Etkinlik ve Eğitimler


Akgün Akova ile "Yaratıcılığın 1001 Yolu" 

Şiirlerinden, benzersiz gösterilerinden ve National Geographic, THY Skylife, Voyager dergilerindeki gezi yazıları ile fotoğraflarından tanıdığımız Akgün Akova bu kez yaratıcı olmanın ipuçlarını vermek için karşınızda…“Merak kediyi öldürürse, cenazesine kimler gelir? Yolda kendimize rastlarsak ne yapmalıyız?Tango, caz ve arabesk aslında üç kardeş mi? Rüyalarımız Salvador Dali’nin tablolarında neden kaybolur? Esin Perisi var mıdır? Varsa hangi otelde kalıyor? Nemrut Dağı’na külleri serpilen kadın kimdi? Başrolde kuşların oynadığı bir belgesel nasıl çekilir? Cemal Süreya şair miydi, görüntü yönetmeni mi?” 

 Bu ve benzer soruların yanıtları için Akgün Akova bizlere yaratıcılığın anahtarlarını uzatıyor. Bir Leonardo da Vinci, bir Steve Jobs ya da bir Madam Curie olmamızı değil, kendi yaratıcılığımızın kapılarını açmamızı öneriyor. İşte tam da burada, Gabriel García Márquez bir sandalyeye oturmuş, “Hemingway insana çok şey öğretir, hatta bir kedinin köşeyi dönüşüne dikkat etmeyi bile…” derken biz de yanından şöyle bir geçiyoruz. Çocukken Frankenstein’la Einstein’ı kardeş sanan Akgün Akova da “Devam! Devam!” diyerek bizimle yürüyor. 

Cumartesi günleri saat 10.00 - 12.30 

 KATILIM İÇİN: Merak denen hastalığa tutulmuş 16 ile 116 yaş arasındaki herkes, işi ya da eğitimi ne olursa olsun programa katılabilir. Program öğretmenler ve 25 yaşına kadar olan öğrenciler için 300 TL/Ay, diğer katılımcılar için 400 TL/Ay’dır. Kayıt sırasına göre sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecektir. 

 Katılım için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Bir Bavul Masal

Modern bir meddahın anlatımıyla açılan ahşap bavul ile bir masal yolculuğuna çıkıyoruz… 

Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo'ya sevimli obje kuklalar ve tabi ki onu dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak küçük seyircilerimiz eşlik ediyor…Bir Bavul Masal oyununa, 15. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En iyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL.’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Bremen Mızıkacıları Mutfakta

Bir Mutfak Hikayesi…Beyaz konağın Aşçıbaşısı Memo, yemek kitabı ile masal kitabını karıştırınca olanlar olur. 

Kahramanlarımız, yani meşhur Bremen Mızıkacıları; eşek, köpek ,kedi ve horoz kendilerini bir anda konağın mutfağında bulurlar sonrasında komik olaylar birbirini izler…Mehmet Erbil’in yazdığı ve oynadığı bu eğlenceli çocuk tiyatrosuna sizler de davetlisiniz. 

Bremen Mızıkacıları   adlı kukla oyununa 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13.00’a kadar geçerlidir. 

Uyarlayan-yöneten: Mehmet Erbil 

Müzik: Görkem Koyuncu

Kukla Tasarım: Mehmet Erbil 

Işık Tasarım: Ömür Saka 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Çocuklara Şarkılar, Ritmik Oyunlar" Çocuk Konseri 

Gönül Yeprem “Çocuklara Şarkılar, Ritmik Oyunlar” temalı çocuk konseri İstanbul Oyuncak Müzesi'nde çocuklarla buluşmaya devam ediyor...Gönül Yeprem’e kukla Şerbet’in eşlik edeceği konserde hem şarkılar söyleniyor he de tüm çocukların katıldığı interaktif ritim oyunları oynanıyor. Konser repertuarı ise çocukların keyiflesöylediği çok bilinen çocuk şarkılarının yanı sıra Gönül Yeprem’in "Çocuklara Neşeli Şarkılar" albümündeki oyunlu şarkılarından oluşuyor.Yaklaşık 50 dakika sürecek konsere katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’e kadar geçerlidir. 

Yaş Grubu : 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Düş Kurma Laboratuvarı  

Hayalbaz Tiyatro’dan yepyeni interaktif bir gösteri. 

Çocuklar ile farklı bir deneyimin kapılarını aralıyor. Düş kurma laboratuvarında bir yazar, bir çizer sizleri karşılıyor ve ardından çocuklardan aldıkları fikirlerle yolculuk başlıyor. Hikaye nasıl yazılır? Hikayenin bir kitaba dönüşmesi için nasıl resimlenmesi gerekir? Peki, bu hikaye sahneye nasıl konur? Tüm soruların cevabı bu keyifli gösteride.Çocukların canlı olarak tanıklık edeceği ve deneyimleyeceği gösteriye hepinizi bekliyoruz. 

Yaklaşık 45 dakika sürecek bu deneyim için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunun 1 saat öncesine kadar geçerlidir. 

Yazan/Yöneten : Mehmet Erbil 

Çizer: Ceyhun Şen 

Tarih: 21 Aralık Cumartesi 

Saat: 14.00 

Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Notaların Dansı" Klasik Müzik Dinletisi

İstanbul Oyuncak Müzesi "Baby Concerts" ile klasik müzik konserlerine devam ediyor...Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde küçük müzikseverler Edvard Grieg, Pyotr İlyiç Çaykovski , Antonio Vivaldi , Wolfgang Amadeus Mozart , Johann Sebastian Bach , Gioacchino Rossini gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini dinleme imkanı bulurken kısa bir bale performansı ile müzenin büyülü ortamında görsel ve işitsel bir şölen yaşayacaklar. 

Her yaştan ziyaretçiye uygun olan klasik müzik dinletisi yaklaşık kırk dakika sürecektir. 0-12 yaş çocukların aileleri ile katılması gerekmektedir. Konsere sınırlı sayıda katılım sağlanabilmektedir ve rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlarınız saat 10:00'a kadar geçerlidir. 

Sanatçılar: Didem Karakaya, Flüt / Alise Juska-Savga , Keman / Katarzyna Özdemir, Keman / Feride Berin Öğet, Çello / Olga Yürükoglu , Balerin 

Katılım Ücreti: 0-24 aylık bebekler ücretsiz, 2 yaş itibari ile 60 TL'dir. (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve yerler numaralı değildir.

Evvel Zaman İçinde

Evvel zaman içinde çocuklarla eğlenceli bir yolculuğa çıkıyoruz. Canlı müziğin eşlik ettiği, tümüyle onların hayal gücüyle tasarlanan bir yolculuk bu… Bu yolculukta; şarkı söyleyen ördek, tartışmayı seven yedi başlı ejderha, yarışmayı çok seven dev, Kaf Dağı’na uçan anka kuşu, ballı ekmek seven kara yılan, vakitsiz öten horoz ve birbirinden komik insanlar çıkacak karşımıza. 

Yaklaşık 50 dakika sürecek kuklaların bize eşlik ettiği müzikli masal yolculuğuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten: Mehmet Erbil 

Müzik Tasarım: Melih Serhat Soyyiğit 

Dekor Tasarım: Ömür Saka 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL.’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Doğanın Sanata Yansıması

Japon sanatçılar doğaya açılıp denizin dalgalarını, ağacın dallarını, çiçek yapraklarını incelemiş ve bunu en sade çizgi ve renklerle ifade etmenin yolunu bulmuşlardır. Japon sanatı, empresyonizmden ( izlenimcilik) pop-arta kadar sanat tarihinde pek çok akımı ve sanatçıyı etkilemiştir.. Bu atölye çalışmasında katılımcılar, müzenin koleksiyonunda yer alan Japon oyuncaklarını inceleyecek ve Japon sanatının izinden giderek aldıkları ilhamla kendi eserlerini yaratacaklar. 

Eğitmen: Mihriban Mirap 

Tarih: 21 Aralık Cumartesi 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 7- 11 yaş  

Faber-Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Yaratıcı Yılbaşı Süsleri

Yeni yıla 4 gün kala yılbaşı ağacımıza özel süsler tasarlıyoruz. Pop art sanatının ele alındığı atölye çalışmasında çocuklar hem bu sanat akımının en önemli sanatçılarını tanıyacak hem de sanatçılar üzerinden eserlerini ve akımın özelliklerini öğrenecekler. Andy Warhol’un renkleri, Tom Wesselman’ın formları, Roy Linchestein’in çizgilerini kullanarak katılımcılar alışılmış yılbaşı süslerinin dışına çıkacak, sanatı yaratıcılıklarının bir parçası olarak öne çıkartacak ve eğlenceli vakit geçirecekler.Eğitmen: Mihriban Mirap 

Tarih: 28 Aralık Cumartesi 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 4- 7 yaş aile ile 

Faber-Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.

Filmlerle Hayatı Anlamak / Amerikan Güzeli

Aslı Kotaman eğitmenliğinde gerçekleşen etkinlikte “yalnızlık” temasını “filmi ile işliyoruz.Sam Mendes’in Amerikan Güzeli filminde yaşayan bir ölüyü izleriz. Onu çevreleyen hayattan bıkmış ve bu hayat içinde köle olmuş bir adamın görsel şöleni vardır karşımızda. Adam hayatını değiştirdikçe, hayatının direksiyonuna geçince sinematografi hızla değişir. Renkler, ışıklar, çekim açıları duyguyu desteklemekle kalmaz bizzat bize bu duyguyu sağlar. Lester Burnham ailesiyleyken daha yalnız bir adamdır, yalnız kaldıkça kalabalıklaşır. Yaklaşık iki saat sürecek etkinliğimize katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Aslı Kotaman 

Tarih: 5 Aralık   Perşembe 

Saat:13.30-15.30 

Ücret öğrenci, öğretmen indirimli 50 TL, tam 95 TL’dir. 

Filmlerle Hayatı Anlamak / Hayat Güzeldir

Aslı Kotaman eğitmenliğinde gerçekleşen etkinlikte bu hafta İtalyan yönetmen Roberto Benigni'nin yönettiği Hayat Güzeldir / Life is Beautiful filmi üzerine konuşacağız. Filmi izlerken “Yaşamak için bir nedene nasıl tutunuruz?”, “Hayat bize en zor yüzünü gösterdiğinde bizden ne yapmamızı bekler?” diye düşünürken bu duyguların sinemadaki yansımalarını inceleyeceğiz. Renkler, müzikler, ışık ve gölgeler tartışmaya eşlik edecek.Yaklaşık iki saat sürecek etkinliğimize katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Aslı Kotaman 

Tarih: 12 Aralık  Perşembe 

Saat:13.30-15.30 

Ücret öğrenci, öğretmen indirimli 50 TL, tam 95 TL’dir. 

Filmlerle Hayatı Anlamak / Saatler

Aslı Kotaman eğitmenliğinde gerçekleşen etkinlikte bu hafta Saatler / Hours filmini işliyoruz. Michael Cunningham'ın aynı adlı, Pulitzer ödüllü romanından David Hare tarafından sinemaya uyarlanmış bir Stephen Daldry filmi iç içe geçmiş bir anlatı. Sinematografinin gücü aynı anda pek çok şeyi bizlere gösterebilmesi, nasıl yapıyor peki bunu? Zaman ve mekandan bağımsız yüzyıllar öncesinde yaşamış insanlarla bile duygusal bağlar kurabiliriz. Gelin beraber tartışalım.Yaklaşık iki saat sürecek etkinliğimize katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Aslı Kotaman 

Tarih: 19 Aralık  Perşembe 

Saat:13.30-15.30 

Ücret öğrenci, öğretmen indirimli 50 TL, tam 95 TL’dir. 

Filmlerle Hayatı Anlamak / Selvi Boylum Al Yazmalım

Aslı Kotaman eğitmenliğinde gerçekleşen etkinlikte bu hafta Selvi Boylum Al Yazmalım filmini ele alıyoruz. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstelendiği film Türk sinemamızın yüz akı filmlerinden biri olarak tarihe geçti. Uyarlama senaryolarda asıl hikayeden uzaklaşmak görüntüyü nasıl değiştirir? İç sesimiz ekranda nasıl can bulur bu konuları tartışırken merkezdeki sorudan uzaklaşmayacağız. Sevgi emek midir? Aşk mı?Yaklaşık iki saat sürecek etkinliğimize katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Aslı Kotaman 

Tarih: 26 Aralık  Perşembe 

Saat:13.30-15.30 

Ücret öğrenci, öğretmen indirimli 50 TL, tam 95 TL’dir. 

Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar Müzikli Oyunlar ve Ritim Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak… Marakas, ritim çubukları, tefler ve bedenimiz bize ritim duygusuyla eğlenceli anlar yaşatırken, gitar eşliğinde şarkılar söyleyecek ve danslar edeceğiz.Yaklaşık 45 dakika sürecek ritim atölyesine katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Gönül Yeprem 

Tarih: 15 Aralık Pazar 

Saat: 11.00 

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile 

Ücret: 50 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.  

Kar Topu

Özel yapım kuklaların eşlik ettiği keyifli bir kutup macerası… 

Dünyanın en ünlü çocuk gazetesi muhabirleri Kutup köyünde eşi benzeri görülmemiş bir penguenin haberini yapmak için kolları sıvar, ellerinde bu haber ile ilgili çok fazla detay yoktur, adeta bir dedektif gibi detayları bir araya getirmeye çabalarken kendilerini bir anda bu maceranın içinde bulurlar. 

Yaklaşık 40 dakika sürecek kuklaların bize eşlik ettiği oyunumuza katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten: Mehmet Erbil 

Oyuncular: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Müzik Tasarım: Melih Serhat Soyyiğit 

Kukla/ Dekor Tasarım: Ömür Saka 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Karagöz'ün Diş Ağrısı Gölge Oyunu

Günün birinde Karagöz’ün dişi ağrımaya başlar fakat doktor korkusu vardır… Yakın arkadaşı Hacivat, Karagöz’ü bir türlü dişçiye götürmeyi başaramaz bunun üzerine bu işi çözmek için tüm mahalleli seferber olur, işte o zaman komik olaylar birbirini kovalar… 

Koltuk sayımız sınırlı olduğundan gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Oynayan :Mehmet Erbil 

Tasvir ve Kukla Tasarım: Mehmet Erbil 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Küçük Tasarımcılar Takılarını Modelliyor...

Tüm aile bireylerini bir araya getiren İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, çocuklarımızla beraber kendi tasarım takılarımızı yapacağız.Bu atölye çalışmasında minik tasarımcılar önce düşleyecek, fikirler üretecekler. Bu fikirleri kağıda döktükten sonra ise mum modelleme tekniği ile takılarını tasarlayacaklar.6-15 yaş tüm çocukların aileleriyle katılabilecekleri bu atölye ile çocuklar aileleri ile birlikte eğlenceli ve unutulmaz bir gün geçirecek. Sonrasında teslim edilecek takılar da bu aile anısının bir parçası olacak.Yaklaşık 90 dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Katılımcılar, tasarladıkları takıları 7 iş günü sonra müzemizden alabilecekler. 

Eğitmen: Afitap Tufan 

Yaş Grubu: 6 – 8 yaş aile ile, 9-15 yaş tek başına 

Atölye Ücreti:70 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Masal Fabrikası

Yaşlı bir değirmenci tarafından çocuklar için yeni masallar üretebilmek amacıyla kurulurmasal fabrikası … 

Garip bir patron tarafından ele geçirilen fabrika işçilerden üretmekten hiç de hoşlanmadıkları tuhaf masallar üretmesini ister, mutsuz üretilen masallar mutsuz çocuklar yaratır. Uzun yıllar sonra çalışanlar bu fabrikanın sahibi olur, yeni güne kendilerini ve çocukları mutlu edecek yepyeni bir masalla başlarlar.Masallara bir de bizim işçilerin gözünden bakalım, işte o keyifli masal karşınızda... 

Masal Fabrikası adlı kuklaların eşlik ettiği müzikli çocuk oyununa 16. Direklerarası Seyirci Ödülleri “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil 

Müzik: Melih Serhat Soyyiğit 

Oynayanlar: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Işık Tasarım: İlker Aksu 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Masallarla Dans

Masalların gizemli ve eğlenceli dünyasının müziğin ritmiyle hayat bulduğu “Masallarla Dans” çocukların hayal güçlerinin sınırlarını genişletirken eş zamanlı beş duyuya da hitap ederek masalla bütünleşmeyi ve bedensel farkındalıkla unutulmaz bir serüvene dahil olmayı sağlıyor.Küçük katılımcıların masalın içine interaktif bir yolla katıldığı, dansa ilk adımı masalların ritmiyle attıkları bu eğlenceli etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Nur Niyaz Bildik 

Yaş Grubu : 4-6 Yaş 

Etkinlik Ücreti : 60 TL(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Mehmet Erbil ile Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil'in eğitmenliğinde gerçekleşecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi başlıyor… 

Çocuk gelişiminde önemli yer tutan masal, drama eğitimi ile hayat buluyor.Bu atölyede çocuklar, masalların gizemli dünyasında yol alırken bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı, metne bağlı kalmadan özgün hareket etmeyi, doğaçlamayı, beden kullanımını, mimik ve seslerin gücünü keşfedecekler. 

Çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bu atölye çalışması, canlandırma sanatının püf noktalarını öğretirken, çocukların kendini doğru ifade edebilen ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacaktır. 

8 Aralık Pazar günü başlayacak atölye 7 hafta boyunca sürecektir. Dersler, Pazar günleri saat 10:30'da  başlayacaktır.Toplam 8 saat sürecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi'ne katılım ücreti 850 TL + KDV'dir. 

Etkinlik Tarihleri: 8 Aralık - 15 Aralık - 22 Aralık- 29 Aralık - 5 Ocak -  12 Ocak - 19 Ocak Pazar 

Saat: 10:30-11:30 

Yaş Grubu: 4-6 yaş arası 

 Katılım için 0216 359 45 50-51 no'lu telefondan arayıp rezervasyon yaptırılması gereklidir. 

 Mehmet Erbil Hakkında;Uzun yıllardır çocuk tiyatrosu alanında üretim ve araştırmalar yapan Mehmet Erbil, bu konuda uzmanlaşarak Türkiye'de kendine özgü, alternatif bir çocuk tiyatrosu dili oluşturdu. Didaktik olmayan, çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını güçlendirmeye odaklanarak yeni oyunlar yazıp sahneye koydu."Bizi Önemli Kişiler İzliyor" sloganını prensip edinen sanatçı, son üç yılda, çocuk oyunları dalında, Direklerarası Seyirci Ödülleri'nden pek çok ödüle layık görüldü. 

Notaların Dansı Klasik Müzik Dinletisi  

İstanbul Oyuncak Müzesi "Baby Concerts" ile klasik müzik konserlerine devam ediyor… 

 Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde küçük müzikseverler Edvard Grieg, Pyotr İlyiç Çaykovski , Antonio Vivaldi , Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach , Gioacchino Rossini gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini dinleme imkanı bulurken kısa bir bale performansı ile müzenin büyülü ortamında görsel bir şölen yaşayacaklar. 

Her yaştan ziyaretçiye uygun olan klasik müzik dinletisi yaklaşık kırk dakika sürecektir. 0-12 yaş çocukların aileleri ile katılması gerekmektedir. Konsere sınırlı sayıda katılım sağlanabilmektedir ve rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 10:00’a kadar geçerlidir. 

Sanatçılar: Didem Karakaya, Flüt / Alise Juska-Savga , Keman / Katarzyna Özdemir, Keman / Feride Berin Öğet, Çello / Ege Timoçin , Balerin 

Ücret: 0-24 aylık bebekler ücretsiz, 2 yaş itibari ile 65 TL'dir. (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve yerler numaralı değildir. 

Notaların Dansı ile Yeni Yıla Merhaba Konseri 

Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde küçük müzikseverler, yeni yıla müzikle merhaba diyecekler…Bir masal eşliğinde sunulan dinletide kahramanlarımız arasında İtalya, Rusya, Avusturya, Kore ve Amerika'dan misafirlerimiz de var. Bizlere kendi ülkelerinin müzikleri hediye edecekler ve küçük misafirlerimiz G.Rossini, P.l. Tchaikovsky, W.A.Mozart, Yurima, S.Joplin ve diğerlerinin en güzel eserlerini duyma şansı bulacaklar. 

Her yaştan ziyaretçiye uygun olan klasik müzik dinletisi yaklaşık kırk dakika sürecektir. 0-12 yaş çocukların aileleri ile katılması gerekmektedir. Konsere sınırlı sayıda katılım sağlanabilmektedir ve rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 28 Aralık saat 16:00’a kadar geçerlidir. 

Sanatçılar: Didem Karakaya, Flüt / Alise Juska-Savga , Keman / Katarzyna Özdemir, Keman / Feride Berin Öğet, Çello / Olga Yörükoğlu , Balerin 

Tarih: 29 Aralık Pazar 

Saat: 11.00 

Ücret: 0-24 aylık bebekler ücretsiz, 2 yaş itibari ile 65 TL'dir. (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve yerler numaralı değildir. 

Origami Yılbaşı Ağacı Tasarım Atölyesi

Origami sanatıyla da tanışacak çocuklar, müzenin vitrinlerinde yer alan oyuncak yılbaşı ağaçlarının ilk örneklerini görme imkanı bulacak ve aileleri ile birlikte bu oyuncaklardan esinlenerek kendi minyatür ağaçlarını yapacaklar. Çocuklar kağıtlardan ortaya çıkarttıkları üç boyutlu figürlerle hem el becerilerini geliştirecek hem de aileleri ile beraber eğlenceli vakit geçirecekler.Yaklaşık 90 dakika sürecek atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Gökçen Atamgüç 

Tarih: 8 Aralık Pazar 

Saat: 11:00 

Yaş Grubu: 4-9 yaş (aile ile birlikte) 

Ücret: 45 TL (Müze giriş ücreti dahildir) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Sanatçıların Hayatları Eşliğinde Tablo Okumaları - La Grande Jatte Adası'nda Bir Pazar Öğleden Sonra

Tablo okumalarında bu hafta, Fransız post-Empresyonist ressam ve tasarımcı Georges Seurat’ın 'La Grande Jatte Adası'nda Bir Pazar Öğleden Sonra' eseri üzerinden puantalizm tekniğine değineceğiz. O dönemin sosyolojik, psikolojik ve politik bakış açılarını Feride Çelik ile inceleyecek sanatseverler, sanatçının hayatı hakkında da sohbet edecekler.Yaklaşık iki saat sürecek etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. 

Eğitmen: Feride Çelik 

Tarih: 6 Aralık Cuma 

Saat: 14.00-16.00

Ücret: Öğrenci, öğretmen indirimli 100 TL, tam 140 TL’dir. 

Sanatçıların Hayatları Eşliğinde Tablo Okumaları - Yıkananlar

Tablo okumalarında, 20. yüzyılda Kübizm ve modern sanatın oluşumunun temeli olarak kabul gören Paul Cezanne’ı “Yıkananlar” adlı eseri üzerinden konuşuyoruz. O dönemin sosyolojik, psikolojik ve politik bakış açılarını Feride Çelik ile inceleyecek sanatseverler, sanatçının hayatı hakkında da sohbet edecekler.Yaklaşık iki saat sürecek etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Eğitmen: Feride Çelik 

Tarih: 20 Aralık Cuma 

Saat: 14.00-16.00

Ücret: Öğrenci, öğretmen indirimli 100 TL, tam 140 TL’dir. 

Seramik Atölyesi

Seramik sanatı ile tanışıyor ve düşlerimizi seramik hamurları ile şekillendiriyoruz…El ve motor becerilerinin gelişmesine de fayda sağlayan bu çalışmada önce kil ile tanışacak çocuklarımız daha sonra hava ile kuruyan seramik hamurundan kendi tasarım figürlerini yapacaklar. Yaptıkları objeleri boyadıktan sonra ise evlerine götürecekler.Yaklaşık 1 saat sürecek atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Elif Ratib 

Tarih: 1 Aralık Pazar 

Saat: 12:30 

Yaş Grubu: 4-9 yaş 

Ücret: 60 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Peyniri Kim Yedi? 

Mahallenin temizliğinden sorumlu iki temizlik görevlisinin çöpleri almak için 9.caddeye geldiklerinde park içinde bırakılmış bir yığın çöp ile karşılaşırlar ve heyecan verici macera çöpteki bir fareyi görmeleriyle başlar. Fare denince akla ilk gelen peynir olur, peki bu peynir birileri tarafından yenmişse ... 

Yaklaşık 50 dakika sürecek kukla tiyatrosuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir.Yazan/Yöneten: Mehmet Erbil 

Oynayanlar: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Müzik: Melih Serhat Soyyiğit 

Kukla Yapım: Ourcraftydaydreams 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeriÜcret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Pinokyo ve İbiş" Geleneksel Kukla Tiyatrosu

Pinokyo’nun hikayesine geleneksel kukla tiyatrosunun kahramanları İbiş ve arkadaşlarının da dahil olduğu bu eğlenceli oyunda, hem çok eğlenecek hem de Pinokyo’nun insan olma macerasına eşlik edeceğiz. 

Yaklaşık 40 dakika sürecek kukla tiyatrosuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir.Oyuncular: Oya – Duygu Tansı 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.

Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre 10 TL ile 45 TL arasında değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı yarıyıl tatili boyunca pazartesi hariç her gün, diğer zamanlarda sürece Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar tüm günleri gerçekleştirilmektedir.

Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet 

Amacı yaşama bir noktalı virgül koyup kitaplara dokunmak, kitabın içinde yaşamak, paylaşmak ve aktarmak olan “Kitap ile Sohbet” etkinliğinde okuduğumuz kitabın yazarını tanıyor, kahramanlarını inceliyor, kitabı analiz ediyor ve kendi hayatımızla bağlantılar kurarak farklı bir deneyim yaşıyoruz. 

Yasemin Sungur’un kurguladığı ve yönettiği “Kitap ile Sohbet” her Salı 11:00-13:00, 14:00-16.00 saatleri arasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kafe alanında gerçekleşiyor. Yetişkinlere yönelik olarak gerçekleşen atölyemize katılım için ayın kitabını öğrenmeniz ve kayıt yaptırmanız yeterlidir. 

Etkinliğe katılım ücreti 60 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Yılbaşı Kartpostalı Tasarım Atölyesi 

Yeni yıla girmeden önce sevdiklerimize göndermek üzere güzel dileklerimizi yazdığımız kartpostallar çocukluk günlerimizin yılbaşı neşesiydi. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gerçekleşecek olan atölye ile bu neşe yeniden canlanıyor! Üstelik bu defa aynı coşkuyu çocuklarımıza da yaşatacağız, nasıl mı? Birlikte simli, rengarenk ,sıcacık posta kartları hazırlayarak. Tıpkı çocukluğumuzun o neşe veren posta kartları gibi. Çocukluklarınızla gelirken çocukluk anılarınızı da yanınızda getirmeyi unutmayın! Geri kalan tüm malzemeleri biz getireceğiz. 

Yaklaşık doksan dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Gamze Tavukçuoğlu 

Yaş Grubu: 4-6 yaş aile ile, 7-10 yaş tek başına 

Ücret: 40 TL’dir ( Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

iSTANBUL OYUNCAK MÜZESi AiLESiNE

SEN DE KATIL!

Tüm etkinliklerden haberdar ol.