Etkinlik ve Eğitimler


"Bedenini Tanıma Yolculuğu" Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil'in eğitmenliğinde 'Bedenini Tanıma Yolculuğu Atölyesi'nde çocuk gelişiminde önemli yer tutan drama eğitimi masallar eşliğinde sunuluyor.  Bu atölyede bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı öğrenecek çocuklar, metne bağlı kalmadan, içsel biçimle hareket ederek doğaçlamayı, beden kullanımını, mimik ve seslerin gücünü keşfedecekler.  Çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bu atölye çalışması, canlandırma sanatının püf noktalarını öğretirken, çocukların kendini doğru ifade edebilen ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacaktır. 

10 Şubat Pazar günü başlayacak atölye 8 hafta boyunca sürecektir. Dersler, Pazar günleri saat 11:00'de başlayacaktır.Toplam 8 saat sürecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi'ne katılım ücreti 850 TL + KDV'dir. 

Saat: 11.00-12.00 

Yaş Grubu: 4-6 yaş arası 

Katılım için 0216 359 45 50-51 no'lu telefondan arayıp rezervasyon yaptırılması gereklidir. 

Mehmet Erbil Hakkında;  Uzun yıllardır çocuklar için tiyatro oyunu üreten ve bu alanda araştırmalar yapan Mehmet Erbil, bu konuda uzmanlaşarak Türkiye'de çocuklar için kendine özgü, alternatif bir tiyatro dili oluşturdu. Didaktik olmayan, çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını güçlendirmeye odaklanarak yeni oyunlar yazıp sahneye koydu."Bizi Önemli Kişiler İzliyor" sloganını prensip edinen sanatçı, son beş yılda, çocuk oyunları dalında, Direklerarası Seyirci Ödülleri'nden pek çok ödüle layık görüldü. 

Bez Bebek Yapım Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde geçmişten günümüze kadar birçok farklı malzeme ile üretilmiş oyuncak bebekleri görme imkanı bulacak küçük katılımcılar “Bez Bebek Yapım Atölyesi”nde hayal güçlerini kendi elleriyle tasarlayacakları bebeklerine yansıtacaklar.Çocuklar ailelerinin yardımlarıyla hem bebeklerini dikecek, hem de bir bebeğin yapımı için gerekli olan malzemelerin neler olduğunu ve nasıl yapıldığını öğrenecekler. Hayal güçlerini, yaratıcılıklarını kullanarak yaptıkları bez bebeklerini aileleri ile geçirdikleri bu güzel günün anısı olarak evlerine götürecek ve oyunlarının baş kahramanı yapacaklar.

Yaklaşık doksan dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzemizi arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Banu Kurt

Tarih: 28 Nisan Pazar 

Saat:12.00 

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile, 7 yaş ve üzeri tek başına 

Etkinlik Ücreti: 80 TL ‘dir ( Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir .

Bir Bavul Masal

Modern bir meddahın anlatımıyla açılan ahşap bavul ile bir masal yolculuğuna çıkıyoruz… Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo'ya sevimli obje kuklalar ve tabi ki onu dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak küçük seyircilerimiz eşlik ediyor…

Bir Bavul Masal oyununa, 15. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En iyi Yapım Ödülü” verilmiştir.

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Rezervasyonunuz gösteri saatinin başlamasından 1 saat öncesine kadar geçerlidir.

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım: Mehmet Erbil

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Katılım Ücreti: 35 TL (Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Bremen Mızıkacıları

Bir Mutfak Hikayesi…

Beyaz konağın Aşçıbaşısı Memo, yemek kitabı ile masal kitabını karıştırınca olanlar olur. Kahramanlarımız, yani meşhur Bremen Mızıkacıları; eşek, köpek ,kedi ve horoz kendilerini bir anda konağın mutfağında bulurlar sonrasında komik olaylar birbirini izler… Mehmet Erbil’in yazdığı ve oynadığı bu eğlenceli çocuk tiyatrosuna sizler de davetlisiniz.

Bremen Mızıkacıları adlı kukla oyununa 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir.

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz gösteri saatinin başlamasından bir saat öncesine kadar geçerlidir.

Uyarlayan - Yöneten: Mehmet Erbil

Müzik: Görkem Koyuncu

Kukla Tasarım: Mehmet Erbil

Işık Tasarım: Ömür Saka

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret: 35 TL (Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

Çizgi Film Atölyesi

Hamit Annak eğitmenliğinde gerçekleşecek atölye çalışmalarında her yaştan insanın izlemekten keyif aldığı, izleyeni kimi zaman hayallere doğru renkli bir yolculuğa çıkaran kimi zaman ise yeni bilgiler sunan çizgi filmleri ele alıyoruz.Katılımcılar 4 hafta sürecek etkinlikte sihirli fener, çin gölgeleri ve optik tiyatrodan başlayarak günümüze kadar gelen süreçte çizgi film dünyasının nasıl geliştiğine dair yeni bilgiler öğrenme fırsatı bulacaklar ve çizgi film dünyasının aslında ne kadar sınırsız olduğunun farkına varacaklar.Stop motion, anime, hibrit animasyon gibi çizgi film türlerinden örnekleri izleme imkanı bulacak çocuklar hayal güçlerini bir filme nasıl aktarabilecekleri hakkında fikir sahibi olacaklar.Küçük çizgi film yapımcıları en son senaryolarını yazacak, “story board”larını (hikaye akışı) oluşturacaklar. Daha sonra çizgi film karakterlerini çizecek, arka planları tasarlayarak ve animasyonun kurgusunu yapacaklar. 

Atölye çalışmaları bitiminde ise ekip olarak hazırlanan ve çekilen çizgi filmin montajı Hamit Annak tarafından tamamlanacak ve katılımcılara internet üzerinden gönderilecektir.16 Şubat tarihinde başlayacak eğitim programı 4 hafta sürecektir. Cumartesi günleri 10:00-12:00 saatleri arasında gerçekleşecek eğitim programı için rezervasyon yapılması gerekmektedir. 

Eğitmen: Hamit Annak 

Tarih: 16 Şubat, 23 Şubat, 2 Mart, 9 Mart Pazar 

Saat: 10:00-12:00 

Yaş Grubu: 10-15 yaş 

 Etkinlik Ücreti: 550 TL +KDV'dir. 

"Çocuklara Şarkılar, Ritmik Oyunlar" Çocuk Konseri

Gönül Yeprem “Çocuklara Şarkılar, Ritmik Oyunlar” temalı çocuk konseri İstanbul Oyuncak Müzesi'nde çocuklarla buluşmaya devam ediyor...Gönül Yeprem’e kukla Şerbet’in eşlik edeceği konserde hem şarkılar söyleniyor he de tüm çocukların katıldığı interaktif ritim oyunları oynanıyor. Konser repertuarı ise çocukların keyiflesöylediği çok bilinen çocuk şarkılarının yanı sıra Gönül Yeprem’in "Çocuklara Neşeli Şarkılar" albümündeki oyunlu şarkılarından oluşuyor. 

Yaklaşık 50 dakika sürecek konsere katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 12:30’e kadar geçerlidir. 

Yaş Grubu : 3 yaş ve üzeriÜcret: 35 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Dünyadan Evrene Doğru Bir Yolculuk

Çevremizi yaşadığımız yer olarak düşünür, komşularımızı tanır, etrafında ne varsa biliriz. Oysa çevremiz sadece yaşadığımız ev, şehir, ülke ve kıtadan ibaret değildir aslında. Biraz daha geniş düşündüğümüzde bir galakside, sarı cüce sınıfı adlı yıldızın etrafında dönen bir gezegende yaşıyoruz. Dünya dediğimiz bu gezegenin çevresinde nerler var? Hiç merak ettiniz mi?Hamit Annak’ın katılımıyla çocuklara yönelik görseller ve animasyonlarla dolu gerçekleşecek programda küçük katılımcılar Merkür'den başlayarak sekiz gezegen hakkında hem birçok bilgi öğrenecek hem de çok eğlenecekler. 

Yaklaşık bir saat sürecek etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonlarınız 12:30’a kadar geçerlidir. 

Yaş Grubu: 6- 11 yaş 

Ücret: 50 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi - "Odamı Tasarlıyorum" Tasarım  Atölyesi

Bebek evlerimize yeni mobilyalar yapıyoruz.. Faber-Castell’in oyun hamurlarını kullanacağımız bu atölye çalışmasında kendi zevkimize göre mobilyalar yapacağız. Bu mobilyaları yaparken de 1900’lü yılların başında üretilmiş bebek evlerindeki örnekleri inceleyecek ve farklı fikirler üreteceğiz. Birer mobilya üreticisi gibi çalışacak ister yatak odamızı istersek çalışma odamızı istersek de mutfağımızı tasarlayacağız. 

Eğitmen: Belgin Füruzan Kırıcı 

Tarih: 23 Şubat Cumartesi 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 7-12 yaş tek başına  

Müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 15 TL’dir. 

Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi - "Yakında!!!"AfişTasarım  Atölyesi

Müze gezisi ile başlayacak atölye çalışmasında birçok çizgi film ve masal kahramanını bir arada görecek çocuklar daha sonra atölye alanında gördükleri kahramanlardan birini seçip işe koyulacaklar. Seçtikleri kahramanın bir sonraki serüvenini hayal edecek küçük katılımcılar, farklı teknik ve malzemeler kullanarak fikirler üretecek ve karakterlerinin yeni macerası için çizim, kolaj gibi teknikleri kullanarak afiş/poster tasarlayacaklar. 

Eğitmen: Aslı Ersoy 

Tarih: 2 Mart Cumartesi 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 7 -11 yaş 

Müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 15 TL’dir. 

Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi - "Mickey Fare Seyahatte" Tasarım  Atölyesi

Bu atölye çalışmasında 1928 yılında ilk sesli çizgi filmle hayatımıza giren ve daha sonra herkesin en sevdiği çizgi film kahramanı olan Mickey Mouse bize ilham kaynağı oluyor… Günümüzde pek çok yerde karşımıza çıkan bu sevimli çizgi film karakterinin ilk oyuncak örneklerini müzede görme imkanı bulacak çocuklar, Mickey farenin zaman içinde nasıl değiştiğini görünce çok şaşıracaklar…Bu atölye çalışmasında katılımcılar, her zaman farklı bir yerde karşımıza çıkan sevimli fare dostumuzu kendi hayal ettikleri yerde resmedecek ve isterlerse oyun hamurları ile süsleyecekler… 

Eğitmen: Belgin Furüzan Kırıcı 

Tarih: 9 Mart Cumartesi 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 5- 8 yaş 

Müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 15 TL’dir. 

Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi - "Yeni Bir Karakter Doğuyor" Tasarım  Atölyesi

Sinemada ve televizyonda izlerken kimi zaman kahkahalara boğulduğumuz kimi zaman da heyecanlandığımız çizgi filmlerin kahramanları nasıl tasarlanır, hiç merak ettiniz mi?Bu atölye çalışmasında bir çizgi film karakterinin nasıl oluşturulduğunu, kıyafetlerinin ve aksesuarlarının neye göre belirlendiği örneklerle anlatılacak. Ardından küçük çizerler önce kendi çizgi film kahramanlarını düşleyecek sonra da bunu kağıda dökecekler. Müzedeki oyuncaklar kendi karakterlerini oluştururken onlara yol gösterecek… 

Eğitmen: Hamit Annak 

Tarih: 16 Mart Cumartesi 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 6-11 yaş 

Müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 15 TL’dir. 

Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi - "Kağıttan Karakterler" Origami Atölyesi 

Mickey Mosue, Minnie, Donald Duck ve diğerleri… Müze gezisi ile başlayacak çalışmada çocuklar en sevdikleri çizgi film kahramanlarının ilk örneklerini görme imkanı bulacak, geçmişteki örnekleri ile günümüz örnekleri arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri hakkında sohbet edecekler. Daha sonra atölye alanına inecek ve kağıt katlama sanatı origami ile tanışacaklar. Sevdikleri kahramanları küçük ellerinde şekillendirecek çocuklar daha sonra onları kitap ayracı haline getirebilecekler. 

Eğitmen: Gökçen Atamgüç 

Tarih: 23 Mart Cumartesi 

Saat: 11:00

Yaş Grubu: 5 – 9 yaş ile ile 

Müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 15 TL’dir. 

Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi - "Doğa Koruyucuları" MaskeTasarım  Atölyesi

Çizgi film ve masallardaki tüm süper kahramanların doğaüstü güçleri, yetenekleri ve tabi ki kostümleri olmalıdır... Gerçek hayatta ise süper kahraman olmak için sadece sevmek ve çalışmak yeterlidir.Müzede oyuncakları sergilenen süper kahramanları inceleyerek başlanacak atölye çalışmasında daha sonra kahraman olmak için süper güçlere ihtiyacımız olmadığının bilincine varacak, doğaya karşı duyarlılığımızı arttırıp doğayı seven, koruyan bireyler olacağız ve atık malzemeleri değerlendirecek, doğadan topladığımız malzemelerle süsleyerek doğa koruyucuları maskelerimizi tasarlayacağız. 

Eğitmen: Mihriban Mirap 

Tarih: 30 Mart Cumartesi 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 6 -11 yaş 

Müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 15 TL’dir. 

Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar Müzikli Oyunlar ve Ritim Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak… Marakas, ritim çubukları, tefler ve bedenimiz bize ritim duygusuyla eğlenceli anlar yaşatırken, gitar eşliğinde şarkılar söyleyecek ve danslar edeceğiz. 

Yaklaşık 45 dakika sürecek ritim atölyesine katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Gönül Yeprem 

Tarih: 13 Ocak Pazar

Saat: 11:00

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile 

Etkinlik Ücreti: 50 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Hamit Annak ile Film Analizi

Bütün yemeklerin bir tarifi olsa da nedense herkesin yaptığının lezzeti farklı olur. Kullanılan malzemenin kalitesi, kesilme şekli, pişirilen kabın türü ve sunuş tercihi bile bu lezzeti etkileyen faktörlerdir. Filmler de böyledir. Senaryo aynı olsa da yönetmeni, çekildiği ülke, oyuncuları, bütçesi farklı olunca filmlerin lezzeti değişmeye başlar. Dünyanın en pahalı, en konvansiyonel ve en çok eleştirilen bu sanat dalının ürünlerini birlikte analiz ederken, filmin sadece yönetmen tarafından çekilmediğini ve dikkate alınması gereken daha bir çok değerlendirme alanı olduğunu göreceksiniz. 

 Hamit Annak eğitmenliğinde gerçekleşecek film analizinde Christopher Nolan’ın on yıllık bir çalışma ile senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı, 2010 yılında sinemalarda gösterildiğinde ”Rüya İçinde Rüya” kavramı ile hem seyircilere müthiş bir deneyim yaşatan hem de yeni yapıtlar için ilham kaynağı olan İnception (Başlangıç) filmini inceleyeceğiz. 

 Yetişkinlere yönelik gerçekleşecek film analizine katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Tarih: 8 Mart Cuma 

Saat: 13:00-15:00 

Etkinlik ücreti: 100 TL ‘dir.  

Helikon

Helikon, İstanbul Oyuncak Müzesi’nin bulunduğu köşkün tamamında gerçekleşen tek perdelik sürükleyici bir tiyatro deneyimidir. Müze sözcüğünün kökeni; bilim ve sanat tanrısı Apollon ile birlikte yaşayan Musalar, yani ilham perileridir. Bu yarı tanrılar, hava karardıktan sonra zamanı bükerek ziyaretçileri müzedeki oyuncakların öykülerini anlatmaya, 1950’li yıllara götürüyor.

Yazan: Ali Ozan Akın, Mehmet Erbil 

Yöneten: Ali Ozan Akın 

Yönetmen Yardımcısı: Mehmet Erbil 

Sahne Tasarım: Ayhan Doğan 

Görsel Tasarım ve Poster: Berkay Dağlar 

Dekor ve Kostüm Tasarım: Başak Cankeş 

Işık ve Ses Tasarım: Ali Ozan Akın 

Reji Koordinasyon: Ege Ertez 

Sahne Amiri: Yasin Bardakçı 

Oynayanlar: Barkın Aydın, Kübra Balcan, Mehmet Erbil, İlkay Eren, Aycan Ersal, Ece Ertez, Alp Özbayram, Onur Gürçay, Görkem Kasal, Yağız Şanal, Köksal Ünal, Koray Can Yanaşık 

Sahne Asistanları: Agah Akbaş, Koray Balcan, Burcu Bilge, Emrecan Cömert, Alican Eryener, Samet Karahasanoğlu, Emre Tuğrul, Ayşin Uğurlu 

Koreograf: Mişa Ciap 

Görsel Tasarım ve Poster: Berkay Dağlar

Saat: 21.00 

Süre:60 dakika 

Pazar ve Pazartesi günleri oynanan oyunun biletlerini Biletix 'den temin edebilirsiniz. 

Kar Topu

Özel yapım kuklaların eşlik ettiği keyifli bir kutup macerası…Dünyanın en ünlü çocuk gazetesi muhabirleri Kutup köyünde eşi benzeri görülmemiş bir penguenin haberini yapmak için kolları sıvar, ellerinde bu haber ile ilgili çok fazla detay yoktur, adeta bir dedektif gibi detayları bir araya getirmeye çabalarken kendilerini bir anda bu maceranın içinde bulurlar. 

 Yaklaşık 40 dakika sürecek kuklaların bize eşlik ettiği oyunumuza katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

 Yazan-Yöneten: Mehmet Erbil 

Oyuncular: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Müzik Tasarım: Melih Serhat Soyyiğit 

Kukla/ Dekor Tasarım: Ömür Saka 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret:35 TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Küçük Filozoflar iş Başında

Mini Filozofi Seda Acar ile Çocuklar için Felsefe AtölyesiÇocuğuz, o halde düşünüyoruz! 

Çocuklarla eğlenceli, güvenli ve demokratik bir ortamda; mutluluk, özgürlük, adalet, sevgi, cesaret gibi birçok kavramı sorguluyoruz.Seda Acar’ın yönetiminde gerçekleşecek atölye çalışması ile mini filozoflar ele alacağımız kavramlar üzerinden sorunlar karşısında farklı bakış açıları bulabileceklerini farkına varırken düşünce alışkanlıkları geliştirecek ve akıl yürütecekler. Aynı zamanda farklı görüşlere saygı duyarak dinleyebilmeyi, kendi görüşlerini ifade etme cesaretini gösterebilmeyi, konsantrasyon ve empati kurma yeteneklerini geliştirmeyi öğrenecek çocuklar her fikri kucaklayarak, hepsinin değerli olduğunun farkına varacak. 

Yaklaşık bir saat sürecek etkinliğimize katılım için kayıt yaptırılması gerekmektedir. 

Eğitmen: Seda Acar 

Tarih: 21 Nisan Pazar 

Saat: 11.00 

Yaş Grubu: 6-9 yaş 

Etkinlik Ücreti: 60 TL (Müze giriş ücreti dahildir) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Küçük Prens

Yıldızlarda bir çiçeği sevmek....Memo ve Tuba ellerindeki Küçük Prens kitabını okumak için paylaşamaz, farkında olmadan girdikleri müzenin sahnesinde buldukları kostüm ve dekor ile masal canlanmaya başlar, onları uzaktan izleyen diğer arkadaşları oyuna dahil olur.Siz de bu macerada bize katılmak isterseniz oyunumuza bekleriz. 

Yaklaşık 50 dakika sürecek kuklaların bize eşlik ettiği müzikli masal yolculuğuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz bir saat öncesine kadar geçerlidir. 

Yazan: Antoine de Saint-Exupery

Uyarlayan -Yöneten - Kukla Tasarım: Mehmet Erbil 

Oyuncular: Mehmet Erbil, Tuba Malik 

Müzik: Gökhan Şeşen

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret:35 TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Küçük Tasarımcılar Takılarını Modelliyor...

Tüm aile bireylerini bir araya getiren İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, çocuklarımızla beraber kendi tasarım takılarımızı yapacağız.Bu atölye çalışmasında minik tasarımcılar önce düşleyecek, fikirler üretecekler. Bu fikirleri kağıda döktükten sonra ise mum modelleme tekniği ile takılarını tasarlayacaklar.6-15 yaş tüm çocukların aileleriyle katılabilecekleri bu atölye ile çocuklar aileleri ile birlikte eğlenceli ve unutulmaz bir gün geçirecek. 

Sonrasında teslim edilecek takılar da bu aile anısının bir parçası olacak.Yaklaşık 90 dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Katılımcılar, tasarladıkları takıları 7 iş günü sonra müzemizden alabilecekler.

Eğitmen: Afitap Tufan 

Tarih:14 Nisan Pazar 

Saat: 12.15 

Yaş Grubu: 6 – 8 yaş aile ile, 9-15 yaş tek başına 

Atölye Ücreti:70 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Kırmızı Burnun Yolculuğu - Mim Eşliğinde Kukla Oyunu

Bir palyaço ve onun kayıp kırmızı burnu… Kırmızı burnunu kaybeden palyaço, onu ararken biranda kendini tiyatro salonunda, yeni bir maceranın içinde seyirci karşısında bulur ve komik olaylar birbirini izler. Canlı müziğin ve özel kuklaların eşlik ettiği Kırmızı Burnun Yolculuğu adlı oyuna 14. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz bir saat öncesine  kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten: Mehmet Erbil

Müzik: Melih Serhat Soyyiğit

Kukla ve Tasvir Tasarım: Mehmet Erbil

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret: 35 TL (Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Masal Fabrikası

 Masal FabrikasıYaşlı bir değirmenci tarafından çocuklar için yeni masallar üretebilmek amacıyla kurulur masal fabrikası …Garip bir patron tarafından ele geçirilen fabrika işçilerden üretmekten hiç de hoşlanmadıkları tuhaf masallar üretmesini ister, mutsuz üretilen masallar mutsuz çocuklar yaratır. Uzun yıllar sonra çalışanlar bu fabrikanın sahibi olur, yeni güne kendilerini ve çocukları mutlu edecek yepyeni bir masalla başlarlar.Masallara bir de bizim işçilerin gözünden bakalım, işte o keyifli masal karşınızda... 

Masal Fabrikası adlı kuklaların eşlik ettiği müzikli çocuk oyununa 16. Direklerarası Seyirci Ödülleri “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir.Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz oyun başlamasından 1 saat öncesine kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil 

Müzik: Melih Serhat Soyyiğit 

Oynayanlar: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Işık Tasarım: İlker Aksu 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 35 TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Oyun Alanı

Görsel Sanatta Oyun ve Oyuncak 

Prof. Dr. Marcus Graf tarafından gerçekleştirilecek seminerde görsel sanatlarda oyun ve oyuncak konusu ele alınacak. Katılımcılar oyuncak ve oyun oynamanın, bireysel ifade aracı olarak sanatta temel bir olgu olduğunu ve oyunların hayatlarımızın bir yansıması olduğunu görecekler. Oyun ve oyuncak konusu üzerinden aynı zamanda farklı sanatçıların eserleri ve hayatları hakkında da bilgiler öğrenecekler.Yetişkinlere yönelik seminere katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir, rezervasyonunuz 1 saat öncesine kadar geçerlidir. Katılım ücreti indirimli 80 TL, tam 120 TL'dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.Tarih: 20 Şubat Çarşamba 

Saat: 19.00 -21.00 

Pırlangıç Çocuk Şarkıları Konseri

Doğa sevgisi, nezaket, cesaret, emek, empati ve dostluk temaları üzerine şarkılar yazan ve söyleyen Berrin Çopur “ Pırlangıç” albümü şarkıları ile küçük dinleyicilerini buluşturmaya kaldığı devam ediyor… Tüm bu güzel duygu ve düşüncelerin hakim olduğu şarkılarda çocuklar hem müziğin ritmiyle eğleniyor hem de şarkıların masalsı sözleriyle bir hikayenin içinde yolculuğa çıkıyor… 

Yaklaşık elli dakika sürecek mini konsere katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 12:30’a kadar geçerlidir. 

Konser Kadrosu: Berrin Çopur, Ömer Karakoç, Talya Kolcuoğlu 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 35 TL.’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Sanat Tarihinde Gizemli Bir Yolculuk

Prof. Dr. Marcus Graf’ın katılımıyla gerçekleşecek seminerler dizisiyle sanatın öyküsünü, doğuşundan günümüze kadar ki zaman içerisindeki değişimini inceleyeceğiz. Her ay farklı bir dönemin ele alınacağı seminerlerde katılımcılar sayısız sanatçı ve sanat akımları hakkında bilgiler öğrenirken sanatın sosyal ve politik bağlamı konusunda da yeni bir bakış açısına sahip olacaklar. 

Mart ayı programında Orta Çağ ve Rönesans dönemini inceleyecek ve tartışacağız. Birbirini takip eden iki Cuma günü olacak seride katılımcılara katılım sertifikası verilecektir. 

Yetişkinlere yönelik seminere katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir, rezervasyonunuz 1 saat öncesine kadar geçerlidir. Katılım ücreti indirimli 150 TL, tam 250 TL'dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Tarih: 15 Mart - 22 Mart Cuma 

Saat: 11.00-13.00   

Seramik Atölyesi

Seramik sanatı ile tanışıyor ve düşlerimizi seramik hamurları ile şekillendiriyoruz…El ve motor becerilerinin gelişmesine de fayda sağlayan bu çalışmada önce kil ile tanışacak çocuklarımız daha sonra seramik hamurundan kendi tasarım figürlerini yapacaklar. Yaptıkları objeleri boyadıktan sonra ise evlerine götürecekler. 

Yaklaşık 1 saat sürecek atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Elif Ratib 

Yaş Grubu: 4-9 yaş 

Atölye Ücret: 50 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Şehrin Koruyucuları

Geri dönüşüm konusunda toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak hem çevremiz hem de geleceğimiz için çok önemlidir. Çocuklarımızda bu bilinci oluşturmamın en güzel yolu da hikayelerden geçer. 

Yazar Hamit Annak bu etkinlikte önce geri dönüşümle ilgili yazdığı "Şehrin Kuzeyi" adlı hikaye kitabını resimler eşliğinde çocuklara okuyacak. Ardından günlük yaşantımızdakullandığımız çeşitli geri dönüştürülebilir materyaller hakkında bilgiler verecek ve bunların doğaya atılması halinde ne kadar süre kirlilik yaratabileceğini anlatacak. Tüm bu bilgiler ışığında çevrelerini nasıl koruyacaklarını öğrenecek çocuklar kendi şehirlerinin koruyucuları olacaklar. 

Eğitmen : Hamit Annak 

Yaş Grubu: 6-11 yaş 

Ücret: 35 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Şenlikli Yazıhane" İbiş Kukla Tiyatrosu 

Geleneksel kukla tiyatrosu İbiş, yeni macerası ile İstanbul Oyuncak Müzesi’nde küçük izleyicileriyle buluşuyor..İbiş yeni bir işe girer, işe girer girmesine ancak yeni işi çok sakin olduğu için canı sıkılmaya da başlar.. Kahramanımız bu durumu değiştirmeye karar verir ve ofisi eğlenceli bir hale getirmek için iş arkadaşlarına şakalar yapmaya başlar…

Bu eğlenceli ve bol şakalı maceraya katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.Rezervasyonunuz bir saat öncesine kadar geçerlidir. 

Oyuncular : Oya - Duygu Tansı

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 35 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.

Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre 10 TL ile 45 TL arasında değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı yarıyıl tatili boyunca pazartesi hariç her gün, diğer zamanlarda sürece Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar tüm günleri gerçekleştirilmektedir.

Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

"Tarihin Peşinde" Arkeoloji Atölyesi

Arkeolojinin gizemli dünyasına doğru keyifli, eğlenceli ve eğitici bir yolculuğa çıkıyoruz.Küçük Arkeologlar, arkeologların çalışma yöntemlerini, onlara yol gösteren ipuçlarını öğrenecekler, onlar için hazırlanmış özel höyük maketleri üzerinde kazı çalışmaları yapacaklar. Çocuklar kazı sonucunda ortaya çıkarttıkları buluntuların dikkatlice restorasyonunu yapacak ve buluntuları özelliklerine göre tarihlendirip kendi küçük arkeoloji vitrinlerine kronolojik olarak yerleştirecekler. 

Yaklaşık doksan dakika sürecek etkinliğe katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Orhan Sezener 

Tarih: 20 Ocak Pazar 

Saat: 10:45 

Yaş Grubu : 9-12 yaş 

 Etkinlik Ücreti : 60 TL’dir ( Müze giriş ücreti dâhildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Yasemin Sungur'la Çocuklar için Kitap İle Sohbet

Eğitmen, yazar Yasemin Sungur eğitmenliğinde gerçekleşecek “Çocuklarla Kitap İle Sohbet” şubat ayında küçük kitapseverler ile buluşuyor. Çıtır Çıtır Felsefe serisinden “Anlaşmak ve Anlaşamamak” kitabıyla başlayacak sohbette çocuklarla hayatın içinde felsefeyi; düşünmeyi, anlamayı keşfe çıkacağız, sohbet edeceğiz ve oyunlar oynayacağız. 

Yaklaşık 1 saat sürecek atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz bir saat öncesine kadar geçerlidir. 

Eğitmen: Yasemin Sungur 

Yaş Grubu: 9 -12 yaş 

Atölye Ücret: 50 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir ). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Yasemin Sungur'la Kitap İle Sohbet

Amacı yaşama bir noktalı virgül koyup kitaplara dokunmak, kitabın içinde yaşamak, paylaşmak ve aktarmak olan “Kitap ile Sohbet” etkinliğinde okuduğumuz kitabın kahramanlarını tanıyor, kitabı analiz ediyor, kendi hayatımızla bağlantılar kurarak farklı bir deneyim yaşıyoruz.

Yasemin Sungur’un kurguladığı ve yönettiği “Kitap ile Sohbet” yarıyıl tatili haricinde  her Salı 11:00-13:00, 14:00-16.00 saatleri arasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kafe alanında gerçekleşiyor. Yetişkinlere yönelik olarak gerçekleşen atölyemize katılım için ayın kitabını öğrenmeniz ve kayıt yaptırmanız yeterlidir.

Yetişkinlere yönelik etkinliğe katılım ücreti 50 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

iSTANBUL OYUNCAK MÜZESi AiLESiNE

SEN DE KATIL!

Tüm etkinliklerden haberdar ol.