Etkinlik ve Eğitimler


Henri Matisse'in Çiçekleri - Kolaj Atölyesi
Yüz yüze gerçekleştireceğimiz atölye çalışmasında modern sanatın en büyük sanatçılarından biri sayılan ve kullandığı renklerle resimlerini özgürleştiren Henri Matisse ve çiçekleri bize ilham kaynağı olacak.. Resimlerimizi yaparken boyalar yerine rengarenk kağıtlar kullanacak ve kolajlarımızı kendi kestiğimiz parçalardan oluşturacağız.
Bu atölye çalışmasıyla hem Henri Matisse’in hayatı ve sanatı hakkında bilgi sahibi olacak hem de resimde yüzey, şekil, boşluk, doluluk ve bütünlük ilkelerini öğreneceğiz. 

Yaklaşık bir saat sürecek atölye çalışması,  sosyal mesafe kurallarına uygun olarak az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmektedir.  

Eğitmen: Mihriban Mirap
Tarih: 4 Aralık Cumartesi
Saat: 11.00
Yaş Grubu: 6-12 yaş 
Ücret: 110 TL’dir (Müze giriş ücreti dâhildir). Katılım için tıklayınız.
Da Vinci Bana Dedi Ki! - Çocuklar için Tiyatro
Ressam Memo yeni bir resim  çizmek için  atölyesine geldiğinde en sevdiği resim fırçasının ortalıkta  olmadığını fark eder ve fırçanın peşine düşer, meğer fırça ilk kez kaybolmuyordur. Fırça bu kez kaybolan suyun peşine düşmüştür, ip uçları onu koca ağıza götürür, uzun bir yoldan sonra koca ağızın şatosuna ulaşılır…
Obje kuklaların  ve canlı müziğin eşlik ettiği bu fantastik çocuk oyunuyla Da Vinci’ nin sırlarını aralıyor ve maceralarla dolu bir yolculuğa çıkıyoruz..

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 4 Aralık Cumartesi tarihine kadar geçerlidir.  

Yazan-Oynayan: Mehmet Erbil

Müzik : Evren Gülseven 

Tarih: 5 Aralık Pazar 

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri

Ücret:  65 TL (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 
Dışı Soğuk, İçi Sıcak - Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi (Çevirim İçi)
Kış temalı oyuncakların yer aldığı oyuncak vitrinini, 360 derece çevrim içi turla yakından inceleyerek başlayacağımız atölye çalışmasında Eskimo’ların evlerine konuk olacağız.. Yüzyıllar öncesinde soğuktan korunmak için yapılan bir barınak olan ve İnuit dilinde "kar evi" anlamına gelen “iglolar” üzerine sohbet edecek ve bizler de kış mevsimini kendi iglolarımızı yaparak karşılayacağız. Suluboya çalışmalarımız mavinin tonları ile renklenirken buzların yerini pamuklar alacak ve hayal gücümüz yaptığımız tasarım ile buluşacak. 

Faber- Castell’in destekleri ile ücretsiz gerçekleşecek çevrim içi atölye “Zoom” üzerinden yapılacaktır. Etkinliğe katılım için info@istanbuloyuncakmuzesi.com adresine mail atarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Katılım linki kayıt tamamlandıktan sonra tarafınıza iletilecektir. Rezervasyon için son tarih 10 Aralık Cuma’dır. 

Tarih: 11 Aralık Cumartesi

Saat: 11:30

Eğitmen: Aslı Ersoy – Elif Üngör (atölyepikolo)

Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri 

Gerekli Malzemeler: Faber-Castell sulu boya ve fırça, 35x50 resim kağıdı ya da fon kartonu, bir adet tuvalet kağıdı rulosu, pamuk, Faber-Castell stick yapıştırıcı  ya da beyaz tutkal, makas, mavi ve turuncu ya da sarı tonlarında el işi kağıtları, Faber-Castell keçeli kalem. 
Bir Bavul Masal - Çocuklar için Tiyatro Oyunu
Mehmet Erbil çocuklarla İstanbul Oyuncak Müzesi’nde buluşmaya devam ediyor.. Çocuklar  Memo'nun  anlatımıyla açılan ahşap bavul ile bir masal yolculuğuna çıkıyor.. Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo'ya sevimli obje  kuklalar ve tabi ki onu  dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak küçük seyircilerimiz eşlik ediyor..
15. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En iyi Yapım Ödülü” verilen bu oyunu sakın kaçırmayın! 

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 10 Aralık Cumartesi tarihine kadar geçerlidir.  

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil

Tarih: 11 Aralık Cumartesi 

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret:  65 TL (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 
Küçük Tasarımcılar Takılarını Modelliyor - Takı Atölyesi
İstanbul Oyuncak Müzesi’nde kendi tasarım takılarımızı yapıyoruz.  
Bu atölye çalışmasında minik tasarımcılar önce düşleyecek, müze koleksiyonundan esinlenecek ya da yepyeni fikirler üretecekler. Bu fikirleri kağıda döktükten sonra ise mum modelleme tekniği ile takılarını tasarlayacaklar. Sonrasında teslim edilecek takılar da bu günün anısının bir parçası olacak.

Yaklaşık 90 dakika sürecek atölye çalışması, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmektedir. Katılımcılar, tasarladıkları takıları 7 iş günü sonra müzemizden alabilecekler.

Eğitmen: Afitap Tufan

Tarih:12 Aralık Pazar 

Saat: 11.30

Yaş Grubu: 6 – 8 yaş aile ile, 9-15 yaş tek başına 

Ücret: 140 TL’dir (Müze giriş ücreti dâhildir). Katılım için tıklayınız.
Kağıt Geminin Yolculuğu - Çocuklar için Tiyatro
Hayalbaz Tiyatro’dan çocukların hayallerine dokunacak müzikli, fantastik bir tiyatro oyunu daha!

Bu macera beyaz bir kağıdın kahramanımız Memo’ya fısıldamasıyla başlar. Ardından beyaz kağıdın bir gemiye dönüşmesiyle de Memo bu hayal gemisine önce dans eden dalgalarda, sonrasında gökyüzünde bulutlar üzerinde kaptan olur. 
Beyaz kağıdın ve Memo’nun evine ulaşması için bu eğlenceli ve  uzun yolda onlara İstanbul Oyuncak Müzesi'nde eşlik etmeye ne dersiniz?

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 11 Aralık Cumartesi tarihine kadar geçerlidir.  

Yazan-Oynayan: Mehmet Erbil

Müzik : Evren Gülseven 

Tarih: 12 Aralık Pazar 

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret:  65 TL (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 
Evvel Zaman İçinde - Çocuklar için Tiyatro
Evvel zaman içinde çocuklarla eğlenceli bir yolculuğa çıkıyoruz. Canlı müziğin eşlik ettiği, tümüyle onların hayal gücüyle tasarlanan bir yolculuk bu… Bu yolculukta; şarkı söyleyen ördek, tartışmayı seven yedi başlı ejderha, yarışmayı çok seven dev,  Kaf Dağı’na uçan anka kuşu, ballı ekmek seven kara yılan, vakitsiz öten horoz ve birbirinden komik insanlar çıkacak karşımıza.

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 17 Aralık Cuma tarihine kadar geçerlidir.  

Yazan-Oynayan: Mehmet Erbil

Müzik : Evren Gülseven 

Tarih: 18 Aralık Cumartesi 

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret:  65 TL (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 
Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar - Ritim Atölyesi
İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak… 
Bu atölye çalışmasında çocuklar  basit ritim aletlerini ve bedenlerini kullanarak elementer müzik ile tanışıyorlar. 

Ses, ritim, hareket ve işitsel dikkat odaklı etkinliklerden oluşan atölye çalışması ile çocukların; ses özelliklerini fark etmeleri, müziği keşfetmeleri, basit ritim çalgılarını tanımaları ve yaratıcı müzikal faaliyetlerinde bulunmaları hedefleniyor.  

Yaklaşık 50 dakika sürecek atölye çalışması, çocukların ebeveynleri ile eğlenerek keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor ve onların bilişsel, sosyal-duygusal, psikomotor gelişimlerini müzikal faaliyetler aracılığıyla destekliyor.

Atölye sosyal mesafe kurallarına uygun olarak az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecektir.

Eğitmen: Gönül Yeprem

Tarih: 19 Aralık Pazar

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile 

Ücret: 110 TL’dir (Müze giriş ücreti dâhildir). Katılım için tıklayınız.
Mutlu Seneler! - Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi (Çevirim İçi)
Ho ho ho! İstanbul Oyuncak Müzesi’ni 360 derece çevrim içi turla 1900’lerin başına tarihlenen kış temalı oyuncakları inceleyerek başlayacağımız bu atölye çalışmasında, yeni yıl ruhu içimizi ısıtacak, çocuklarla kendi yaratıcı mini yılbaşı ağaçlarımızı yapacak ve süsleyeceğiz.

Faber- Castell’in destekleri ile ücretsiz gerçekleşecek çevrim içi atölye “Zoom” üzerinden yapılacaktır. Etkinliğe katılım için info@istanbuloyuncakmuzesi.com adresine mail atarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Katılım linki kayıt tamamlandıktan sonra tarafınıza iletilecektir. Rezervasyon için son tarih 24 Aralık Cuma’dır. 

Tarih: 25 Aralık Cumartesi

Saat: 11:30

Eğitmen: Aslı Ersoy – Elif Üngör (atölyepikolo)

Yaş Grubu: 7 yaş ve üzeri 

Gerekli Malzemeler: 2 adet (35 x 50 cm) resim kağıdı, 1 adet tabak Faber-Castell pastel ya da kuru boya kalemleri, makas, Faber-Castell stick yapıştırıcı, oluklu karton parçası ( 30 x 30 cm ölçülerinde), 1 adet çöp şiş, Faber-Castell oyun hamuru, ponponlar.

Yılbaşı Ağacım Kağıttan - Origami Atölyesi
Yeni yıl yaklaşıyor, yılbaşı ağacınızı kurmadıysanız işte size güzel bir fırsat!
Müzenin vitrinlerinde yer alan oyuncak yılbaşı ağaçlarının ilk örneklerini görme imkanı bulacak küçük katılımcılar, aileleri ile birlikte bu oyuncaklardan esinlenerek kendi minyatür ağaçlarını yapacaklar. Origami sanatıyla da tanışacak çocuklar, kağıtlardan ortaya çıkarttıkları üç boyutlu figürlerle hem el becerilerini geliştirecek hem de aileleri ile beraber eğlenceli vakit geçirecekler.

Yaklaşık doksan dakika sürecek atölye çalışması, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmektedir.  

Eğitmen: Gökçen Atamgüç

Tarih: 26 Aralık Pazar

Saat: 11:00

Yaş Grubu: 5-9 yaş (aile ile)

Etkinlik Ücreti: 110 TL’dir (Müze giriş ücreti dâhildir). Katılım için tıklayınız.

Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet (Çevrim içi)

Yasemin Sungur liderliğinde ve 13.yılında olan etkinliğimizde, her ay farklı kitaplar hakkında sohbet ediyor, seçtiğimiz kitabın yazarını tanıyor, hikâyenin kahramanlarını inceliyor ve kitabımızı derinlemesine analiz ediyoruz. Kendi hayatımızla bağlantılar kurarak, sohbet tadında farklı bir deneyim yaşadığımız etkinlik "zoom" platformu üzerinden gerçekleşmektedir.

Bu ay sohbet edeceğimiz kitaplar;
-Dokunmadan, Nermin Yıldırım
-Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho

Tarih: 7- 14- 21 -28 Aralık Salı
Saat: 11.00 - 13.00 

Etkinlik ücreti aylık 350 TL'dir. Katılım için tıklayınız..

Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet (Yüz Yüze)

Yasemin Sungur liderliğinde ve 13.yılında olan etkinliğimizde  seçtiğimiz kitabın yazarını tanıyor, hikâyenin kahramanlarını inceliyor ve kitabımızı derinlemesine analiz ediyoruz. Kendi hayatımızla bağlantılar kurarak, sohbet tadında farklı bir deneyim yaşadığımız etkinlikte Aralık Ayı'nda Nermin Yıldırım'ın Dokunmadan adlı kitabını ele alacağız. Etkinlik İstanbul Oyuncak Müzesi'nin kafe alanında gerçekleşecektir.

Tarihler: 7- 14 Aralık Salı
Saat: 14.00-16.00
Etkinlik ücreti haftalık 100 TL'dir.

7 Aralık Salı katılım için tıklayınız.
14 Aralık Salı katılım için tıklayınız.

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi 

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.
Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı sürece Cumartesi ve Pazar günleri 13:00 - 18:00 arasında gerçekleştirilmektedir. Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.