ile müzenin atölyesinde çocuklara tahta oyuncaklar yaptıran ve boyatan Theo Hasselo’nun heykelinin açılışıyla başladı. 83 yaşında ölen Theo, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin açıldığı 2005 yılından beri, müzeyi ziyaret eden binlerce çocuğun hayal dünyasını oyuncaklarıyla güçlendirdi, renk kattı.


Hollanda ile Türkiye arasında bir kültür elçisi olan, çocukların deyişiyle “Theo Dede”, Amsterdam’da yaşadığı yıllarda bir tekneyi ev olarak kullanıyordu. Bu nedenle, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin 9. yaş kutlamalarının konusu “Barış Gemisi” olarak belirlendi. 23 Nisan’da çocuklar, Theo Dede’nin kurduğu oyuncak atölyesinde barış dileklerini tahta gemileri boyayarak dile getirdiler.


Drama atölyesindeki çalışmada ele ele tutuşup gemi, dalga ve rüzgar olan çocuklar, kutlamalar boyunca, dünya sularında yüzdürdükleri barış gemisiyle kardeşlik ve sevgi dileklerini paylaştı.


Sunay Akın müzede yaptığı konuşmada çocuklarla ilgili sorunları her gün dile getirdiklerini sadece bugün anıp unutmadıklarını özellikle vurgulayarak şunları söyledi: ”Yarından itibaren 2015 yılının 23 Nisan gününe kadar, her gün, her saat çocuk haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz.”

SADAKO SASAKİ'Yİ ANMA GÜNÜ - TURNA KUŞLARI BARIŞ İÇİN KANAT ÇIRPIYOR

Hiroşima’ya atılan atom bombasının 71. Yıldönümünde, Türk ve Japon çocuklar İstanbul Oyuncak Müzesi’nden dünyaya barış mesajları yolluyor...


İstanbul Oyuncak Müzesi’nde her yıl düzenlenmekte olan Sadako Sasaki’yi anma gününün bu yıl on birincisi düzenlecek. Sadako Sasaki’yi anma günü müzede her yıl farklı bir etkinlik ile birleştirilmekte ve çocukların yaptıkları turna kuşları ile dünyaya barış mesajları vermektedir.


6 Ağustos tarihinde düzenlenecek etkinlikte bu yıl Türk ve Japon çocuklar, Sadako Sasaki’nin dileğinin gerçek olması için origami sanatı ile yaptıkları turna kuşlarını uçurtmaların kuyruklarına takıp sembolik olarak Sadako Sasaki’nin anısına Japonya’ya uçuracaklar. Anma gününde Türk, Japon dostluğu vurgulanacak, çocukların sevgi, kardeşlik ve dünya barışı ile ilgili mesajlarına yer verilecek.


Etkinlik programı:

15:45-16:15 Uçan Masallar Uçurtma Masal Atölyesi ile Uçurtma Yapımı

16:15-16:30 Origami Sanatı ile Turna Kuşu Yapımı

Eğitmenler: Gökçen Atamgüç, Marion Dupeyrat ve İbrahim Yılmaz


Sadako Sasaki Hakkında;

12 yaşına geldiğinde Hiroşima’ya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşen Sadako Sasaki, bir Japon inancına göre kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileğinin gerçek olacağına ve iyileşip tekrar eskisi gibi oyuncaklarıyla oynayacağına inanmaktaydı. Sasaki hayata gözlerini yumduğunda yatağının başucunda kağıtlardan yaptığı 646 turna kuşu durmaktaydı!..


Her yıl dünyanın farklı yerlerinde Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar dünyaya barış mesajı verirler. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde açıldığı ilk yıldan beri Sadako Sasaki’nin anısına turna kuşu etkinliği düzenlenmektedir.

ŞARLO 100. YILINDA İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ’NDE

2014, Charlie Chaplin’in yarattığı Şarlo karakterinin doğumunun 100. Yılı...İstanbul Oyuncak Müzesi, 100. yılında Charlie Chaplin’in özel eşyası olan ve fotoğraflarda sanatçının oynarken görüldüğü Şarlo oyuncağını, ABD’deki bir açık artırmadan satın alarak Türkiye’ye kazandırdı.


İstanbul Oyuncak Müzesi, sergilenen eserleri arasına oyuncak tarihinin en değerli ve eşi benzeri bulunmayan bir oyuncağını daha kattı. Kurulduğu 2005 yılından beri koleksiyonunu durmaksızın geliştiren oyuncak müzesi, ünlü sinema oyuncusu Charlie Chaplin’in canlandırdığı Şarlo karakterinin sanatçı için bir adet olarak yapılan ve kendisine armağan edilen oyuncağının sahibi oldu.


2014 yılı, Şarlo’nun doğuşunun 100. yılı olarak kutlanmaktadır. Charlie Chaplin’in 1914’de oynadığı “Venedik’te çocuk otomobil yarışları” filminde ilk kez seyircilerin karşısına çıkan Şarlo, kısa sürede ünlenir ve yıllar geçtikçe sinema tarihinin ölümsüzleri listesinde ilk sıraya yerleşir. ABD’de Schoenhut fabrikasında üretilen Şarlo bebeği, sanatçı için özel olarak tasarlanır ve kendisine armağan edilir. Charlie Chaplin çok sevdiği bu Şarlo oyuncağını, 1920’li yıllarda bir hayır işi için satışa koyar. Şarlo bebeği, geliri anaokul yapımında kullanılmak amacıyla düzenlenen açık artırmada, o döneme göre bir servet sayılan 500 dolara, Charlie Chaplin’in arkadaşı William Morris tarafından satın alınır.


Emma ve William Morris’in ölümlerinden sonra varisleri, okuma sevgisi aşılaması için Şarlo bebeğinin Saranac Lake kütüphanesinde sergilenmesine izin verirler. Charlie Chaplin’in oyuncağını görmek için gelen ziyaretçilerin aldığı ödünç kitaplar kütüphane için bir gelir kaynağı olur.


Anaokul yapımından sonra kitap okuma alışkanlığına hizmet eden Şarlo bebeği, 1970’li yıllarda bir hayır kurumuna verilir ve burada yapılan açık artırmayla da yeni sahibine kavuşur. Oyuncak, 2013 yılının Aralık ayında, Teksas’da düzenlenen bir açık artırmada yeni sahibini beklemeye başlar..


Charlie Chaplin elbette Sunay Akın’ı tanımazdı ama anaokul yapımı için ayrılmak zorunda kaldığı oyuncağının, kitap sevgisi aşılamak ve bir hayır işinde satılması dışında, Sunay Akın’ın ülkesinde oyun ve oyuncak sevgisini güçlendirmek ve de korumak amacıyla kurduğu müzesine gittiğini duysa, eminiz ki çok sevinirdi.


Şair, yazar, oyuncu ve müzeci Sunay Akın, New York’da yaşayan yakın arkadaşı Ekmel Anda’dan, açık artırmayı takip etmesini ve bedeli ne olursa olsun, Şarlo bebeğini kendi adına almasını ister. Böylelikle Şarlo’nun oyuncağı, doğumunun 100. yılında, uçak yolculuğunun ardından İstanbul’un Göztepe semtinde bulunan oyuncak müzesine gelir!


Sunay Akın, Şarlo bebeğinin İstanbul’a kazandırılması üzerine şunları söyledi: ”Demokrasinin tarihinde müzelerin önemini yıllardır anlatmakla kalmıyor, ülkeme de bu konuda somut örnekler kazandırmaya çalışıyorum. Müzeler bir toplumun belleğidir. Müzelerin değerini kavrayamayan bir ülke alzhemier olmuş insana benzer ve geldiği yeri bilemediği gibi gideceği yönü de göremez. Şarlo’nun doğuşunun 100. yılında, Charlie Chaplin’in bu özel oyuncağını müzemize kazandırarak, sanat dünyasının sahne ışıklarını bir kez daha İstanbul’un üstüne çekmiş olduk. Şarlo filmlerinde hep Barış’tan, haksızlığa uğrayandan, emekten, sevgiden ve kardeşlikten yana olmuştur. Ne mutlu ki, artık Şarlo da bizimle. İstanbul Oyuncak Müzesi olarak bilgi toplumu olmak ve ülkemize kazandırmaya çalıştığımız değerler konusunda artık daha da güçlüyüz!”

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 10. YAŞINI KUTLUYOR

Türkiye’nin Oyuncak Müzesi 10 Yaşında!


Şair-yazar Sunay Akın’ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, açıldığı 2005 yılından beri gelişmeye devam ederek, dünyadaki en saygın oyuncak müzeleri arasındaki yerini aldı ve şimdi de 10. yaşına girecek olmanın heyecanını yaşıyor...


İstanbul Oyuncak Müzesi, 10 yıldır açık arttırmalardan, antikacılardan ve koleksiyonlardan yeni eserleri bünyesine kazandırarak koleksiyonunu büyütmeye devam ediyor ve oyuncak tarihinin en önemli örneklerinin yanı sıra dünyadaki hiçbir oyuncak müzesinde görülemeyecek nadide eserleri ziyaretçileri ile buluşturuyor. Ünlü sinema oyuncusu Charlie Chaplin için bir adet üretilen ve ünlü sanatçının elinde tutarken fotoğraflarının bulunduğu Şarlo karakterinin oyuncağı, Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’nın, oyuncak bebek tasarımcısı Fawn Zeller tarafından bir adet üretilen porselen bebeği, 1800’lerde üretilen bebek evleri ve daha pek çok nadide eser müzede ziyaretçileri bekliyor.


Sergilenen eserler kadar eğitim ve etkinlik programları ile de adından söz ettiren müze 23 Nisan günü, 10. yaşına çok özel etkinlikler ile girmeye hazırlanıyor. ‘Adam Olacak Çocuk’ adlı televizyon programında yıllarca ünlü sanatçı Barış Manço’ya piyanosuyla eşlik eden Mine Mücür ve Çocuk Korosu birlikte verecekleri mini konserde Barış Manço’nun şarkılarını seslendirecekler, ardından da Mine Mücür’ün yönlendirmesiyle küçük ziyaretçiler ‘Adam Olacak Çocuk’ programını yıllar sonra tekrar temsili olarak canlandırılacaklar.


23 Nisan özel etkinliği, çocukların müze bahçesinin duvarlarına barış resimleri yapması ile son bulacak. Müze 10. yaşına girerken bugünün çocuklarına barış, sevgi, kardeşlik, beraberlik duygusunu aşılamak amacıyla yapılan bu özel resimler 1 yıl boyunca müzenin duvarlarında kalıcı olacak ve çocuk gözünden ‘Barış’ kelimesinin anlamını ziyaretçilere sunacak.


Etkinlikler:

13:00-13:15 Mine Mücür ve Çocuk Korosu Mini Konser

13:15-13:45 ‘Adam Olacak Çocuk’ Temsili Canlandırma

13:45-15:00 ‘Barış Duvarı Canlanıyor’Resim Atölyesi


23 Nisan 2015

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ WEAVE PROJESİ'NİN SORUMLU ORTAĞI OLDU

İstanbul Oyuncak Müzesi İtalya’da bulunan Roma Explora Çocuk Müzesi, Hollanda’da bulunan Waag Cemiyeti ve Bulgaristan’da bulunan Association Art Land tarafından yürütülen bir avrupa projesi olan WEAVE projesinin sorumlu ortağıdır.


Avrupa Dokuması: Üretilenler, Değerleri ve Alışverişi - Kültür ve sanatı tekstil yolu ile anlatan bir dizi kültürel etkinlik ve atölyeden oluşan Weave projesinin amacı 3-12 yaşları arasındaki çocuklar ile aileleri, öğretmenleri, müze çalışanlarını, üniversite görevlilerini ve tekstil öğrencilerini bir araya getirerek kültürel mirası yenilikçi, formal olmayan, aktivitelere, sanatsal gösterilere ve el işine dayandırarak anlatmaktır.


WEAVE’in öncelikli amacı Hollanda, Bulgaristan ve İtalya’da (Eylül – Ekim aylarında) tekstil sanatı ile ilgili 3 adet ücretsiz ekinlik sağlayabilmektir.


“Zikzak – Tekstil, doku ve hissettirdikleri, akıllıca bir çocuk oyunu!”

www.zigzagproject.eu


Projenin ana kısımları öğretmenler için eğitici setlerin yer aldığı eğitim atölyeleri, 12 eğitici video gösterisi, 3 basın toplantısı, iyi bir eğitici kılavuz ve bütün projelerin resimlerinin yer aldığı halka açık bir sergi.


Sorumlu ortak olarak İstanbul oyuncak Müzesi, Amsterdam, Sofya ve Bulgaristan’da gerçekleşecek bu 3 ücretsiz ZikZak etkinliğine katılarak, Waag Cemiyeti, Explora Çocuk Müzesi ve Association Art Land ile beraber sanat öğrencilerine, gerçekleşecek atölyelerde çocuklara, ailelere ve okullara yardımcı olacak, onlarla beraber çalışacaktır.Etkinliklerden önce Sofya’da tekstil sanatı ve atölyelerin anlatılacağı eğitim seminerine katılacaktır.


Bütün katılımcılarımız bize uluslararası bağlamda farklı yeteneklerde, değişik geçmişlere ve şartlara sahip insanlarla tanışma, aynı projeler üstünde bilgi alışverişi ve metot birleşimi, verimliliği arttırma gibi konularda beraber çalışabilme olanağı sağlayacaktır.Bu deneyim ve WEAVE tarafından gerçekleştirilecek 12 adet atölye çalışması ile müzemiz kültürel alışveriş sayesinde yeteneklerini, deneyimlerini arttırmakla beraber fikirler, içerikler toplayarak gelecekte ailelere ve okullara daha yaratıcı ve eğitici hizmet sunabilecektir.Bu proje bize ülkeleri, müzeleri, sanatçıları, insanları, müzelerin atölyelerine ve tekstil sanatı etkinliklerine verilen tepkiyi, müzeyi gerçek hayatta nasıl gördüklerini ve tabi ki kültürlerini tanıma fırsatı verecektir.Bu proje Avrupada’ki diğer müzeleri ve kurumları tanıyarak Avrupa çapında yeni ortaklıklar kurma ve kültürel projeler ile daha efektif olarak çalışma konusunda büyük bir şans olacaktır.


Proje Süresi:

1 Ağustos 2013 ile 31 Mart 2015 arası


WEAVE projesi.Avrupa Birliği’nin Kültür Programı tarafından desteklenmektedir.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ’NDEN BİR BAŞARI DAHA

Avrupa Müze Akademileri (EMA) ve Çocuk Müzeleri Birliği (Hands On! International) tarafından verilen, dünyanın en iyi müzesi ödül töreni 23 Mart günü, İtalya’nın Bologna kentinde gerçekleşti.


On akademisyenden olusan jüri yaptığı değerlendirme sonucunda 9 ülkeyi dünyanın en iyileri olarak belirledi. Avusturya’dan Frida&Graz Çocuk Müzesi, Almanya’dan Berlin Labrynth Çocuk Müzesi, İngiltere’den Londra Çocuk Öyküleri Müzesi ve İsveç’ten Jamtli Müzesi gibi çocuk konusunda çalışma yapan dünyanın en başarılı müzeleri arasına İstanbul Oyuncak Müzesi Türkiye’yi taşımayı başardı. İstanbul Oyuncak Müzesi dünyanın en iyilerinin davet edildiği finalde tek oyuncak müzesi olmasıyla da dikkat çekti. Sunay Akın, katıldığı ödül töreninde şunları söyledi:”İstanbul Oyuncak Müzesi’yle başlattığımız duyarlığı Antalya ve Gaziantep’e de taşıdık. Bu kentlerdeki yerel yönetimlerin çocuklara olan ilgisiyle oyuncak müzeleri kurmalarını sağladık. Kasım ayında bu kentlerde düzenlenecek toplantılarda (Toyco) sizleri ülkemizde görmek, Türkiye’nin müzeciliğe ve çocuk dünyasına verdiği öneme yerinde tanıklık etmeniz bizi onurlandıracaktır. Biz müzeciliği dört duvar olarak algılamıyoruz. Ülkemizin doğusundaki Van’da yaşanan deprem sonrasında, oradaki çocukların acılarını sağıltmak için müzemizin düzenlediği kampanyada yirmi kamyon oyuncak bölgeye ulaştırıldı. Barış ve sevgi dolu bir gelecek için yalnızca çocuklarımızın hayallerine ihtiyacımız vardır.”


Avrupa’da kurulan ilk çocuk müzesi olan Hollanda’daki Tropen Müzesi’nin büyük ödülü aldığı ödül finalindeki tek oyuncak müzesinin İstanbul Oyuncak Müzesi olması dikkat çekti. Bologna Tarih Müzesi’nde gerçekleşen ödül töreninde finalistlere sertifikaları Lüksemburg Prensesi Sibilla tarafından verildi.


İstanbul Oyuncak Müzesi, 2011 yılında da, Avrupa Müzeler Forumu (EMF) tarafından kategori ayırımı yapılmadan düzenlenen yarışmada ülkemizi temsil etmiş ve finale kalan müzelerden biri olmayı başarmıştı.

ÇOCUK FATİH SULTAN MEHMET’E ÖZGÜRLÜK

OYUNCAKLARIN BAŞKENTİ İSTANBUL OLDU


Avrupa oyuncak ve çocuk müzeleri İstanbul Oyuncak Müzesi’nin öncülüğünde Türkiye’de bir araya geldiler. Konusu bez bebek olan buluşmanın simgesi olarak Türk Mitolojisinde doğum yapacak kadınları ve çocukları koruyan Kübey Hatun seçildi.


15 ülkeden, 24 müzenin katıldığı buluşmanın ilk basamağı Gaziantep oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk ve oyuncak müzesi çalışmalarını inceleyen uzmanlar önerilerde bulundular ve destek sözü verdiler. Aralarında Hollanda’dan Zoom Çocuk Müzesi, Roma Explora Çocuk Müzesi, Salzburg Oyuncak Müzesi, Paris Oyuncak Bebek Müzesi, Stockholm Oyuncak Bebek Müzesi gibi kendi alanında öncü müzelerin olduğu heyet Antalya Oyuncak Müzesi’ne yapılan ziyaretin ardından İstanbul’da 19-20 Kasım günlerinde oyuncak ve çocuk müzeleri konulu sempozyuma katıldılar.


Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın ana sponsorluğunda, Faber-Castell, Tadım Gıda, KIA Otomotiv, Denizbank, İş Bankası Kültür Yayınları ve Bilgi Üniversite’nin desteklediği‘’ TOYCO’’ ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşmasında aralarında Avrupa Müzeler Akademisi Başkanı ‘’ Andreja Rihter’’, Avrupa Müzeler Forumu temsilcisi Goranka Horjan’ın da bulunduğu uzmanlarda bildiri sundular.


Sunuculuğunu İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu, şair ve yazar Sunay Akın’ın yaptığı etkinliklerde çocuk dünyasına katkılarından dolayı ünlü sunucu Halit Kıvanç’a, çocuk psikoloğu Prof. Dr. Ferhunde Öktem’e , yazar Gülten Dayıoğlu’na, Fatoş Oyuncakları kurucusu Fatoş İnhan’a ve müzeciliğin gelişmesine katkılarından dolayı İyigün Özütürk, Gürol Kutlu ve Ayhan Doğan’a TOYCO onur ödülü verildi.


Buluşmanın son günü olan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününde, Sunay Akın 1930’lu yıllarda Taksim meydanında ilk çocuk hakları mitingini düzenleyen Nakiyye öğretmeni de anarak şunları söyledi, ‘’Topkapı Sarayı’nın arşivinde Fatih Sultan Mehmet’in çocukken yaptığı resimler durmaktadır. Tarihi değerli kılan savaşlar, krallıklar ya da iktidarlar değil hayallerdir. Bu yüzden bu anlamlı günde çocuk Mehmet’in resimlerinin müzede sergiye çıkarılmasını istiyorum’’


Avrupa Müzeler Akademileri Başkanı Andreja Rihter 6 gün süren buluşmanın çok başarılı geçtiğini söyleyerek, şunları ekledi ;‘’ Sunay Akın ülkenizde Çocuk ve Oyuncak Müzeleri’nin öncülüğünü yapıyor. O ve ekibi kısa sürede harika işler başararak EMA tarafından da ödüllendirildi. Gördük ki müzecilik konusunda Türkiye’de önemli gelişmeler var. İstanbul Oyuncak Müzesi ile ileriye dönük, birlikte çok güzel işler yapabileceğimize inandık ‘’.


Avrupa Çocuk ve Oyuncak Müzeleri’nin 2012 sempozyumuna Akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve halk yoğun ilgi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleşen buluşma Bakan Ertuğrul Günay’ında katılımı ile Türkiye Tekstil İşverenler Sendikası’nın Esma Sultan Yalı’sında verdiği gala yemeği ile son buldu.

KÜBEY HATUN AVRUPA’NIN OYUNCAK VE ÇOCUK MÜZELERİ’Nİ BİR ARAYA GETİRİYOR

Önüm, arkam, sağım, solum müze!


Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği’ne (TOYCO) giden ilk adım Türkiye’de atılıyor!..

İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleşecek toplantıya aralarında , Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Belçika ve Portekiz’in de olduğu 14 ülkenin oyuncak ve çocuk müzelerinin temsilcileri katılıyor. Toplantıya Avrupa Müzeler Forumu (EMF) ve Avrupa Müzeler Akademisi’nin (EMA) yöneticileri de eşlik edecek.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde yürütülecek etkinliklerin ana konusu, ülkemizin tekstil kültürünün çocuk dünyasına yansıttığı zenginliği vurgulamak amacıyla “Bezbebek” olarak belirlendi. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın ana sponsorluğunu üstlendiği TOYCO buluşmasının simgesi olarak, kültürümüzde doğum yapan kadınları ve çocukları koruyan, onlara hayat veren Kübey Hatun tanıtılacak. Kübey Hatun’un sanatçı Fatma Tuncer tarafından bu buluşma için yapılacak bezbebek oyuncakları katılımcı müzelere armağan edilecek.


Buluşmaya katılacak müze temsilcileri, 15 Kasım’da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Çocuk Sanat Merkezi’ndeki etkinliklerine ve yürütülmekte olan Oyuncak Müzesi’nin hazırlık çalışmalarına katıldıktan sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edecekler. TOYCO toplantılarının üçüncü kenti olan İstanbul’da, 19-20 Kasım tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde büyük buluşma gerçekleşecek. Sunay Akın’ın yönetimindeki iki günlük toplantıda aralarında Nürnberg Oyuncak Müzesi, Paris Oyuncak Bebek Müzesi, Roma Çocuk Müzesi, Stokholm Oyuncak Müzesi, Brüksel Oyuncak Müzesi, Lizbon Oyuncak Müzesi’nin de bulunduğu müze temsilcileri kuruluş öykülerini, deneyimlerini ve etkinliklerini paylaşacaklar. Akademisyenlerin ve öğretmenlerin şimdiden yoğun ilgi gösterdiği toplantılar halka açık olacaktır.


Ana sponsorluğunu Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikasının üstlendiği, Faber-Castell, Tadım Gıda, Kia, Deniz Bank, İş Bankası Kültür Yayınları, Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin destek olduğu tarihi buluşmada, her ülkenin beraberinde getirdiği çocuk ve oyuncak kültürünü anlatan birer oyuncağın yer aldığı bir sergi de düzenlenecek.


TOYCO buluşması için Sunay Akın şunları söyledi: “Bir terzi çocuğu olarak çocukluğumda oynadığım müzecilik oyununun ilk eserleri, babamın dükkanından aldığım yüksük, iplik makaraları ve kumaş parçalarından kestiğim çeşitli ülke haritaları gibi eşyalardı. Yıllar geçti aradan ve kurmuş olduğum Oyuncak Müzesi bir ilki gerçekleştirerek, Avrupa’daki çocuk ve oyuncak müzelerini bir araya getiriyor. Müzemize yaptığı ziyaret esnasında Sayın Halit Narin’e bu hayalimi anlattığımda, biz tekstilciler olarak yanındayız diyerek, bu büyük buluşmaya destek oldular. Ne garip, çocukken kumaş parçalarından haritalarını kestiğim ülkeler, Türkiye’nin tekstilcileri tarafından bir araya getiriliyor! Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası başta olmak üzere katkıda bulunan tüm değerli firmalara çok teşekkür ederim. Ülkemize gelen seçkin konuklarla önce Gaziantep’e gideceğiz. Dünya’ya çatışma haberlerinin yayınlandığı bu coğrafyadan, bu kez Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Merkezi’nde yürütülen başarılı etkinliklikler ve oyuncak müzesinin hazırlık çalışmaları duyurulacak ve de Zeugma Müzesi ziyaret edilecek. Antalya Oyuncak Müzesi’ni ziyaretin ardından İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gelinecek ve konuk ülkelerin çocuk ve oyuncak müzesi konusunda ülkemizin bu denli kısa sürede elde ettiği başarıları görünce takdir edeceklerine eminim. Her şey çocuklarımızın oyunlarını, hayallerini korumak için. Çünkü, bir ülkenin geleceğine giden yol, o ülke çocuklarının oyunlarından geçer.”


TOYCO buluşmasına katılan müzelerin tam listesi aşağıda sunulmuştur.


TOYCO (Avrupa Çocuk ve Oyuncak Müzeleri Birliği) Buluşması

Yer : Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 19Kasım- 20 Kasım

Saat: 10:00-18:00


Katılımcılar:

1) Museu Do Brinquedo - (Sintra Oyuncak Müzesi)Portekiz/Lisbon

2) Museo dei Bambini /( Roma Çocuk Müzesi) İtalya-Roma

3) Museu du Jouet / ( Brüksel Oyuncak Müzesi)Belçika-Brüksel

4) Leksak Museet (Stockholm Oyuncak Müzesi)/İsveç-Stockholm

5) Nurnberg Toy Museum (Nurnberg Oyuncak Müzesi)/Almanya-Nurnberg

6) Salzburg Toy Museum(Salzburg Oyuncak Müzesi)/Avusturya-Salzburg

7) Toy Museum in Colmar (Colmar Oyuncak Müzesi)/Fransa-Colmar

8) Figueres Toy Museum (Figuares Oyuncak Müzes)/İspanya-Catalunya

9) Kudowa-Zabavek Museum(Kudova Oyuncak Müzesi)/Polonya-Kudova

10) Tartu Toy Museum( Tartu Oyuncak Müzesi)/Estonya-Tartu

11) Musee de la poupe (Oyuncak bebek Müzesi)/ Fransa-Paris

12) Deventer Toy Museum( Deventer Oyuncak Müzesi)/Hollanda-Deventer

13) The Hellenic Children’s Museum ( Yunanistan Çocuk Müzesi)/ Yunanistan-Atina

14) Zoom Kindermuseum ( Zoom Çocuk Müzesi)/Avusturya-Viyana

15) Tropen Museum( Tropen Müzesi) /Hollanda- Amsterdam

16) Graz Children Museum (Graz Çocuk Müzesi)/Avusturya-Graz

17) Museo Pambata ( Pambata Müzesi)/Filipinler-Manila

18) Museum of Recent History ( Yakın Tarih Müzesi) / Slovenya-Celje

19) Ann Nichols- Avrupa Müzeler Akademisi(EMA)

20) Françoıs-xavier Neve De Mevergnies - Avrupa Müzeler Akademisi(EMA)

21) Andreja Rihter- Avrupa Müzeler Akademisi(EMA)

22) Wim Wan Der Weiden- Avrupa Müzeler Akademisi(EMA)

23) Goronka Horjan- Avrupa Müzeler Forumu (EMF)

24) Antalya Toy Museum (Antalya Oyuncak Müzesi)/Turkey-Antalya

25) Gaziantep Toy Museum (Gaziantep Oyuncak Müzesi)/Türkiye-Gaziantep

26) İzmir Oyuncak Müzesi ( İzmir Toy Museum)/Türkiye-İzmir

27) Free Kids Çocuk ve Oyuncak Müzesi/Türkiye-Ankara

28) İstanbul Üniversitesi Prof Dr. Fethiye Erbay

29) İstanbul Bilgi Üniversitesi Yard. Doç. Deniz Ünsal

30) UNICEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ VAN DEPREMİ SONRASI YAPTIĞI KAMPANYA İLE TOPLADIĞI OYUNCAKLARI VAN'A GÖNDERDİ

OYUNCAK VE ŞEKER TIRI YOLA ÇIKTI


Van' da meydana gelen depremden sonra Vanlı çocukların acılarını hafifletmek, hayallerine sıkı sarılmalarını sağlamak için İstanbul Oyuncak Müzesi'nin açtığı kampanya ile toplanan 1 tır dolusu oyuncak ve şeker yola çıktı.


Kadıköy de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi'nin bir hafta önce başlattığı oyuncak toplama kampanyasına İstanbullular yoğun ilgi gösterdi ve kısa sürede tam 1 tır dolusu (yaklaşık 20 kamyon) oyuncağı Vanlı çocuklara göndermek için müzeye bağışladı. Şiddet içeren hiçbir oyuncağın kabul edilmediği kampanya ile toplanan yüzlerce, bebek, araba ve tüylü hayvan figürlü oyuncaklar ile rengarenk bayram şekerleri Kadıköy Belediyesi'nin organizasyonuyla bayramdan önce çocukların ellerine kavuşabilmeleri için bugün yola çıktı.


Tam 20 kamyon dolusu oyuncak ve şekerle dolu tırı bugün Kadıköy Belediyesi önünden İstanbul Oyuncak Müzesi'nden Belgin Akın, oyuncak toplama kampanyasını başlatan Ali Ozan Akın ve arkadaşları Ali Tarkan, Tahsin Armutçu ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Özel Kalem Müdürü Kadriye Kasapoğlu uğurladı.


Kampanya ile toplanan oyuncakların bayramın birinci günü Van'ı ziyaret edecek olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer yetkililer tarafından Van'lı çocuklara dağıtılacağını kaydeden Başkan Öztürk, çocukların oyuncak ve şekerlerle deprem psikolojisinden az da olsa uzaklaşacaklarını umduğunu söyledi. Oyuncak Müzesi Kurucularından Belgin Akın da kampanya ile kısa sürede binlerce oyuncak topladıklarını, bu oyuncaklarla çocukların bayramda mutlu etmeyi amaçladıklarını belirterek, kampanyayı destekleyen herkese teşekkür etti.

NAHILLAR 400 YILIN ARDINDA İSTANBUL'DA

ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş.tarafından yönetilen CarrefourSA Maltepe Park Alışveriş Merkezi tarafından yaptırılmış olan ve tarihimizin bereket simgesi sayılan nahıllar İstanbul Oyuncak Müzesi’ne tarihte olduğu gibi temsili bir nahıl alayı ile taşındı.


Nahıllar; 1600’lü yıllarda Osmanlı kültür yaşamında büyük önem taşıyan şenliklerin en görkemli kısmını oluşturan geçit alaylarında taşınan, çoğunlukla selvi ağacı görünümünde olan, Anadolu ritüellerinde bolluk, güç ve çoğalmayı simgeleyen süslemelerin bir uzantısıydı.


Günümüzde büyük ölçüde unutulmuş olan nahıl, tüm kültürlerde bereket ve iyi yaşam dileklerinin bir sembolüdür. En büyüğü 7.50 metre uzunluğunda olan nahıllar, günümüz nahılbentlerinden Sn. Tinay Dinçkan tarafından British Museum arşivlerinde bulunan gravür örneklerinin araştırılması ve uzun uğraşlar sonucunda tıpkı 16. yüzyılda olduğu gibi tarihteki örneklerine uygun olarak tasarlandı.


Bu anlamlı güne Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Hıncal Uluç, Musa Kart ve Nebil Özgentürk gibi isimlerde katıldı.Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin sahip olduğu eserler, düzenlediği etkinlikler ile Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı ve nahıl geleneğinin geçmişi bugüne taşıması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk konuşmasında törene gelmeden önce hastane ve hapishaneleri gezdiğini, özel müzelerin sayısının hapishaneleri geçmesini ümit ettiğini belirttti.Maltepe Park AVM Genel Müdürü Vedat Özeren nahıl geleneğinin bundan sonra İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yaşayacak olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.


İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın ise ‘ Bir ülkede farklı kültürlerin bir arada yaşaması ancak o ülkenin müzelerinin yaşatılması ve korunması ile mümkündür. Çünkü bir ülkede demokrasi o ülkenin müzelerinden beslenir’ dedi.


Sanatçı Kubat tarihi günümüze taşıyan bu anlamlı güne türküleri ile renk katarken, Fratello müzik grubu da izleyenlere keyifli anlar yaşattı.  

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 5. YAŞINI KUTLUYOR

23 Nisan 2005 yılında Şair/Yazar Sunay Akın’ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi bu yıl beşinci yaşını kutluyor.


Dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, Lehmann,Schuco, Fleischmann, Gunthermann, Arnold, Carette ve Louis Marx gibi oyuncak tarihinin en önemli markaları sergileniyor. Bunun yanı sıra 1850–1910 yılları arasında yapılan porselen bebekler, bebek evleri ve bir başka örneği olmayan Monalisa’nın bebeği sergilenen önemli eserler arasında yer alıyor.


İstanbul Oyuncak Müzesi vitrinlerinde Türk oyuncaklarına da yer veriliyor. 2. Abdülhamit dönemine ait Hacıvat-Karagöz gölge oyunu karakterleri, 1950’li ve 70’li yıllarda üretilen Gürel, Alaysa, Nekur ve Fatoş markaları ile tarihi Eyüp oyuncakları, oyuncak tarihimize tanıklık eden figürlerden bir kaçıdır. Müze, her geçen gün bu eserlere yenilerini ekliyor. Gerçekleşen etkinlikler, günden güne gelişen oyuncak hazinesi ile birlikte dünyanın en iyi oyuncak müzeleri arasında ki yerini alıyor.


Müzede var olan etkinlikler arasında Theo Dede ile tahta oyuncak boyama atölyesi, Fosil Keşif Atölyesi, “Deniz Kızı” adlı gölge oyunu, usta illüzyonistler tarafından gerçekleştirilen İllüzyon gösterileri, Fotoğrafçılık ve Yaratıcılık atölyeleri, Yaratıcı Drama ve Diksiyon atölyesi, Dinozorları Tanıyalım adlı sunum, büyüklere yönelik Okuma Günleri, çocukların masal eşliğinde müzeyi gezdikleri “Ozmo Düşler Ülkesi”, Faber-Castell ile eğlenceli Cumartesiler” adlı atölye çalışması yer almaktadır.


23 Nisan günü İstanbul Oyuncak Müzesi’nde her yıl olduğu gibi yine şenlik havasında geçecek kutlama etkinlikleri 12.00–14.00 arasında yapılacak.

Müzeye giriş 0–18 yaş arası tüm çocuklara ücretsiz olacak. 


 Müzede yer alan etkinlikler arasında Faber-Castell ile yüz boyama atölyesi, Kartal Sanat Tiyatrosunun hazırlayıp, sunduğu "Oyuncaklar Ülkesine Yolculuk" adlı çocuk oyunu( Saat 12:30'da İstanbul Oyuncak Müzesi Kış Bahçesi'nde), Mehmet Erbil'in hazırlayıp sunduğu "Evvel Zaman İçinde" adlı müzikli çocuk oyunu ( Saat 13:30'da İstanbul Oyuncak Müzesi İyigün Özütürk Salonunda), Theo Dede ile tahta oyuncak boyama atölyesi bulunmaktadır.

Herkesi bekliyoruz...


23 Nisan 2010

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 4. YAŞINI KUTLUYOR

Bu yıl yaş günümüze sadece sizleri değil, en sevdiğiniz oyuncaklarınızı da davet ediyoruz. İstanbul Oyuncak Müzesi yaş gününü oyuncaklarınızla birlikte kutlayacak.


Anne ve babalar çocukluk oyuncaklarını, çocuklar ise en sevdikleri oyuncağını müzemize getirecekler. Yaş günümüzü tüm aile üyeleri en sevdikleri oyuncaklar ile kutlayacaklar.Anne ve babalarının oynadığı oyuncaklarla tanışacak, en sevdikleri insanların ilk hayallerine tanık olacaklar. Büyükler ise oyuncakları eskimiş olsa bile, kurdukları düşlerin hala aynı heyecanla yaşadığını, hiç yaşlanmadığını fark edecekler.


23 Nisan günü, isteyen ziyaretçilerimizin, oyuncaklarına yazdığı şiirleri ve oyuncakları ile çekilmiş bir fotoğraflarını kış bahçemizin duvarlarında sergileyeceğiz.Çocuk eli değmiş her oyuncakta mutlaka bir hayal saklıdır. Haydi, alın oyuncağınızı koyduğunuz yerden, üfleyin üzerindeki tozları, çocuğunuz ile çocukluğunuz birlikte gelsin müzeye…

Büyük, küçük herkesi 23 Nisan 2009 günü oyuncakları ile birlikte 4. yaşımızı kutlamaya bekliyoruz…


* 23 Nisan 2009 günü oyuncaklarına yazdıkları şiirin ve çocukluk fotoğrafının kış bahçemizde sergilenmesini isteyen ziyaretçilerimizin en geç 17 Nisan 2009 gününe kadar oyuncakları ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı ve yazdıkları şiiri müzemize teslim etmeleri gerekmektedir. Sergi için yaş sınırı bulunmamaktadır.  

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 2. YAŞINI KUTLUYOR

Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği ve müzemizin 2. yaş günü olan 23 Nisan Pazartesi günü müzemiz açık olacaktır.


Saat 13:00’da “İsrailli ve Filistinli çocukların barış resimleri” sergisinin açılışı gerçekleşecektir.

Saat 15:00’da da illüzyon gösterisinin yer alacağı bu özel günde, müzemizi ziyaret eden çocuklardan ücret alınmayacaktır.


Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız…

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 1 YAŞINDA

Geçtiğimiz sene 23 Nisanda açılan İstanbul Oyuncak Müzesi bugün 1. yaş gününü kutluyor.


Sunay Akın’ın Göztepede açmış olduğu müzeyi 1 yıl içinde 55 binin üzerinde kişi ziyaret etti. 5 kattan oluşan müzenin oyuncaklardan oluşan hazinesine her geçen gün yeni oyuncaklar ekleniyor. Türkiye’de bir ilk olan İstanbul Oyuncak Müzesi dünyanın en iyi oyuncak müzesi olmayı hedefliyor. Uluslararası müze yarışmalarında kullanılmak üzere, Nebil Özgentürk’ün hazırlamış olduğu “İstanbul Oyuncak Müzesi Belgeseli” de program dahilinde gösterime sunuluyor.


Pek çok ünlü simanın da katılacağı İstanbul Oyuncak Müzesinin 1. yıl dönümü kutlamaları Sunay Akın’ın konuşması ile başlıyor ve program Cin Ali sergisinin açılışı, kukla gösterisi, Nebil Özgentürk’ün hazırlamış olduğu “Yeşilçam’ın Oyuncağı, Oyuncağın Yeşilçam’ı” adlı belgeselin galası , Nev konseri ile devam ediyor.


Program :

14:00 Sunay Akın- Konuşma

14:15 Cin Ali Sergisi Açılışı

14:30 Kokteyl

15:00 Kukla Gösterisi

15:30 “Yeşilçam’ın Oyuncağı, Oyuncağın Yeşilçam’ı” adlı belgeselin galası (Hazırlayan: Nebil Özgentürk)

16:00 Konser “Nev”

GEÇMİŞ SERGİLER


OYUNCAKLAR DÜNYASINDA NOSTALJİK BİR YOLCULUK

Oyuncaklar Dünyasında Nostaljik bir Yolculuk İstanbul Oyuncak Müzesi ( Sergisi ) Kocaeli’nde 100 yıllık oyuncaklar görücüye çıkıyor..

Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye genelinde 1,6 milyon müşteriye hizmet veren Sepaş Enerji, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini Kocaelililerle buluşturmaya hazırlanıyor. Oyuncakların insanlık tarihiyle beraber gelişimini anlatan ve 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 7 – 18 Ekim tarihleri arasında Symbol AVM’de ziyaretçilerini nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.


Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında elektrik perakende satış hizmeti veren Sepaş Enerji, Kocaeli halkını Oyuncak Müzesi ile buluşturmaya hazırlanıyor. Şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi’nde yer alan ve her dönemin vazgeçilmezi olan farklı oyuncaklar 7 – 18 Ekim tarihleri arasında Symbol AVM’de sergilenecek.


Sepaş Enerji tarafından Kocaeli’nde gerçekleştirilecek sergide yüzyıllık geçmişe sahip oyuncaklar yer alacak. Ziyaretçiler ilk uzay temalı oyuncakların 1920’li yıllarda Amerika’da üretilmesiyle 1969 yılında Amerika’nın aya çıkması arasındaki güçlü bağlantıyı ve daha pek çok tarihi bilgiyi oyuncakların diliyle keşfedecekler. Oyuncak dünyasının en etkileyici oyuncaklarından bebek evlerinin de en güzel örnekleri Oyuncak Müzesi’nde (Oyuncak Müzesi Sergisinde ) ziyaret edilebilecek. 1700’lü yıllarda Almanya’da ortaya çıkan bebek evi kültürünün yüz yıllık, en seçkin örnekleri, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken oyuncaklardan olacak.


Yüz yaşındaki tahta kamyondan, sesten hızlı giden Concorde uçağa kadar ulaşımın tarihine de tanık olacak olan ziyaretçiler, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’da içine konulan piller ile teknolojik devrimin başlangıcı sayılan oyuncak örneklerini de sergide görebilecek. Oyuncak Müzesi’nde ( Oyuncak Müzesi Sergisi’nde yer alacak )sergilenecek ‘’Türk Malı’’ oyuncaklar da hatıralarda derin izler bırakan örnekleriyle ziyaretçilerini nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SERGİSİ 23 NİSAN’DA TEPE NAUTİLUS'TA ZİYARETÇİLERLE BULUŞUYOR

İstanbul Oyuncak Müzesi sergisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Tepe Nautilus’ta ziyaretçileri ile buluşuyor. 22 Nisan tarihinde açılacak sergide oyuncak tarihinin en seçkin örneklerini görme fırsatı bulacak ziyaretçiler İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın’ın söyleşisine de katılma imkanı buluyor.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SERGİSİ WEPUBLIC’TE

Şair, yazar Sunay Akın’ın özel koleksiyonunda yer alan ve pek çoğu ilk kez sergilenecek oyuncaklar 4 Nisan tarihinde WEPUBLIC ziyaretçileriyle buluşuyor. 30 Nisan’a kadar açık olacak sergide 1700’lü yıllara ait kolları ve ayakları hareket eden bebekten 1800’li yılların ikinci yarısı yani Victorya dönemine ait değerli oyuncaklara, Walt Disney tarafından 1928 yılında çizilen ama çocuklar sevmediği için üretimi yapılmayan ilk Miki Mouse ve Mini Mouse oyuncaklarından 1982 yılında oyuncak olarak üretilen ve sonra filmi çekilen E.T.’ye oyuncak tarihinin en seçkin örnekleri yer alıyor.

5 BİN YILLIK OYUNCAK TARİHİ İLK KEZ MALL OF İSTANBUL MOİ SANAT’TA

Yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan oyuncaklar, Mall Of İstanbul’da yer alan ‘MOİ Sanat’ta farklı kuşakları aynı duygularda buluşturuyor. Türkiye’nin en büyük Oyuncak Sergisi’nde, oyuncak yapımından oyuncak tamirine kadar eğlence dolu atölyeler de yer alıyor. Sergiyi gezen, 7’den 70’e herkes zaman tünelinde çocukluğunu yaşıyor.


Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall Of İstanbul, MOİ Sanat’ta; yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapıyor. Sunay Akın’ın küratörlüğünde hayata geçen ‘Oyuncak Sergisi - 5000 Yıllık Hikaye’, antik çağlardan günümüze kadar oyuncakların 5 bin yıllık tarihini ziyaretçilerine aktarıyor. Akın’ın 20 yılda 40 farklı ülkenin antikacılarını dolaşarak oluşturduğu, 4 bin parçalık koleksiyonundan daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş parçalardan oluşan sergi, oyuncak tarihinin gelişiminin kronolojik bir sıralamayla verilmesiyle de Türkiye’de bir ilk. Ziyaretçilere farklı duygular yaşatacak sergi, 24 Nisan’a kadar açık kalacak.

GEZİCİ İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SERGİSİ

Gezici İstanbul Oyuncak Müzesi sergisi CarrefourSA Maltepe Park alışveriş merkezi ile başladı…Dünya oyuncak tarihinin seçkin örnekleri çocuklar kadar düşlerini kaybetmeyen yetişkinlerden de büyük ilgi gören sergi ilk olarak CarrefurSA Maltepe Park Alışveriş Merkezi'nde ve daha sonra Metrocity, Migros Beylikdüzü, Bayram Ankamall, Esparkve Migros Antalya 'da ziyaretçilerle buluştu.

“ESİN PERİLERİ, ŞİİR MELEKLERİ" SERGİSİ

İstanbul Oyuncak Müzesi, masal dünyasından gelen alışılmadık misafirlere ev sahipliği yapıyor...

Gülden Akıncı ve Akgün Akova’nın “Bir çift kanat bir altın madeninden daha değerlidir” diyerek, on beş yıldır Krakow’dan Nürnberg’e, Moskova’dan Venedik’e, Toronto’dan Prag’a kadar dünyanın birçok kentinden topladıkları melek ve periler, düşler ülkesinden çıkagelip müzenin cafesinde buluştu.Ahşap, seramik, porselen, kağıt hamuru ve kumaş gibi değişik malzemelerden yapılmış olan rengarenk melek ve periler Mayıs ayı sonuna kadar meraklılarını bekliyor.

NAHILLAR 400 YILIN ARDINDAN İSTANBUL'DA

1600’lü yıllarda Osmanlı kültür yaşamında büyük önem taşıyan şenliklerin geçit alaylarında taşınan, Anadolu ritüellerinde bolluk, güç ve çoğalmayı simgeleyen süslemelerin bir uzantısı olan nahıllar ,tarihe uygun bir merasim ile İstanbul Oyuncak Müzesi’ne taşındı.Müzemize gelen ziyaretçilerimiz, görsel bir şölenle taşınan nahıllar ile tarihimize yolculuk yaparken geleneklerimizi geleceğe taşımanın sevincinde bize ortak oldular.


Günümüz nahılbentlerinden Sn. Tinay Dinçkan tarafından British Museum arşivlerinde bulunan gravür örneklerinin araştırılması ve uzun uğraşlar sonucunda tıpkı 16. yüzyılda olduğu gibi tarihteki örneklerine uygun olarak tasarlanan en büyüğü 7.50 metre uzunluğunda olan nahıllar , müzemizde kalıcı olarak sergilenmektedir.

İDO KADIKÖY İSKELESİ SERGİSİ

İDO Kadıköy İskelesi’nde düzenlenen İstanbul Oyuncak Müzesi sergisinde, dünya oyuncak tarihinin seçkin örneklerinin yanı sıra denizcilik temasını içeren ve denizcilik tarihini anlatan oyuncaklar da sergilendi.Çocuklar, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan deniz ulaşımının gelişiminde çok büyük katkısı bulunan oyuncakları yakından gördüler. Büyükler ise çocukluk dostlarıyla tekrar karşılaşarak çocukluk düşlerine geri döndüler.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SAPPHİRE SERGİSİ

Sapphire Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen sergi İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yaşayan ziyaretçiler ile antika oyuncakları buluşturdu.

AŞKI ANLATAN OYUNCAKLAR PALLADİUM'DA

14 Şubat Sevgililer Günü Palladium’da açılan “Aşk” temalı sergi ile, aşkı anlatan oyuncaklar ziyaretçilerle buluştu.

Sergi kapsamında; Kurbağa Kermit – Miss Piggy ikilisinden Temel Reis – Safinaz ikilisine kadar dünyaca ünlü karakterlerin birbirlerine olan aşklarını farklı bir şekilde gözler önüne seren oyuncaklar yer aldı.

MASALLARI ANLATAN OYUNCAKLAR PALLADİUM'DA

2009 yılında Palladium’da, İstanbul Oyuncak Müzesi sergisinde ziyaretçiler, büyük masal kitapları şeklinde tasarlanan vitrinlerin içinde sergilenen antika oyuncaklar ile buluştu.Sergide masal kahramanlarının oyuncaklarının yanı sıra dünya tarihini anlatan pek çok oyuncak da yer aldı.

OYUNCAKLARIN DİLİYLE TÜRKİYE SERGİSİ

İstanbul Oyuncak Müzesi ilk yurt dışı sergisini Almanya’da açtı…

Sunay Akın’ın yıllardır Türkiye’nin dört bir yanından topladığı, Anadolu kültürünü yansıtan oyuncaklar, Frankfurt-Bad Nauheim’da sergilendi. İstanbul Oyuncak Müzesi ve Bad Nauheim Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilen sergide Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden toplanmış ve o bölgenin folklor özelliklerini yansıtan bez bebekler, tel arabalar, tahta hayvan figürleri gibi oyuncakların yani sıra, Eyüp Oyuncaklarının örnekleri (Hacivat/Karagözler, topaçlar, dönme dolaplar, cambazlar vb. ) ve de oyuncak sanayimizin ürettiği teneke oyuncaklardan örnekler bulunmaktaydı.


Oyuncak kültürümüzü Avrupa’ya taşıyan sergide, fotoğraf sanatçısı Akgün Akova’nın, sergilenen oyuncakların yörelerinden çektiği, o yörenin doğasının, tarihinin ve çocuklarının anlatıldığı fotoğrafları da yer aldı. Serginin tasarımı, İstanbul Oyuncak Müzesini tasarlayan Ayhan Doğan tarafından yapıldı. Sergide yer alacak oyuncaklar, kültürel zenginliğimizin çocuk dünyasına yansımasıdır. Oyuncakların diliyle Türkiye sergisinde kültürümüz, oyuncakların evrensel diliyle ziyaretçilere anlatıldı.

NAZIM HİKMET YILLAR SONRA KOŞUP OYNADIĞI GÖZTEPE'DE

Ünlü şair Nazım Hikmet’in çocukluk eşyaları İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilendi.Şairin ölümünün 47. yıldönümü için Nazım Hikmet Vakfı’nın katkılarıyla 2010 yılında düzenlenen sergide, sanatçının çocukluk pelerini, hırkası, ayakkabısı, mama kaşığı ve Moskova’daki çalışma odasında bulunan oyuncaklar yer aldı.


Nazım Hikmet’in çocukluğunun önemli bir bölümü, Göztepe semtindeki Taşmektep Sokağı’nda geçmiştir. Bu sergiyle şairin çocukluğu koşup oynadığı Göztepe’de yıllar sonra yeniden canlandı.Oyuncak Müzesi’nin kurucusu şair ve yazar Sunay Akın, sergiyle ilgili şunları söyledi: Nazım Hikmet oyuncakları çok severdi. Nerde bir oyuncakçı dükkânı görse, ellerini camekâna bir çocuk gibi dayar, uzun süre seyre dalardı. Bu yüzden şiirlerinde ve yazılarında oyuncaklar çokça çıkar karşımıza. Örneğin, Beyoğlu’ndaki Japon Mağazası’nın vitrinindeki oyuncakları Orhan Selim imzasıyla yazdığı Aksam gazetesinde anlatırdı… Nazım Hikmet Vakfı’nın katkısıyla düzenlenen bu sergide, ünlü şair ilk kez bir oyuncak müzesinde yer alacaktır. Nazım Hikmetin sergilenen eşyaları, yüzyıl önceki çocuk dünyasının izlerini taşıması açısından ayrıca önem taşıyordu. 

BARIŞ ÇORBASI -İNTERAKTİF MASAL SERGİSİ   

İstanbul Oyuncak Müzesi 3. yaş günü kutlamalarında herkesi çok farklı bir sergi ile şaşırttı. Çocuk kitapları yazarı Derya Edis tarafından yazılan Barış Çorbası adlı masal bir yandan sesli olarak okunurken bir yandan da hazırlanan illüstrasyon çalışmaları ile ziyaretçiler ile buluştu. Masalın sonunda ziyaretçilerin üstünde bulunan ağların açılması ile gökten düşen elmalar herkese hoş bir sürpriz oldu.Barış Çorbası Keloğlan’ın birbirine küsen masal kahramanlarını barıştırmak için Kaf Dağı’na doğru yolculuğunu anlatmaktadır. Masal çocuklara sevgiyi ve barışı aşılamaktadır. 

İSRAİLLİ VE FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN MİZAH YOLU İLE BARIŞ RESİMLERİ SERGİSİ  

Orta Doğu, yakın tarihimizde savaşlarla anılan, şiddet görüntüleriyle televizyon ekranlarına taşınan bir bölge olmuştur. Bu tür haberleri izlerken zihnimizde en çok kalan şey çocukların dramatik görüntüleriydi… Pek çok çocuk oyuncak ile değil, gerçek silahlarla oynadı. İstanbul Oyuncak Müzesi İsrailli çocukların barış özlemi ile yaptıkları resimlere 23 Nisan-13 Mayıs 2007 tarihleri arasında ev sahipliği yaptı.


Yenilikçilik ve yaratıcılık konularında eğitim veren Maureen Kushnerin İsrail Eğitim Bakanlığı’nın davetlisi olarak gerçekleştirdiği Mizah Yoluyla Barış resim sergisi İsrail Konsolosluğu aracılığıyla Türkiye’ye taşınmıştır.


8 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde 67 ve Kanada’da 37 şehirde sergilenen ve 20 milyon kişi tarafından ziyaret edilen bu sergide asıl amaç, resimlerde mizahı kullanarak toplumlar arasındaki bariyerleri kaldırmak ve karşılıklı güven ortamını oluşturabilmektir. Çünkü ancak bu şekilde çocukların çektiği acılar ve yaşadıkları korkular son bulacaktır… 

iSTANBUL OYUNCAK MÜZESi AiLESiNE SEN DE KATIL!

Tüm etkinliklerden haberdar ol.