GEÇMİŞ SERGİLER


OYUNCAKLAR DÜNYASINDA NOSTALJİK BİR YOLCULUK

Oyuncaklar Dünyasında Nostaljik bir Yolculuk İstanbul Oyuncak Müzesi ( Sergisi ) Kocaeli’nde 100 yıllık oyuncaklar görücüye çıkıyor..

Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye genelinde 1,6 milyon müşteriye hizmet veren Sepaş Enerji, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini Kocaelililerle buluşturmaya hazırlanıyor. Oyuncakların insanlık tarihiyle beraber gelişimini anlatan ve 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 7 – 18 Ekim tarihleri arasında Symbol AVM’de ziyaretçilerini nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.


Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında elektrik perakende satış hizmeti veren Sepaş Enerji, Kocaeli halkını Oyuncak Müzesi ile buluşturmaya hazırlanıyor. Şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi’nde yer alan ve her dönemin vazgeçilmezi olan farklı oyuncaklar 7 – 18 Ekim tarihleri arasında Symbol AVM’de sergilenecek.


Sepaş Enerji tarafından Kocaeli’nde gerçekleştirilecek sergide yüzyıllık geçmişe sahip oyuncaklar yer alacak. Ziyaretçiler ilk uzay temalı oyuncakların 1920’li yıllarda Amerika’da üretilmesiyle 1969 yılında Amerika’nın aya çıkması arasındaki güçlü bağlantıyı ve daha pek çok tarihi bilgiyi oyuncakların diliyle keşfedecekler. Oyuncak dünyasının en etkileyici oyuncaklarından bebek evlerinin de en güzel örnekleri Oyuncak Müzesi’nde (Oyuncak Müzesi Sergisinde ) ziyaret edilebilecek. 1700’lü yıllarda Almanya’da ortaya çıkan bebek evi kültürünün yüz yıllık, en seçkin örnekleri, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken oyuncaklardan olacak.


Yüz yaşındaki tahta kamyondan, sesten hızlı giden Concorde uçağa kadar ulaşımın tarihine de tanık olacak olan ziyaretçiler, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’da içine konulan piller ile teknolojik devrimin başlangıcı sayılan oyuncak örneklerini de sergide görebilecek. Oyuncak Müzesi’nde ( Oyuncak Müzesi Sergisi’nde yer alacak )sergilenecek ‘’Türk Malı’’ oyuncaklar da hatıralarda derin izler bırakan örnekleriyle ziyaretçilerini nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SERGİSİ 23 NİSAN’DA TEPE NAUTİLUS'TA ZİYARETÇİLERLE BULUŞUYOR

İstanbul Oyuncak Müzesi sergisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Tepe Nautilus’ta ziyaretçileri ile buluşuyor. 22 Nisan tarihinde açılacak sergide oyuncak tarihinin en seçkin örneklerini görme fırsatı bulacak ziyaretçiler İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın’ın söyleşisine de katılma imkanı buluyor.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SERGİSİ WEPUBLIC’TE

Şair, yazar Sunay Akın’ın özel koleksiyonunda yer alan ve pek çoğu ilk kez sergilenecek oyuncaklar 4 Nisan tarihinde WEPUBLIC ziyaretçileriyle buluşuyor. 30 Nisan’a kadar açık olacak sergide 1700’lü yıllara ait kolları ve ayakları hareket eden bebekten 1800’li yılların ikinci yarısı yani Victorya dönemine ait değerli oyuncaklara, Walt Disney tarafından 1928 yılında çizilen ama çocuklar sevmediği için üretimi yapılmayan ilk Miki Mouse ve Mini Mouse oyuncaklarından 1982 yılında oyuncak olarak üretilen ve sonra filmi çekilen E.T.’ye oyuncak tarihinin en seçkin örnekleri yer alıyor.

5 BİN YILLIK OYUNCAK TARİHİ İLK KEZ MALL OF İSTANBUL MOİ SANAT’TA

Yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan oyuncaklar, Mall Of İstanbul’da yer alan ‘MOİ Sanat’ta farklı kuşakları aynı duygularda buluşturuyor. Türkiye’nin en büyük Oyuncak Sergisi’nde, oyuncak yapımından oyuncak tamirine kadar eğlence dolu atölyeler de yer alıyor. Sergiyi gezen, 7’den 70’e herkes zaman tünelinde çocukluğunu yaşıyor.


Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall Of İstanbul, MOİ Sanat’ta; yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapıyor. Sunay Akın’ın küratörlüğünde hayata geçen ‘Oyuncak Sergisi - 5000 Yıllık Hikaye’, antik çağlardan günümüze kadar oyuncakların 5 bin yıllık tarihini ziyaretçilerine aktarıyor. Akın’ın 20 yılda 40 farklı ülkenin antikacılarını dolaşarak oluşturduğu, 4 bin parçalık koleksiyonundan daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş parçalardan oluşan sergi, oyuncak tarihinin gelişiminin kronolojik bir sıralamayla verilmesiyle de Türkiye’de bir ilk. Ziyaretçilere farklı duygular yaşatacak sergi, 24 Nisan’a kadar açık kalacak.

GEZİCİ İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SERGİSİ

Gezici İstanbul Oyuncak Müzesi sergisi CarrefourSA Maltepe Park alışveriş merkezi ile başladı…Dünya oyuncak tarihinin seçkin örnekleri çocuklar kadar düşlerini kaybetmeyen yetişkinlerden de büyük ilgi gören sergi ilk olarak CarrefurSA Maltepe Park Alışveriş Merkezi'nde ve daha sonra Metrocity, Migros Beylikdüzü, Bayram Ankamall, Esparkve Migros Antalya 'da ziyaretçilerle buluştu.

“ESİN PERİLERİ, ŞİİR MELEKLERİ" SERGİSİ

İstanbul Oyuncak Müzesi, masal dünyasından gelen alışılmadık misafirlere ev sahipliği yapıyor...

Gülden Akıncı ve Akgün Akova’nın “Bir çift kanat bir altın madeninden daha değerlidir” diyerek, on beş yıldır Krakow’dan Nürnberg’e, Moskova’dan Venedik’e, Toronto’dan Prag’a kadar dünyanın birçok kentinden topladıkları melek ve periler, düşler ülkesinden çıkagelip müzenin cafesinde buluştu.Ahşap, seramik, porselen, kağıt hamuru ve kumaş gibi değişik malzemelerden yapılmış olan rengarenk melek ve periler Mayıs ayı sonuna kadar meraklılarını bekliyor.

NAHILLAR 400 YILIN ARDINDAN İSTANBUL'DA

1600’lü yıllarda Osmanlı kültür yaşamında büyük önem taşıyan şenliklerin geçit alaylarında taşınan, Anadolu ritüellerinde bolluk, güç ve çoğalmayı simgeleyen süslemelerin bir uzantısı olan nahıllar ,tarihe uygun bir merasim ile İstanbul Oyuncak Müzesi’ne taşındı.Müzemize gelen ziyaretçilerimiz, görsel bir şölenle taşınan nahıllar ile tarihimize yolculuk yaparken geleneklerimizi geleceğe taşımanın sevincinde bize ortak oldular.


Günümüz nahılbentlerinden Sn. Tinay Dinçkan tarafından British Museum arşivlerinde bulunan gravür örneklerinin araştırılması ve uzun uğraşlar sonucunda tıpkı 16. yüzyılda olduğu gibi tarihteki örneklerine uygun olarak tasarlanan en büyüğü 7.50 metre uzunluğunda olan nahıllar , müzemizde kalıcı olarak sergilenmektedir.

İDO KADIKÖY İSKELESİ SERGİSİ

İDO Kadıköy İskelesi’nde düzenlenen İstanbul Oyuncak Müzesi sergisinde, dünya oyuncak tarihinin seçkin örneklerinin yanı sıra denizcilik temasını içeren ve denizcilik tarihini anlatan oyuncaklar da sergilendi.Çocuklar, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan deniz ulaşımının gelişiminde çok büyük katkısı bulunan oyuncakları yakından gördüler. Büyükler ise çocukluk dostlarıyla tekrar karşılaşarak çocukluk düşlerine geri döndüler.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ SAPPHİRE SERGİSİ

Sapphire Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen sergi İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yaşayan ziyaretçiler ile antika oyuncakları buluşturdu.

AŞKI ANLATAN OYUNCAKLAR PALLADİUM'DA

14 Şubat Sevgililer Günü Palladium’da açılan “Aşk” temalı sergi ile, aşkı anlatan oyuncaklar ziyaretçilerle buluştu.

Sergi kapsamında; Kurbağa Kermit – Miss Piggy ikilisinden Temel Reis – Safinaz ikilisine kadar dünyaca ünlü karakterlerin birbirlerine olan aşklarını farklı bir şekilde gözler önüne seren oyuncaklar yer aldı.

MASALLARI ANLATAN OYUNCAKLAR PALLADİUM'DA

2009 yılında Palladium’da, İstanbul Oyuncak Müzesi sergisinde ziyaretçiler, büyük masal kitapları şeklinde tasarlanan vitrinlerin içinde sergilenen antika oyuncaklar ile buluştu.Sergide masal kahramanlarının oyuncaklarının yanı sıra dünya tarihini anlatan pek çok oyuncak da yer aldı.

OYUNCAKLARIN DİLİYLE TÜRKİYE SERGİSİ

İstanbul Oyuncak Müzesi ilk yurt dışı sergisini Almanya’da açtı…

Sunay Akın’ın yıllardır Türkiye’nin dört bir yanından topladığı, Anadolu kültürünü yansıtan oyuncaklar, Frankfurt-Bad Nauheim’da sergilendi. İstanbul Oyuncak Müzesi ve Bad Nauheim Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilen sergide Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden toplanmış ve o bölgenin folklor özelliklerini yansıtan bez bebekler, tel arabalar, tahta hayvan figürleri gibi oyuncakların yani sıra, Eyüp Oyuncaklarının örnekleri (Hacivat/Karagözler, topaçlar, dönme dolaplar, cambazlar vb. ) ve de oyuncak sanayimizin ürettiği teneke oyuncaklardan örnekler bulunmaktaydı.


Oyuncak kültürümüzü Avrupa’ya taşıyan sergide, fotoğraf sanatçısı Akgün Akova’nın, sergilenen oyuncakların yörelerinden çektiği, o yörenin doğasının, tarihinin ve çocuklarının anlatıldığı fotoğrafları da yer aldı. Serginin tasarımı, İstanbul Oyuncak Müzesini tasarlayan Ayhan Doğan tarafından yapıldı. Sergide yer alacak oyuncaklar, kültürel zenginliğimizin çocuk dünyasına yansımasıdır. Oyuncakların diliyle Türkiye sergisinde kültürümüz, oyuncakların evrensel diliyle ziyaretçilere anlatıldı.

NAZIM HİKMET YILLAR SONRA KOŞUP OYNADIĞI GÖZTEPE'DE

Ünlü şair Nazım Hikmet’in çocukluk eşyaları İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilendi.Şairin ölümünün 47. yıldönümü için Nazım Hikmet Vakfı’nın katkılarıyla 2010 yılında düzenlenen sergide, sanatçının çocukluk pelerini, hırkası, ayakkabısı, mama kaşığı ve Moskova’daki çalışma odasında bulunan oyuncaklar yer aldı.


Nazım Hikmet’in çocukluğunun önemli bir bölümü, Göztepe semtindeki Taşmektep Sokağı’nda geçmiştir. Bu sergiyle şairin çocukluğu koşup oynadığı Göztepe’de yıllar sonra yeniden canlandı.Oyuncak Müzesi’nin kurucusu şair ve yazar Sunay Akın, sergiyle ilgili şunları söyledi: Nazım Hikmet oyuncakları çok severdi. Nerde bir oyuncakçı dükkânı görse, ellerini camekâna bir çocuk gibi dayar, uzun süre seyre dalardı. Bu yüzden şiirlerinde ve yazılarında oyuncaklar çokça çıkar karşımıza. Örneğin, Beyoğlu’ndaki Japon Mağazası’nın vitrinindeki oyuncakları Orhan Selim imzasıyla yazdığı Aksam gazetesinde anlatırdı… Nazım Hikmet Vakfı’nın katkısıyla düzenlenen bu sergide, ünlü şair ilk kez bir oyuncak müzesinde yer alacaktır. Nazım Hikmetin sergilenen eşyaları, yüzyıl önceki çocuk dünyasının izlerini taşıması açısından ayrıca önem taşıyordu. 

BARIŞ ÇORBASI -İNTERAKTİF MASAL SERGİSİ   

İstanbul Oyuncak Müzesi 3. yaş günü kutlamalarında herkesi çok farklı bir sergi ile şaşırttı. Çocuk kitapları yazarı Derya Edis tarafından yazılan Barış Çorbası adlı masal bir yandan sesli olarak okunurken bir yandan da hazırlanan illüstrasyon çalışmaları ile ziyaretçiler ile buluştu. Masalın sonunda ziyaretçilerin üstünde bulunan ağların açılması ile gökten düşen elmalar herkese hoş bir sürpriz oldu.Barış Çorbası Keloğlan’ın birbirine küsen masal kahramanlarını barıştırmak için Kaf Dağı’na doğru yolculuğunu anlatmaktadır. Masal çocuklara sevgiyi ve barışı aşılamaktadır. 

İSRAİLLİ VE FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN MİZAH YOLU İLE BARIŞ RESİMLERİ SERGİSİ  

Orta Doğu, yakın tarihimizde savaşlarla anılan, şiddet görüntüleriyle televizyon ekranlarına taşınan bir bölge olmuştur. Bu tür haberleri izlerken zihnimizde en çok kalan şey çocukların dramatik görüntüleriydi… Pek çok çocuk oyuncak ile değil, gerçek silahlarla oynadı. İstanbul Oyuncak Müzesi İsrailli çocukların barış özlemi ile yaptıkları resimlere 23 Nisan-13 Mayıs 2007 tarihleri arasında ev sahipliği yaptı.


Yenilikçilik ve yaratıcılık konularında eğitim veren Maureen Kushnerin İsrail Eğitim Bakanlığı’nın davetlisi olarak gerçekleştirdiği Mizah Yoluyla Barış resim sergisi İsrail Konsolosluğu aracılığıyla Türkiye’ye taşınmıştır.


8 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde 67 ve Kanada’da 37 şehirde sergilenen ve 20 milyon kişi tarafından ziyaret edilen bu sergide asıl amaç, resimlerde mizahı kullanarak toplumlar arasındaki bariyerleri kaldırmak ve karşılıklı güven ortamını oluşturabilmektir. Çünkü ancak bu şekilde çocukların çektiği acılar ve yaşadıkları korkular son bulacaktır… 

GEÇMİŞ ETKİNLİKLER


LEVENT ÜZÜMCÜ'NÜN ANLATIMIYLA KÜÇÜK KARABALIĞIN ÖYKÜSÜ CANLANIYOR

Küçük Kara Balık masalı İstanbul Oyuncak Müzesi’nde canlanıyor. Çocuklar, Levent Üzümcü’nün sesiyle canlanan küçük karabalığın, yeni dünyaları tanıma istediğiyle çıktığı macerasına ortak oluyor ve geri dönüş yolunu bulmasında ona yardımcı oluyor.

Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri 

EBRU CÜNDÜBEYOĞLU İLE MASALLI DÜNYA

Ebru Cündübeyoğlu’nun eğlenceli anlatımıyla masallar diyarına bir yolculuğa hazır mısınız?

BERNA LAÇİN VE SARI CİVCİV

Muzaffer İzgü’nün kaleminden çıkan Sarı Civciv masalı Berna Laçin’in sesiyle hayat buluyor. Çocukları okumayı sevdirmeye amaçlayarak yazılmış bu masalı dinlemeye ne dersiniz? Katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir

 Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri

NASUH MAHRUKİ İLE SÖYLEŞİ

Everest Tepesi’ne tırmanan ilk Türk Dağcı ünvanını kazanan ve Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) kurucu üyesi ve başkanı olan Nasuh Mahruki küçük sevenleri ile İstanbul Oyuncak Müzesi’nde buluşuyor. Küçük misafirlerin dağcılık, fotoğrafçılık ya da hayat kurtarma ile ilgili tüm merak ettiklerini soracakları bu söyleşiye katılmak için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri

BÜYÜYÜNCE NE OLSAM?

“Büyünce Ne Olsam?” meslek sohbetlerinde her ay çocuklar mesleklerinde uzman kişiler ile sohbet etme imkanı buluyor. İtfaiyecilik mesleği üzerine başlanılan sohbetlerde, çocuk doktoru Prof. Dr.Yıldız Perk’i , Kalp cerrahı Prof. Dr. Ali Serdar Fak’ı, denizaltı belgeselciliği hakkında Savaş Karakaş’ı, oyunculuk üzerine Levent Üzümcü ve karikatürist Musa Kart gibi isimleri misafir ediliyor.

Yaş Grubu: 7 yaş ve üzeri

DÜNYAYI KURTARAN PUKİ

Karakterleri gök cisimlerinden oluşan oyun, uzayda geçmektedir. Dünya artık üzerindeki çöpleri taşıyamaz olmuş ve çok yorulmuştur, bu nedenle dönmeyi bırakır. Güneş, Ay ve uzaylı kız Puki, milyarlarca yıldır yorulmadan dönen Dünya'nın bu davranışına çok şaşırır ve üzülürler. Onu tekrar dönmesi için ikna etmeye çalışırlar. Puki'nin ve çocukların yardımıyla çöpler temizlenir ve Dünya tekrar dönmeye başlar.Dört adet kukla ve bir oyuncudan oluşan bu interaktif tiyatro oyununa katılmak için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.


Oyuncular / Kukla Oynatanlar

Damla Özen Kılıçoğlu

Nalan Gıdak Doğan

A . Togay Kılıçoğlu

Yaş grubu: 3 yaş ve üzeri

DÜŞLERE YOLCULUK KUKLA TİYATROSU

Bir Türkçe Öğretmeni ile Tekstil Mühendisinin yolları Oyuncak Müzesi' nde yapılan "Yaratıcılık Kursu'nda kesişir.Hüsne ile Tules, Düşler Treni'ne binerler ve bir yıllık uzun yolculuğa çıkarlar.Bu yolculuğun sonunda Gülpembe ve Kına adlı kuklaları yaparak ilk düşlerini gerçekleştirirler. Onların şimdiki düşü ise; masal anlatarak, çocukların kocaman dünyalarında minik minik düşler yaratmaktır.

Oyuncular: Tules Koçak, Hüsne Merter

“LÜTFEN ÖLMEYİN SEVGİLİ OZAN”

Şili'li ozan Pablo Neruda'nın 1965-1973 yılları arasındaki hayatının önemli anlarının derlendiği bu eserde; ozanın Şili, İspanya iç savaşı ve hayatına ait dönüm noktaları kendi şiirleri, güncesi ve Neruda için yazılan “El Cartero de Neruda” adlı romandan alıntılarla aktarılmaktadır.

DERLEYEN ve YÖNETEN: A. Togay Kılıçoğlu

OYNAYANLAR: Nalan Gıdak Doğan, Damla Özen Kılıçoğlu, A. Togay Kılıçoğlu

DEKOR ve KOSTÜM TASARIM: Maskara by ALTINOK

SES ve IŞIK: Zeynep Üstünsöz

CANLI KİTAP

2006 yılından bu yana, çocuk tiyatrosu alanında profesyonel çalışmalar yürüten Tiyatro BeReZe'nin hazırladığı Can’lı Kitap etkinliğinde dinleyici / izleyiciler bir yandan okunan kitabı dinleyerek takip ederken, bir yandan da kitabın oyuncular tarafından çeşitli materyallerle canlandırılışına tanık olurlar. Etkinlikte, Behiç Ak’ın Uyurgezer Fil ve Rüzgarın Üzerindeki Şehir, Göknil Genç’in Değirmenci ile Baykuş adlı kitapları okunacaktır.

Etkinlik; çocuklarla eğlenceli bir fikri paylaşmak ister:“Kitap okurken hayal ettiğimiz her şeyi oyuna dönüştürebiliriz!”

Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri

KAYIP EŞYA BÜROSU- OBJE TİYATROSU

Sahibi tarafından takside unutulan bir sardunya çiçeğinin öyküsünü dinlemeye ne dersiniz?Kendi gibi unutulmuş birçok farklı eşya ile yaşamaya ve onları tanımaya başlayan sardunyayı yeni arkadaşlıklar ve sürprizler beklemektedir...Çocuk edebiyatının tanınmış yazarlarından Sevim Ak’ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan oyuna katılmak için rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Oyunlaştıran : Elif Temuçin, Firuze Engin

Oynayanlar : Güray Dinçol / Erkan Uyanıksoy , Elif Temuçin, Firuze Engin

Kostüm- Aksesuar Tasarım: Hilal Polat

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

RÜYA GÖLGE OYUNU

Karagöz, Hacivat ile konuştuktan sonra evinin önünde ağacın altında dinlenmek için yatar ve uykuya dalar… Rüyasında; kendisini çok seven Dede Karagözü ormandaki hayvanlar toplantısına hoşça vakit geçirsin diye götürür ve olaylar birbirini kovalar…

Yazan ve Yöneten: Taceddin Diker

Yardak: Ata Camuz

Müzik : Gülderen Diker

SEVİNÇ ERBULAK İLE HİKAYELER CANLANIYOR

Seviç Erbulak ile Küçük Kara Balığın peşinde…

Samed Behrengi’den “Küçük Kara Balık” hiç bu kadar renkli olmamıştı. Tiyatro öğrencilerinden oluşan bir grup, oyuncu Sevinç Erbulak’ın anlatımı eşliğinde sizi denizin uçsuz bucaksız dünyasında bir yolculuğa çıkaracak. Gelin, beraber öğrenelim.

Yaş Grubu: 6-10 yaş

EFSANE İSTANBUL

Geçmişi 8500 yıl öncesine uzanan Efsane İstanbul’u keşfetmeye hazır mısın?Bu büyüleyici şehrin pek çok gizli kalmış hikayesini duyacak ve İstanbul’a farklı bir gözle bakma fırsatını yakalayacağız.Yaşadığın şehrin efsanelerini dinlemek ve sonrasında İstanbul’la ilgili efsane olmuş oyuncak tarihini görmek istersen bu etkinliği kaçırma!

Ailelere özel uygulamalar geliştiren ve yayın yapan Bemaddy ve Minion Mag’in kurucu ortağı, Efsane İstanbul kitaplarının yapımcısı aynı zamanda kreatif direktörü Emre Özkan’la interaktif sunumuyla gerçekleşecek etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

Yaş Grubu: 7-10 yaş

İLLÜZYON GÖSTERİSİ

Sanatçı Selim Başarır’ın önderliğinde, klasik ve güncel sahne illüzyon sanatının en zor örnekleri, en etkileyici performansla İstanbul Oyuncak Müzesi ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor.

Yaş Grubu: 5-12 aile ile,12 yaş ve üzeri tek

MODEL UÇAK YAPIM ATÖLYESİ

Atalar Model Uçakları’nın sahibi Gültekin Kalay tarafından gerçekleşecek atölye çalışmasında önceden hazırlanmış uçak kitlerini bir araya getirip kendi maket uçağımızı yapacağız ve onu uçuracağız.“Model Uçak Atölyesi” ile yaratıcılığımız ve el becerilerimiz gelişirken çok eğleneceğiz.

Eğitmen: Gültekin Kalay

Yaş Grubu : 6–14 yaş grubu için

KIZ KULESİ VE KULEYE ÇIKAN ÇOCUK

İstanbul’un en önemli sembollerinden ve kültürel miraslarından biri olan Kız Kulesi’nin birçok bilinen öyküsü vardır. Bu atölyeye katılan çocuklar belki de hiç bilmedikleri bir hikayeyi eğitmenlerinden dinleyecek ve sonra kendi hikayelerini oyun hamurları kullanarak pop up çalışmasıyla ortaya koyacaklar. Yaklaşık 2 saat sürecek atölye çalışmasına katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen : Belgin Füruzan Kırıcı

Yaş Grubu: 4-6 yaş aile ile,7-12 yaş tek başına

ÇOCUKLAR KENDİ MEKANLARINI TASARLIYOR

Müzeyi gezen çocuklar hayallerindeki kendi mekanlarını tasarlayacak ve yapıtlarını arkadaşlarına anlatacak. Can Ersal’ın eğitmenliğini üstlendiği bu çalışmada katılımcılar fikirlerini 3.boyuta taşıyarak mekan-boyut ilişkisini geliştirerek çok yönlü düşünebilecekler. Yaklaşık iki saat sürecek atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Can Ersal

Yaş Grubu: 4-6 yaş aile ile,6-12 tek başına

RENKLİ DÜŞÜNCELER ATÖLYESİ

Renkli Düşünceler Atölyesi’nde çocuklar felsefe ile tanışacak; resim, öykü ve kısa filmlerin yardımıyla düşünme becerilerini geliştirecekler. Merak duygusu arttıkça renkli düşüncelere dalacak, müthiş fikirler üretecekler!...

Eğitmen: Fulya Sormaz

Yaş Grubu: 7-12 yaş

"AKIL OYUNLARI" ATÖLYE ÇALIŞMASI

“Pratik Matematik” eğitmenleri tarafından gerçekleştirilecek “Akıl Oyunları Atölye Çalışması” ile çocuklar kendilerini düşünmeye, anlamaya ve kavramaya yönlendiren oyunlar oynayacak.Çocukların sorgulamalarına ve çözüm bulmalarına fırsat yaratarak düşünme ve grup çalışması ile sosyal becerilerinin gelişmesini destek olacak çalışma ile eğlenceli ve eğitici bir saat geçirecekler. Yaklaşık bir saat sürecek atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Sibel Akoğlu ve Yasemin Çoşkun

Yaş Grubu: 7-14 yaş

OYUNCAKLARIN İZİNDE, ANTROPOLOJİNİN PEŞİNDE

Oyuncakların izinde farklı kültürlere yolculuğa çıkıyoruz, toplumlardaki farklılık ve çeşitliliğinin yarattığı zenginliği oyunlarla öğreniyoruz. Müzenin koridorlarında dünya turuna çıkıp araştırma yapmak isteyen meraklı antropologlarımızı atölyemize bekliyoruz.

Eğitmen: Pınar Karaatlı, Zeynep Uymur

Yaş Grubu: 7-9 yaş

KÜÇÜK PRENS'İN DÜNYASINA YOLCULUK

Mini Golf AtölyesiDünyada en çok okunan kitaplar listesinin başında olan Saint-Exupery’nin Küçük Prens masalı İstanbul Oyuncak Müzesi etkinlikleri ile hayat buluyor.Her ay düzenlenecek farklı etkinliklerle hem yetişkinler hem de çocuklar Küçük Prens’in bize vermek istediği mesajları yorumlayıp anlamaya çalışacaklar.Mini Golf Atölyesi’nde çocuklar, interaktif bir anlatımla masalın içine dahil olacaklar ve Küçük Prens’in yolculuğunu Mini Golf Parkuru’nda tamamlayacaklar.Bu yolculuk ayrıca çocuklara mesafeleri ölçme, pusula kullanma, büyüklük – küçüklük, yakınlık – uzaklık kavramlarını da öğretecek.

Yaş Grubu: 3 yaş itibari ile

OYUNCAĞIMLA ÖĞRENİYORUM

Benim Hızlı Arabam Uhu

100 km’yi geçen arabadan esinlenerek üretilen UHU adlı oyuncağın hikayesini eğitmenimizden dinleyen çocuklar daha sonra kendi arabalarını yaparak dünya turuna çıkacak. Yaklaşık 2 saat sürecek etkinliğimize katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Deniz Doğruöz

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile birlikte, 7-12 yaş tek başına 


Müzenin Zürafaları

Müzenin kapısında sizi karşılayan zürafaların hikayelerini dinleyip kağıtlardan kendi zürafalarımızı yaparken tarihe doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Etkinliklere katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Gökçen Atamgüç

Yaş Grubu: 4-9 yaş aile ile    


Pilot Oldum, Denizleri Aşıyorum

Atlas Okyanusu’nu ilk kim geçti, nasıl bir uçak kullandı? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız sizi de “Oyuncağımla Öğreniyorum” atölye çalışmasına bekliyoruz. Bu atölye çalışmasının kapsamında The Spirit of st. Louis adlı uçağın oyuncağını İstanbul Oyuncak Müzesi’nin vitrininde görebilecek ve sizde kendi uçağınızı tasarlayabileceksiniz.

Eğitmen: Deniz Doğruöz

Yaş Grubu: 4-6 aile ile, 7-12 tek başına    


Dönme Dolap

Lunaparkların en görkemli oyuncağı dönme dolaplar ilk kez 1893 yılında yapılmıştır. İlk dönme dolabın hikayesini dinlemek ve kendi dönme dolabını kağıtların kıvrımları ile yapmaya ne dersin?

Yaş Grubu: 4-10 yaş aile ile    

ÇOCUKLAR SİNEMA İLE TANIŞIYOR

Yıllar yıllar önce ilk film kim tarafından, nasıl çekildi, ilk filmler nerede nasıl seyredildi ?Çocukluğundan beri sinemaya büyük ilgi duyan Prof. Dr. Ali Serdar Fak eğlenceli bir görsel sunumla insanlık tarihindeki ilk hareketli görüntüleri, ilk filmleri anlatıyor.Çocuklar sinema makinasının nasıl ortaya çıktığını, resimlerin ve seslerin nasıl dışa yansıdığını öğrenerek kendi kısa filmlerini kağıtlara yansıtıyor.

Eğitmen: Prof. Dr. Ali Serdar Fak

Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri

ÖZGE LOKMANHEKİM'İN KATILIMIYLA "BİR TREN YOLCULUĞU"

Kemal'in Londra, Brüksel, ve Roma Günlüğü kitaplarının yazarı Özge A. Lokmanhekim son kitapları Pelin ve Çınar'ın İlk Tren Yolculuğu ile İstanbul Oyuncak Müzesi'ne konuk oluyor ve küçük okurlarıyla buluşuyor.Küçük okurlar Pelin ve Çınar ile birlikte bavul yapacak, istasyona gidecek ve trene binerek gezmeye gidecekler. Atölye çalışmasında biletlerini hazırlarken kitaplarını yazarımıza imzalatmak imkanı bulacaklar.

Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri

KOLEKSİYON ATÖLYESİ

Çocukken hiç koleksiyonunuz oldu mu? Peçete, silgi belki de oyuncak araba...Koleksiyon ister amatör ister profesyonel amaçlı olsun, bireyin hayata bakışını farklılaştıran bir süreçtir. Koleksiyoner meraklı ve araştırmacı yönünü geliştirirken bir yandan dasabretmeyi öğrenir. Gözlem yaparken bir yandan bütüncül bakmayı keşfeder.İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Uzman Psikolog Nesteren Gazioğlu “koleksiyon” temalı atölyede 8-12 yaş grubu genç koleksiyon meraklıları ile buluşacak. Atölyede yaratıcı düşünce egzersizlerinin yanı sıra, takım çalışmaları ile sosyal sosyal becerileri geliştirici uygulamalara da yer verilecektir. Dört hafta sürecek çalışmada katılımcılar kendi koleksiyonlarının ilk adımlarını da atma imkanı bulacaklardır.Dört haftayı tamamlayan katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Eğitmen: Maltepe Üniversitesi Öğr. Gör. Nesteren Gazioğlu

Yaş Grubu: 8-12 yaş

MASALLARLA DANS

Masallarla Dans, çocukları masalların büyülü dünyasına interaktif bir yolla sokarken, dansa ilk adımı çok keyifli bir yolla attırıyor. Hayal güçlerinin sınırlarını genişletirken eş zamanlı beş duyuya da hitap ederek masalla bütünleşmeyi ve bedensel farkındalıkla unutulmaz bir serüvene dahil olmayı sağlıyor.Masalın içine dansla dahil olacağınız bu eğlenceli etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Nur Niyaz Bildik

Yaş Grubu: 4-6 yaş

UÇAN MASALLAR

Uçurtma ve Masal AtölyesiBisiklet üzerinde 600 gün ve 12 ülke. Heybelerimizde masallar, uçurtmalar ve oyunlar var.Hepsini yolculuğumuz boyunca topladık ve simdi hazinelerimizi sizlerle paylaşma zamanı geldi.Kendi Hindistan uçurtmamızı yapacak ve masallarımızı uçuracağız…Yaratıcılığını keşfetmeye, masal anlatmaya ve dinlemeye davetlisin. Hadi!! Uçan Masallar, uçmak için seni bekliyor.

Eğitmen: Marion Dupeyrat & İbrahim Yılmaz

Yaş Grubu: 8-12 Yaş

GÖKNİL GENÇ İLE MOZART İÇİN BİR ÖYKÜ YAZ

Göknil Genç ve Mozart ailesi ile tanışmak ister misiniz? Mozart’ın müziğini dinlemeye, yaşadığı dönemi tanımaya ve müziğin sihirli dünyasına doğru yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?Mozart’ın müziklerinden bir seçki dinleyip, klasik dönemi ve orkestra çalgılarını tanıyacağız. Duyduğunuz müzik acaba size nasıl bir hikaye anlatıyor? Mozart’ın notalarını sözcüklere dönüştürmeye hazır mısınız?

DEFNE ONGUN MÜNİNOĞLU İLE BİR KİTABIN DOĞUŞU

“Burcu ve Berk ile…” ve “Renkgiller” serisinin yazarı, “0 km.Bızdıklar” bloğunun kurucusu Defne Ongun Müminoğlu küçük yazar adayları ve kitapseverlerle buluşuyor.Çocuklar severek okudukları kitapların düşlemekten yazmaya, tasarımdan baskıya kadarki tüm oluşum süreçlerini Defne Ongun Müminoğlu’nun aktarımlarıyla öğrenecekler.Merak ettikleri soruların cevaplarını bulan katılımcılar Renkgiller Oyun Peşinde kitabından bir oyunu da atölye çalışması ile hayata geçirip, kitaplarını da Defne Ongun Müminoğlu’na imzalatabilecek.

HANGİ MİTOLOJİK KAHRAMAN OLMAK İSTERSİN? YAZI ATÖLYESİ

Çocukların severek okuduğu Medusa'nın Pusulası ve Zehirli Hayal romanlarının yazarı Gülşah Elikbank ile mitolojik kahramanların dünyasına büyülü bir yolculuğa çıkıyoruz.Mitolojinin derinliklerine yapılacak bu yolculukta çocuklar mitolojik efsaneleri daha yakından tanırken, yazarla birlikte en sevdikleri kahramanın macerasını kaleme alma şansı yakalayacaklar.

Yaş Grubu: 9-13 yaş

FOSİL KEŞİF ATÖLYESİ

Keşif Oyunumuza Sizlerde Katılın!Çocuklar, Paleontolog Doktor Nuran Filoreau ile birlikte yaptıkları kazılar sırasında “Fosil nedir?”, “Neye benzer?”, “Nerede bulunur?”, “Fosil bize ne anlatır?” gibi soruların cevaplarını öğreniyorlar.Yaptıkları keşif kazısıyla kum havuzunun içerisinde ki fosilleri bulan küçük kaşifler, geçmiş ile günümüz arasında bağlantı kuruyor ve bilim adamlarının yöntemleriyle hem eğleniyor, hem de öğreniyorlar.

Yaş Grubu: 4-9 Yaş

MİNİK KİTAPLAR İÇİNDEKİ BÜYÜK HİKAYELER KİTAP TASARIM ATÖLYESİ

Kitap Tasarım Atölyesi, her çocuğun kendi hikayesini yazdığı, karikatürler çizdiği, düşlediklerini, anlatmak istediklerini küçük kitaplarına yansıtacakları bir yaratıcılık atölyesi. Bu atölye çalışmasında yaptığımız kitaplar minik, hikayelerimiz büyük ve her kelimemiz çok değerli olacak.Müze gezi ile başlayacak atölyede çocuklar fikir aşamasından, sayfaların dizilmesine, kitabın dikimine ve kalıbının yapılmasına kadar olan tüm süreci öğrenecek.

Eğitmen: Gözde Efe

Yaş Grubu: 4-6 yaş aile ile, 7-12 yaş tek başına

OYUNCAK ÇANTALAR

İstanbul Oyuncak Müzesi'ni gittiğiniz her yerde yanınızda taşımaya ne dersiniz? Çocuklarla birlikte keçe kullanarak İstanbul Oyuncak Müzesi şeklinde bir çanta yapıyoruz ve tüm düşlerimizi, oyuncaklarımızı içine koyarak hiç yanımızdan ayırmıyoruz. Sizleri de bu düşe ortak olmak için 'Oyuncak Çantalar' etkinliğimize bekleriz.

Eğitmen: Ponscreaworks ,Evren Seda Gülmez

Yaş Grubu: 6-12 yaş

ROBOT ELLER - MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

Engineering For Kids eğitmenleri tarafından yapılacak “Robot Eller” Makine Mühendisliği atölye çalışmasında öğrenciler; pipet, ip ve makas kullanarak robot bir el yapacaklar. Bu etkinlikte hareket, kuvvet ve çekme kuvveti kavramlarıyla tanışacaklar. Tasarımdan uygulamaya kadar kendilerinin yaptığı bu çalışma sonunda yaptıkları ürünü evlerine götürebilecekler.

Eğitmen: Engineering For Kids eğitmenleri

Yaş Grubu: 7-11 yaş

SİHİRLİ OYUNCAKLAR YARATICI DRAMA ATÖLYESİ

Oyuncaklar " sihirli oyuncaklar" atölyesiyle yeniden hayat buluyor…Bu çalışmada çocuklar, yaratıcı drama yöntemiyle müzedeki oyuncakları keşfederek, birer sihirli oyuncak olarak onları canlandıracak. Maskelerden yeni suratlar yapıp, kendi kostümlerini tasarlayacak ve bir yandan yaratıcılıklarını geliştirirken diğer yandan oyunlar oynayacaklar.

Eğitmen : Özge Gökbulut

Yaş Grubu: 6-12 yaş

DÜŞE KALKA RİTİMLERLE OYNAMAK

Varolan herşeyin kendine ait bir ritmi olduğunu biliyor muydunuz?Aldığımız her nefes nasıl bir ritim içindeyse, doğadaki herşeyin kendine ait ritmi var, tıpkı oyuncakların olduğu gibi.İstanbul Oyuncak Müzesi’nde İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Dikmen Seymen’in eşliğinde ritim nedir ve yaşamımızla nasıl ilişkilendirilir gibi soruların yanıtlarını bulacağız. Bu yolculukta bize oyuncak trenler, teneke trampetler, atlıkarıncalar bize eşlik edecekler.Ritimle tanışma çalışması olan bu atölyenin sonunda katılımcılar ritmin alfabesini öğrenebilecek ve analiz yapabilme, bedensel koordinasyon, zaman kullanımı, uyum - denge, düş kurabilme gibi yetilerini fark edeceklerdir.

Eğitmen:Dikmen Seymen

Yaş Grubu: 9-12 yaş

AKGÜN AKOVA İLE YARATICILIK ATÖLYESİ

"Merak kediyi öldürürse, cenazesine kimler gelir?İstanbul çöplüklerine dadanan ve mikropları dört bir yana taşıyan martılar nasıl uzaklaştırılır?Yolda kendimize rastlarsak ne yapmalıyız?Tango, caz ve arabesk aslında üç kardeş mi?Rüyalarımız Salvador Dali’nin tablolarında neden kaybolur?Esin Perisi var mıdır? Varsa, hangi otelde kalıyor?Nemrut Dağı’nın üzerine külleri serpilen kadın kimdi?Paul McCartney ünlü Beatles şarkısı “Yesterday”i nasıl besteledi?Kuşların oyuncusu olduğu bir belgesel nasıl çekilir?"Bütün bu sorulara ve benzerlerine yanıt aramak ve bulmak ister misiniz?Yanıtınız evetse, buyrun Yaratıcılık Seminerleri’ne....İşte tam da burada, Gabriel Garcia Marquez bir cennet sandalyesine oturmuş, bize “Hemingway insana çok şey öğretir, hatta bir kedinin köşeyi dönüşüne dikkat etmeyi bile…” derken, Picasso “bir kedi çizmeden” bir kedinin gülümsemesini resmedecek.Yaratıcılığın göklerinde uçup ipuçlarını içimizde ararken, aynı zamanda yaratmanın mutluluğunu yaşayacağız. Ha bir de, bunları yaparken, çocukken Frankestein’la Einstein’ı kardeş sanan Akgün Akova da “Ha gayret! Ha gayret!” diyerek yanımızda yürüyecek.Şimdi soruyoruz, bütün bu yolculuklara birlikte çıkmak için “Yaratıcılık Seminerleri”ne var mısınız?

Yaş Grubu: 15 yaş ve üstü yetişkin

AKGÜN AKOVA İLE "MAKİNESİZ" FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Akgün Akova'ya "Ne iş yapıyorsunuz?" diye sorduklarında, yanıt vermekte hep zorlandı.İçindeki şair, "Uçuşan harfleri topluyorum desene!" diye fısıldıyordu.İçindeki fotoğrafçı, "Işığın bavulunu taşıyorum desene!" diye diye dolaşıyordu."Anlamlar sözcüklere taşınırken onlara yardım ediyorum desene!" diyordu içindeki yazar da.Yıllarca National Geographic, THY Skylife, Voyager dergileri için fotoğraf çekip yazılar yazdıktan sonra, bir mola verip soluk almak istedi. Bu kısa soluğun içine bir fotoğraf atölyesi sığdırıyor şimdi.Işık ayarından önce akıl ayarının yapıldığı bir atölye...Önce gözbebeğinin sevindirildiği bir atölye...Fotoğraf makinesinin yalnızca adının geçtiği bir atölye...Makinelerinizi çantanızda bırakın ki, fotoğraf önce beyninizin içinde dolaşsın diyerek.Deklanşöre basmadan önce coğrafyaya, matematiğe, felsefeye, mimariye yol açın diye.Aklın görmediğini göz; gözün görmediğini de fotoğraf makinesi nasıl görebilir ki?Akgün Akova ile "Makinesiz" Fotoğraf Atölyesi, 4 hafta sürüyor.

Yaş Grubu: 15 yaş ve üzeri

YELDA BALER İLE FOTOĞRAF DERSLERİ

Fotoğraf sanatçısı Yelda Baler, kısa bir aradan sonra tekrar İstanbul Oyuncak Müzesi’nde fotoğraf derslerine başlıyor. Dersler, öncelikle dijital veya analog makine ayırımı yapmaksızın fotoğrafın temel teknik bilgilerini öğretip, çekmek istenilen konuyu doğru bir şekilde fotoğraflayabilmeyi amaçlıyor.Eğer sizde ışığı, rengi ve kompozisyonuyla doğru fotoğraf çekmeyi, estetik bakış açısıyla etkili fotoğraf kareleri yakalamayı istiyorsanız, sizi fotoğraf eğitimlerimize katılmaya çağırıyoruz.15 yaş itibaren herkesin katılabileceği Temel Eğitim Fotoğraf Dersleri, 6 teorik, 2 uygulama 8 dersten oluşmaktadır. Uygulamaların ikisi de İstanbul içinde ve dış mekanlarda yapılmaktadır. Dış mekan uygulamaları 4 saattir.

TÜRKİYE 4. DÜNYA OYUN OYNAMA GÜNÜ

Türkiye VI. Dünya Oyun Oynama Günü etkinlikleri kapsamında “Topaç Çevirme” etkinliğine ev sahipliği yapıyor.Sedat Büyük eğitmenliğinde gerçekleşecek etkinlikte çocuklar büyüklerinin oynadığı topaçla tanışma fırsatı yakalayacak.

Yaş Grubu: 5-8 yaş

42. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ KAPSAMINDA MİNİ KONSER: ELMAN MECİD

İstanbul Oyuncak Müzesi'nin masalsı dünyasında, bir konser dinlemeye ne dersiniz? İstanbul Oyuncak Müzesi'nin son derece sevimli ve samimi bahçesinde uluslararası başarılara sahip genç perküsyoncu Elman Mecid bir mini konser verecek. Genç sanatçı 2009'da Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde düzenlenen Pendim Uluslararası Vurmalı Çalgılar Yarışması'nda kendi kategorisinde birinciliği kucakladı. Aynı zamanda yedi kategoriden oluşan yarışmanın tüm kategorilerinde jüriden en yüksek puan alan yarışmacı olarak, Plovdiv Senfoni Orkestrası ile konser vermeye hak kazandı. Ekim 2009'da Moskova Nutcracker Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması'nda dördüncülük ödülü alan Mecid, 2010'da Giornate della Percussione Yarışması'ndan iki ayrı dalda birincilik ve üçüncülükle döndü. 2012'de Almanya'daki Marimba Festiva'nın düzenlediği Uluslararası Marimba Yarışması'nda birinciliğe layık görülen Mecid düşlerin ve bilimin tarihinin oyuncakların diliyle anlatıldığı İstanbul Oyuncak Müzesi'nde sizleri bekliyor!

İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ GENÇ MÜZİSYENLERLE İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ'NDE

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden kurulu Tempesta Dörtlüsü 8 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da İstanbul Oyuncak Müzesi’nde.İstanbul Müzik Festivali bu yıl bir yenilik daha yaparak halka açık mekanlarda gençlerle kısa konserler gerçekleştiriyor. Geleceğin yıldızlarını şimdiden keşfetmek ve İstanbul Oyuncak Müzesi’nin heyecan verici ortamında klasik müziğin keyfine varmak için bekleriz.

YAZ ATÖLYESİ- ÇOCUKLAR İLE KOMEDİ OKULU

Gülmek kadar eğlenceli olan tek şey güldürmektir. Komedi okulunda performans sanatlarının önemli türlerinden pantomim, fiziksel tiyatro, akrobasi ,jonklörlük ve mask kullanımını deneyimleyerek bedenimizi keşfedeceğiz. Eğlenirken eğlendirmek, dünyayı kahkahalarımızla sarmak için atölyemize kayıt yaptırmanızı bekliyoruz.

Eğitmen: Mehmet Erbil, Pınar Alev

Yaş Grubu: 7-12 yaş

YAZ ATÖLYESİ- OBJEKTİFİN İÇİNDEKİ DÜNYA FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Fotoğraf atölyesinde ilk önce fotoğraf çekmenin tarihçesini öğrenerek fotoğraf makinaları ile tanışacak çocuklar, bir fotoğrafçı gözüyle dünyayı yeniden keşfedecek, çevremizdeki detayları fark edip, unutulmaz anları doğru tekniklerle ölümsüz kılacaklar.2 gün sürecek atölye çalışmasında ilk gün fotoğrafın doğuşu ve fotoğraf makinaları hakkında bilgilendirme yapılacak, 2. gün müzede yapılacak çekimlerde ise doğru fotoğraf çekme teknikleri uygulamalı olarak gösterilecektir.

Eğitmen: Burçin Çobanoğlu

Yaş Grubu: 7-12 Yaş

CEM BAŞESKİOĞLU İLE FİLM OKUMALARI

Senarist ve yönetmen Cem Başeskioğlu Film Okumaları ile Oyuncak Müzesi’nde her çarşamba günü sinemaseverlerle buluşuyor."Film okumalarında amaç; bakmakla görmek, işitmekle duymak arasındaki eşiği aşarak; izleyiciyi kendi sinemasal gerçekliğinden hakikate doğru uzanan bir sinema yolculuğuna çıkarmak. Her filmin sanatçının dünyaya gönderdiği bir çığlık ve yönetmenlerin de insan olduğunu unutmayarak önce filmleri okuyoruz, sonra hayatı ve giderek de kendimizi."

Yaş Grubu: Yetişkinlere yönelik

MÜZEDE YAZ PROGRAMI

İstanbul Oyuncak Müzesi, ‘Müzede Yaz Programı’ ile çocukları, sanat, tasarım, bilim ve ekoloji gibi farklı alanlarda gerçekleşecek atölye çalışmalarıyla buluşturuyor. Atölye Pikolo eğitmenleri tarafından yürütülecek çalışmalarla, 4-6 ve 7-12 yaş grubundaki çocuklar müzede oyuncakların zamanla dönüşümüne tanıklık ederek, kendi yaratıcılıklarının sınırlarını genişletip eğlenceli bir keşfe çıkacaklar.

TİYARTO VE BEN DRAMA ATÖLYESİ

“Karma Drama” tarafından gerçekleştirilecek çalışma 2 hafta sürecektir. Tiyatro ve Ben adlı drama atölyesinde çocuklar, bir tiyatro oyununun nasıl oluştuğunu, oyunun nasıl sahneye konduğunu, ses ve ışığın önemini öğrenirken kendi yazıkları oyunun afişinden kostümlerine kadar tüm ihtiyaçlarını kendileri hazırlıyor ve bu sürecin sonunda oyunlarını siz değerli seyircilerine sunuyor...

Salı, Perşembe, Cuma haftada 3 gün 2’şer saat sürecek bu çalışma için kayıtlarımız başlamıştır.

Yaş Grubu: 7-10 Yaş

CUMHURİYET VE KADIN BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ

İstanbul Oyuncak Müzesi, Cumhuriyet’in 92. yılında İTK Uşakızade Köşkü Müdürü Ahmet Gürel’in hazırladığı “Cumhuriyet ve Kadın” adlı belgesel gösterimine'Yasemin Sungur’la Kitap ile Sohbet' etkinliği kapsamında ev sahipliği yapıyor. Sayın Ahmet Gürel’in de katılımıyla gerçekleşecek olan bu belgesel gösterimi ve söyleşiye katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Yaş Grubu: Yetişkinlere yönelik

TUTUMLUANNE PEDAGOJİ GÜNLERİ

Tutumluanne Pedagoji Günleri 1 Şubat'da İstanbul Oyuncak Müzesi'nde gerçekleşek.'Oyun ve Oyuncağın Çocuk Gelişimine Etkisi'nin ele alınacağı konferansa değerli Uzman Psikolog Iraz Toros Suman ve ünlü Blog Yazarı Elif Doğan (BlogcuAnne) konuşmacı olarak katılacaktır.Müze ziyaretçilerinin ücretsiz olarak katılabileceği konferansa katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Yaş Grubu: Yetişkinlere yönelik

SEMİNER - ERGENLİĞİ ANLAMAK

"İkinci doğum" olarak da adlandırılan bu hassas ve üretici dönemde çocuklarımız yetişkin bireylere dönüşürken bizi nelerin beklediği ve onlara yaklaşımlarımızı konuşuyoruz. Çocuklarımızın ruhundaki çocuğu incitmeden yetişkin bir birey haline gelmelerini nasıl sağlayacağımızı merak ediyorsanız sizi seminerimize bekliyoruz.

Konuşmacı: Berrak Ciğeroğlu, Psikiyatrist, Psikanalist

Yaş Grubu: Yetişkinlere yönelik

SEMİNER - EBEVEYNLER ARASINDAKİ İLETİŞİMİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Mutlu çocuklar mutlu aile ortamına bağlıdır. Ebeveyn tutumlarının ve eşler arası ilişkilerin çocuklara yansımasını ve psikolojik gelişiminde kişiliğin oluşmasındaki etkilerini konuşacağımız bu seminerde bunları önlemek için nelerin yapılabileceğini neden ve sonuç ilkesiyle anlatıyor olacağız ve etkili ebeveynlik nasıl olur ve nasıl davranılmalı? Tüm bu soruların yanıtlarını alıyor olacaksınız. Anne babalara kendilerini de çocuklarının gelişim yolculuğuna dahil edebileceği, yeteri kadar iyi ebeveyn olma hakkında fikir çalışmaları yapacağımız seminere katılım içim müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Konuşmacı: Uzman Psikolog Diana Güler, Uzman Psikolog Ezgi Demirer

SEMİNER -TEKNOLOJİ VE ÇOCUK

Günlük yaşantımızın bir parçası haline dönüşen teknoloji kullanımının, hangi koşullarda bağımlılığa dönüştüğüne dikkat çekilecek olan seminerde, gelişimsel evrelere göre çocukların cihaz kullanımının bilişsel ve ruhsal gelişime katkı ve zararları incelenecektir.Bebeklikten ergenliğe kadar olan dönemin ele alınacağı bu seminerde, çocuklardaki ruhsal gelişim, çeşitli psikolojik bakış açılarından ele alınacaktır. Zihinsel, sosyal, duygusal ve davranışsal gelişim aşamaları günlük örnekler ve videolar ile incelenirken; ebeveynlerin merak ettiği konu başlıklarına yönelik ipuçları paylaşılacaktır.

Konuşmacı: Maltepe Üniversitesi Öğr. Gör. Nesteren Gazioğlu

Yaş Grubu: Yetişkinlere yönelik

"İLK FİLMİM" SİNEMA ATÖLYESİ

Bu atölye çalışması ile çocukları sinemanın büyülü dünyasına kendi filmlerini yapmaya davet ediyoruz…Çocuklarla beraber sinema makinasının atası sayılan laterna magica ve zeotropun ilk örneklerini inceleyip, ardından sessiz sinema döneminin unutulmaz aktörü Charlie Chaplin’in oyuncaklarını ziyaret edeceğiz. Daha sonra sesli dönem, renkli filmler ve özel efektli eserler ile sinema tarihçesindeki yolculuğumuzu günümüze kadar taşıyacağız.Sinemanın büyük bir ekip işi olduğunu öğreneceğimiz bu atölye çalışmasında ilk filmimizi çekmek için iş başına geçeceğiz. Atık malzemeler kullanarak karakterlerimizi tasarlayacağız ve ardından herkesin kendi karakterini oynattığı stop motion filmini çekeceğiz.Atölye çalışması bittiğinde çekilen görüntülerin montajını yapıyor ve katılımcılara internet üzerinden gönderilecektir.

Eğitmen: Hamit Annak

Yaş Grubu: 10-15 yaş

ÇOCUKLAR İÇİN KISA FİLM GÖSTERİMİ

İstanbul Oyuncak Müzesi küçük sinemaseverleri çocuklar için özel olarak hazırlanmış kısa animasyon filmlerden oluşan eğlenceli bir seçkiyle buluşturuyor.Atta Festival işbirliği ile gerçekleşecek kısa film gösterimi daha önce Uluslararası Bolonya Çocuk Kitabı Fuarı’nda gösterilen 8 kısa animasyon filmden oluşuyor. Çocuklar, farklı sanatçıların yazıp yönettiği sözsüz filmlerden oluşan bu seçkiyi izlerken günlük hayatta karşılaşabilecekleri birçok temaya farklı bir bakış açısıyla bakmayı öğrenecek ve çok eğlenecekler.

Yaş Grubu:4 yaş ve üzeri

"FARKINDA MISIN?" ORİGAMİ ATÖLYESİ

Yeni yıla yaklaşırken sizleri, birlikte güzel bir hediyeye ortak olmaya davet ediyoruz.TOFD (Türkiye Omurilik Felçileri Derneği) yararına yapılacak origami atölyesine katılmak için sadece 20 adet plastik su şişesi kapağı getirmen yeterli. Getireceğin plastik kapaklar geri dönüşüm ile ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye olacak...Bu atölye çalışmasıyla kağıt katlama sanatıyla tanışacak çocuklar, omurilik felciyle ilgili farkındalığa sahip olup ihtiyaç sahiplerine en güzel yeni yıl hediyelerini verme mutluluğunu yaşayacak.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ'NDE 23 NİSAN KUTLAMALARI

Şair-yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında kapılarını ziyaretçilere açmıştır.Her yıl geleneksel hale dönüşen İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan kutlamaları birbirinden farklı etkinlikler ve sergilerle gerçekleşmekte ve kutlanmaya devam etmektedir.


2006

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 1. yılını, Sunay Akın’ın konuşması ile başlayıp Cin Ali Sergisi açılışı, kukla gösterisi, Nebil Özgentürk’ün hazırlamış olduğu “Yeşilçam’ın Oyuncağı, Oyuncağın Yeşilçam’ı” adlı belgesel gösterimi ve Nev konseri ile devam eden etkinlikler ile kutladı.


2007

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 2. yılında ziyaretçilerini, “İsrailli ve Filistinli çocukların barış resimleri” adlı sergisiyle karşıladı. Gerçekleşen etkinlikler de ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı.


2008

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 3. yılını, çocuk kitapları yazarı Derya Edis tarafından yazılan “Barış Çorbası” adlı masalın okunduğu enstalasyon sergi ile kutladı. İnteraktif bir şekilde masalın içine dahil olan ziyaretçiler çok farklı bir deneyim yaşadılar.


2009

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 4. yılında sözü ziyaretçilerine verdi. Ziyaretçilerin kendi oyuncaklarına yazdıkları şiirlerinden ve oyuncakları ile çekilmiş fotoğraflarından oluşan sergi müzenin doğum gününe renk kattı.


2010

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 5. yılında tüm gün süren birbirinden eğlenceli etkinlikleri ziyaretçilerine sundu. Kartal Sanat Tiyatrosu’nun hazırlayıp, sunduğu "Oyuncaklar Ülkesine Yolculuk" adlı çocuk oyunu, Mehmet Erbil'in hazırlayıp sunduğu "Evvel Zaman İçinde" adlı müzikli çocuk oyunu , Theo Dede’nin katılımıyla gerçekleşen tahta oyuncak boyama atölyesi ve Faber-Castell ile yüz boyama atölyesi ile ziyaretçiler dolu dolu bir gün geçirdiler.


2011

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 6. yılını 1860 yılında üretilmiş ve 1,75 cm boyundaki bebek evini ilk kez ziyaretçilerinin karşısına çıkarttı. Sokak oyunu festivali ile ziyaretçileri geçmişe götürüp, unuttuğumuz oyunlarla hem çocuklar hem de büyükler unutulmaz bir gün yaşadılar.


2012

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 7. yılını 1971 yılında Apollo 15/Endeavour uzay aracının modülünde uzaya taşınan Türk Bayrağı’nı ilk kez ziyaretçiler ile buluşturdu. “Çocuk Caz Konseri” ,tiyatro oyunu, boyama çalışması ve bale gösterisi gibi etkinlikler de bu anlamlı güne renk kattı.


2013

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 8. yılında tüm aile bireyleri oyun oynamamanın keyfine birlikte vardırlar. Müzede, caz konseri, ritim atölyesi, sinerji ve dev mikado oyunu ile eğlenceli bir 23 Nisan yaşandı...


2014

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 9. yılını, çocuklar için gönüllü olarak tahta oyuncak yapmak istemesiyle İstanbul Oyuncak Müzesi ailesine katılan ve daha sonra kurulacak atölye alanı ve etkinliklere ilham kaynağı olan Hollandalı Theo Hasselo, çocukların deyişiyle “Theo Dede” nin heykel açılışıyla başlayıp, “barış gemisi” drama atölyesi ve ahşap tekne yapım atölyesi ile kutladı...


2015

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 10. yaşına, ‘Adam Olacak Çocuk’ adlı televizyon programında, ünlü sanatçı Barış Manço’ya yıllarca piyanosuyla eşlik eden Mine Mücür’ün çocuk korosu ile birlikte seslendirdikleri Barış Manço’nun şarkılarıyla girdi. ‘Adam Olacak Çocuk’ programının yıllar sonra tekrar temsili olarak canlandırılması ziyaretçileri geçmişe götürdü. Çocuklar, müze bahçesine bulunan duvarlara yaptıkları resimler ile dünyaya barış mesajı verdiler...


2016

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 11.yılını , kitapların izinde şekillenen bir şenlik havasında geçirdi. Mehmet Erbil’in “Bir Bavul Masal” adlı oyunuyla çocuklar eğlenceli ve düşsel bir yolculuğa çıktılar, sonrasında Zerrin Bilge Omala ile birlikte yapacakları ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasıyla bir kitabı yeniden yorumladılar, ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasının ardından Başak Ellibeş ve Belma Obuter ‘Kitabım Konuşuyor’ etkinliğinde ise çocuklara keyifli bir hikaye okudular ve son olarak, "Masallarla Dans" serilemelerinin yaratıcısı Nur Niyaz Bildik kitap okuyarak çocuklarla dans ettiler...


2017

İstanbul Oyuncak Müzesi 12. yaşını farklı kültürlerin ışığını ve neşesini çocuklara taşıyan etkinlikler ile kutladı. Çocuklar ilk önce Mehmet Erbil’in yazıp oynadığı ‘Memo’nun Masal Balon’u’ adlı tiyatro oyunu ile farklı ülkelere doğru hayali bir yolculuk yaptı ve o ülkelere ait geleneksel masalların ortaya çıkış hikayelerini öğrendi. Daha sonra dünyayı gezerek “Uçan Masallar” adlı kitabı yazan etnolojist Marion Dupeyrat ve gezgin İbrahim Yılmaz’ın eğitmenliğinde okyanusların, kıtaların ötesinde oynanan geleneksel çocuk oyunları oynadılar...


2018

İstanbul Oyuncak Müzesi kuruluşunun 13. yılını herkesi çocuk olmanın keyfini çıkarmaya davet etti. Program, Faber-Castell’in Yaratıcılık İstasyonu’nun kapılarını açması ile başladı. Bu istasyonda birbirinden renkli ve farklı malzeme ile karşılaşacak olan çocuklar özgürce yaratmanın keyfini çıkarttılar.. Sonrasında, müze ziyaretçileri yıllardır küçük, büyük herkesi kahkahalarla güldüren, Açıkgöz Kukla Tiyatrosu’nun sunduğu geleneksel oyunumuz ‘İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları’ adlı oyunu müzenin Kış Bahçesi’nde izlediler. Kutlamalar son olarak Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestra ve Korosu’nun 23 Nisan’a özel konserinin coşkusuyla son buldu.