Etkinlik ve Eğitimler


"Babamın Oyuncakları" İllüstrasyon Atölyesi

Ailenizin süper kahramanı babanızla unutulmaz bir gün yaşamaya İstanbul Oyuncak Müzesi’ne davetlisiniz… 

Üç kuşak birlikte vakit geçirebileceğiniz; dede, baba, çocuk ortak paydada çocuklukta buluşacağınız bu atölye çalışmasında küçük katılımcılar babalarına, büyük babalarına çocukluklarını hediye edecekler... 

Babalarının en sevdikleri oyuncakları müze gezisinde görme imkanı bulacak çocuklar babalarının, büyük babalarının oynadığı oyuncakları eğitmen eşliğinde suluboya/ guaj kullanarak bir tasarıma dönüştürecekler. Ardından bu tasarımlar müzemiz tarafından babaların yanında taşıyacakları deftere dönüştürülecek.. 

Yaklaşık doksan dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Not: Babalarımız için özel olarak tasarladığımız resimlerin yer aldığı defterleri atölye çalışmasından bir hafta sonra müzemizden alabilirsiniz.

Eğitmen: Gamze Tavukçuoğlu 

Tarih: 16 Haziran Pazar 

Saat: 12.00 

Yaş Grubu: 7’den 70 ‘e 

Katılım Ücreti: 65 TL’dir ( Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Bebekler Müzede

“Bebekler Müzede” atölye çalışmasına katılacak olan bebekler, dış dünyayı anlamlandırma sürecini kolaylaştıran oyuncakların geçmişine doğru emekleyecekler. Bebekler ve anneleri ya da babaları ile , İstanbul Oyuncak Müzesi’nde ilk müze deneyimlerini, Psikolog Gülşah Nurgül Han eşliğinde yaşayacaklar. Miniklerimizin müze gezme alışkanlığının ilk temelleri anne/baba - bebek arasındaki bağı kuvvetlendirici etkinlikler yapılarak atılacak ve güvenli kollarda kaliteli zaman geçirmeleri sağlanacaktır. 16-22 aylık ve 23-28 aylık bebekler ile anne ya da babalarına yönelik olan etkinliğimizfarklı saatlerde yaklaşık 45 dakika sürmektedir. 

Etkinliğimize katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.Etkinliğin sonunda “Oyuncak Müzesi İlk Gezim” katılım belgesi verilecektir. 

Tarih: 30 Haziran Pazar 

16-22 aylık bebeklere yönelik seans saat 10:00’da 

 23-28 aylık bebeklere yönelik seans saat 11:15’te başlayacaktır. 

Katılım Ücreti:55 TL(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar Müzikli Oyunlar ve Ritim Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak… Marakas, ritim çubukları, tefler ve bedenimiz bize ritim duygusuyla eğlenceli anlar yaşatırken, gitar eşliğinde şarkılar söyleyecek ve danslar edeceğiz. 

Yaklaşık 45 dakika sürecek ritim atölyesine katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Gönül Yeprem 

Tarih: 13 Ocak Pazar

Saat: 11:00

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile 

Etkinlik Ücreti: 50 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Helikon

Helikon, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin bulunduğu köşkün tamamında gerçekleşen tek perdelik sürükleyici bir tiyatro deneyimidir. Müze sözcüğünün kökeni; bilim ve sanat tanrısı Apollon ile birlikte yaşayan Musalar, yani ilham perileridir. Bu yarı tanrılar, hava karardıktan sonra zamanı bükerek ziyaretçileri müzedeki oyuncakların öykülerini anlatmaya, 1950’li yıllara götürüyor.

Yazan: Ali Ozan Akın, Mehmet Erbil 

Yöneten: Ali Ozan Akın 

Yönetmen Yardımcısı: Mehmet Erbil 

Sahne Tasarım: Ayhan Doğan 

Görsel Tasarım ve Poster: Berkay Dağlar 

Dekor ve Kostüm Tasarım: Başak Cankeş 

Işık ve Ses Tasarım: Ali Ozan Akın 

Reji Koordinasyon: Ege Ertez 

Sahne Amiri: Yasin Bardakçı 

Oynayanlar: Barkın Aydın, Kübra Balcan, Mehmet Erbil, İlkay Eren, Aycan Ersal, Ece Ertez, Alp Özbayram, Onur Gürçay, Görkem Kasal, Yağız Şanal, Köksal Ünal, Koray Can Yanaşık 

Sahne Asistanları: Agah Akbaş, Koray Balcan, Burcu Bilge, Emrecan Cömert, Alican Eryener, Samet Karahasanoğlu, Emre Tuğrul, Ayşin Uğurlu 

Koreograf: Mişa Ciap 

Görsel Tasarım ve Poster: Berkay Dağlar

Süre:60 dakika 

 

"Notaların Dansı" Klasik Müzik Dinletisi

İstanbul Oyuncak Müzesi "Baby Concerts" ile klasik müzik konserlerine devam ediyor...Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde küçük müzikseverler Edvard Grieg, Pyotr İlyiç Çaykovski , Antonio Vivaldi , Wolfgang Amadeus Mozart , Johann Sebastian Bach , Gioacchino Rossini gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini dinleme imkanı bulurken kısa bir bale performansı ile müzenin büyülü ortamında görsel ve işitsel bir şölen yaşayacaklar. 

Her yaştan ziyaretçiye uygun olan klasik müzik dinletisi yaklaşık kırk dakika sürecektir. 0-12 yaş çocukların aileleri ile katılması gerekmektedir. Konsere sınırlı sayıda katılım sağlanabilmektedir ve rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlarınız saat 10:00'a kadar geçerlidir. 

Sanatçılar: Didem Karakaya, Flüt / Alise Juska-Savga , Keman / Katarzyna Özdemir, Keman / İsmail Kaya, Çello / Olga Yürükoglu , Balerin 

Katılım Ücreti: 0-24 aylık bebekler ücretsiz, 2 yaş itibari ile 60 TL'dir. (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve yerler numaralı değildir.

"Siyah Beyaz Renkli Komedi" Tasarım Atölyesi

Kendine has bol pantolonu, elinden düşmeyen bastonu ve melon şapkası ile beyazperdenin efsane ismi Charlie Chaplin’in Şarlo karakteri atölyemizin baş kahramanı olacak. Müze gezisi ile başlayacak etkinlikte küçük katılımcılar, farklı malzemelerle yapılmış Şarlo oyuncaklarının ve Charlie Chaplin’in elinde tuttuğu, onun için özel olarak yapılmış Şarlo’nun porselen bebeğini de yakından inceleme fırsatı bulacak. Daha sonra çocuklar, atölye alanına geçerek siyah beyaz yılların en sevilen komedi karakteri Şarlo'yu, boyalar değil doğadan toplanan yapraklar, çiçekler ve dallar ile renklendirecek ve sanatta doku kullanımını keşfedecek! 

Yaklaşık doksan dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Aslı Ersoy 

Tarih: 29 Haziran Cumartesi 

Saat:11.00 

Yaş Grubu: 6 -9 yaş 

Katılım Ücreti: 50 TL’dir ( Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve yerler numaralı değildir. 

"Şenlikli Yazıhane" İbiş Kukla Tiyatrosu 

Geleneksel kukla tiyatrosu İbiş, yeni macerası ile İstanbul Oyuncak Müzesi’nde küçük izleyicileriyle buluşuyor..İbiş yeni bir işe girer, işe girer girmesine ancak yeni işi çok sakin olduğu için canı sıkılmaya da başlar.. Kahramanımız bu durumu değiştirmeye karar verir ve ofisi eğlenceli bir hale getirmek için iş arkadaşlarına şakalar yapmaya başlar…

Bu eğlenceli ve bol şakalı maceraya katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.Rezervasyonunuz bir saat öncesine kadar geçerlidir. 

Oyuncular : Oya - Duygu Tansı

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 35 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Tarihin Peşinde" Arkeoloji Atölyesi 

Arkeolojinin gizemli dünyasına doğru keyifli, eğlenceli ve eğitici bir yolculuğa çıkıyoruz.Küçük Arkeologlar, arkeologların çalışma yöntemlerini, onlara yol gösteren ipuçlarını öğrenecekler, onlar için hazırlanmış özel höyük maketleri üzerinde kazı çalışmaları yapacaklar. Çocuklar kazı sonucunda ortaya çıkarttıkları buluntuların dikkatlice restorasyonunu yapacak ve buluntuları özelliklerine göre tarihlendirip kendi küçük arkeoloji vitrinlerine kronolojik olarak yerleştirecekler. 

Yaklaşık doksan dakika sürecek etkinliğe katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Orhan Sezener 

Yaş Grubu : 9-12 yaş 

 Etkinlik Ücreti : 60 TL’dir ( Müze giriş ücreti dâhildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.

Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre 10 TL ile 45 TL arasında değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı yarıyıl tatili boyunca pazartesi hariç her gün, diğer zamanlarda sürece Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar tüm günleri gerçekleştirilmektedir.

Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

iSTANBUL OYUNCAK MÜZESi AiLESiNE

SEN DE KATIL!

Tüm etkinliklerden haberdar ol.