Etkinlik ve Eğitimler


Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet Artık Çevrimiçi ( Online)

Neredeysen oradan katıl… 
 Kitap okumayı hayatının temel eylemlerinden sayan Yasemin Sungur’un aldığı eğitimler, yaptığı araştırmalar sonucunda kurguladığı ve 2008 yılından itibaren İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gerçekleştirdiğimiz Kitap ile Sohbet’e kaldığımız yerden devam ediyoruz.. 
Belirlenen kitaplar üzerinden edebiyatın sınırlarına doğru çıkacağımız bu yolculukta satır aralarından kendi hayatlarımıza bakıyor ve olayları farklı bakış açılarıyla görmeyi öğreniyoruz. 
Haziran ayında Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan Ve Kürk Mantolu Madonna kitaplarını okuyacağımız etkinlikler haftada bir kere 20.00 - 22.30  saatleri arasında gerçekleşecektir. 
Aylık olarak kurgulanmış etkinlik programı zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecektir. 
Tarih: 9, 16, 23, 30 Haziran Salı 
Katılım Ücreti: Aylık 300 TL + KDV’dir. 
Detaylı bilgi için: nil@istanbuloyuncakmuzesi.com 

Akgün Akova ile "Yaratıcılığın 1001 Yolu" 

Şiirlerinden, benzersiz gösterilerinden ve National Geographic, THY Skylife, Voyager dergilerindeki gezi yazıları ile fotoğraflarından tanıdığımız Akgün Akova bu kez yaratıcı olmanın ipuçlarını vermek için karşınızda…“Merak kediyi öldürürse, cenazesine kimler gelir? Yolda kendimize rastlarsak ne yapmalıyız?Tango, caz ve arabesk aslında üç kardeş mi? Rüyalarımız Salvador Dali’nin tablolarında neden kaybolur? Esin Perisi var mıdır? Varsa hangi otelde kalıyor? Nemrut Dağı’na külleri serpilen kadın kimdi? Başrolde kuşların oynadığı bir belgesel nasıl çekilir? Cemal Süreya şair miydi, görüntü yönetmeni mi?” 

 Bu ve benzer soruların yanıtları için Akgün Akova bizlere yaratıcılığın anahtarlarını uzatıyor. Bir Leonardo da Vinci, bir Steve Jobs ya da bir Madam Curie olmamızı değil, kendi yaratıcılığımızın kapılarını açmamızı öneriyor. İşte tam da burada, Gabriel García Márquez bir sandalyeye oturmuş, “Hemingway insana çok şey öğretir, hatta bir kedinin köşeyi dönüşüne dikkat etmeyi bile…” derken biz de yanından şöyle bir geçiyoruz. Çocukken Frankenstein’la Einstein’ı kardeş sanan Akgün Akova da “Devam! Devam!” diyerek bizimle yürüyor. 

Cumartesi günleri saat 10.00 - 12.30 

 KATILIM İÇİN: Merak denen hastalığa tutulmuş 16 ile 116 yaş arasındaki herkes, işi ya da eğitimi ne olursa olsun programa katılabilir. Program öğretmenler ve 25 yaşına kadar olan öğrenciler için 300 TL/Ay, diğer katılımcılar için 400 TL/Ay’dır. Kayıt sırasına göre sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecektir. 

 Katılım için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

"Avrupa'dan Amerika'ya Müzikle Yolculuk" Klasik Müzik Dinletisi 

Avrupa’dan Amerika’ya 40 dakikada gidilebilir mi? Müzikle Evet! Avrupa ülkelerinden başlayacak müzik yolculuğumuz bu müziği Amerika’ya taşıyan ustalarla devam edecek. Music of G.Bizet, J.Brahms, J.Strauss, S.Jopplin, P.I.Chaikovsky gibi müzisyenler bu seyahatte bize eşlik edecek. 

Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde çocuklar ve aileleri kısa bir bale performansı da izleme şansı bulacaklar. 

Her yaştan ziyaretçiye uygun olan klasik müzik dinletisi yaklaşık kırk dakika sürecektir. 0-12 yaş çocukların aileleri ile katılması gerekmektedir. Konsere sınırlı sayıda katılım sağlanabilmektedir ve rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar etkinliğin başlamasından bir gün öncesine kadar geçerlidir. 

Sanatçılar: Didem Karakaya/Flüt- Alto Saksafon Türkiye, Alise Juska-Savga/Keman, Katarzyna Özdemir/Keman , Feride Berin Öget / Çello , Ege Timoçin /Balerin, Madina Bediroğlu 

Katılım Ücreti: 0-24 aylık bebekler ücretsiz, 2 yaş itibari ile 65 TL'dir. (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve yerler numaralı değildir. 

"Bir Bavul Masal" Çocuklar İçin Tiyatro Oyunu

Modern bir meddahın anlatımıyla açılan ahşap bavul ile bir masal yolculuğuna çıkıyoruz… 

Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo'ya sevimli obje kuklalar ve tabi ki onu dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak küçük seyircilerimiz eşlik ediyor…Bir Bavul Masal oyununa, 15. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En iyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL.’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Bremen Mızıkacıları Mutfakta" Çocuklar İçin Tiyatro Oyunu

Bir Mutfak Hikayesi…Beyaz konağın Aşçıbaşısı Memo, yemek kitabı ile masal kitabını karıştırınca olanlar olur. 

Kahramanlarımız, yani meşhur Bremen Mızıkacıları; eşek, köpek ,kedi ve horoz kendilerini bir anda konağın mutfağında bulurlar sonrasında komik olaylar birbirini izler…Mehmet Erbil’in yazdığı ve oynadığı bu eğlenceli çocuk tiyatrosuna sizler de davetlisiniz. 

Bremen Mızıkacıları   adlı kukla oyununa 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13.00’a kadar geçerlidir. 

Uyarlayan-yöneten: Mehmet Erbil 

Müzik: Görkem Koyuncu

Kukla Tasarım: Mehmet Erbil 

Işık Tasarım: Ömür Saka 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Çocuklara Şarkılar, Ritmik Oyunlar" Çocuk Konseri 

Gönül Yeprem “Çocuklara Şarkılar, Ritmik Oyunlar” temalı çocuk konseri İstanbul Oyuncak Müzesi'nde çocuklarla buluşmaya devam ediyor...Gönül Yeprem’e kukla Şerbet’in eşlik edeceği konserde hem şarkılar söyleniyor he de tüm çocukların katıldığı interaktif ritim oyunları oynanıyor. Konser repertuarı ise çocukların keyiflesöylediği çok bilinen çocuk şarkılarının yanı sıra Gönül Yeprem’in "Çocuklara Neşeli Şarkılar" albümündeki oyunlu şarkılarından oluşuyor.Yaklaşık 50 dakika sürecek konsere katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’e kadar geçerlidir. 

Yaş Grubu : 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Düş Kurma Laboratuvarı"  İnteraktif Çocuk Oyunu

Hayalbaz Tiyatro’dan yepyeni interaktif bir gösteri. 

Çocuklar ile farklı bir deneyimin kapılarını aralıyor. Düş kurma laboratuvarında bir yazar, bir çizer sizleri karşılıyor ve ardından çocuklardan aldıkları fikirlerle yolculuk başlıyor. Hikaye nasıl yazılır? Hikayenin bir kitaba dönüşmesi için nasıl resimlenmesi gerekir? Peki, bu hikaye sahneye nasıl konur? Tüm soruların cevabı bu keyifli gösteride.Çocukların canlı olarak tanıklık edeceği ve deneyimleyeceği gösteriye hepinizi bekliyoruz. 

Yaklaşık 45 dakika sürecek bu deneyim için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunun 1 saat öncesine kadar geçerlidir. 

Yazan/Yöneten : Mehmet Erbil 

Çizer: Ceyhun Şen 

Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Evvel Zaman İçinde" Çocuklar İçin Tiyatro Oyunu

Evvel zaman içinde çocuklarla eğlenceli bir yolculuğa çıkıyoruz. Canlı müziğin eşlik ettiği, tümüyle onların hayal gücüyle tasarlanan bir yolculuk bu… Bu yolculukta; şarkı söyleyen ördek, tartışmayı seven yedi başlı ejderha, yarışmayı çok seven dev, Kaf Dağı’na uçan anka kuşu, ballı ekmek seven kara yılan, vakitsiz öten horoz ve birbirinden komik insanlar çıkacak karşımıza. 

Yaklaşık 50 dakika sürecek kuklaların bize eşlik ettiği müzikli masal yolculuğuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten: Mehmet Erbil 

Müzik Tasarım: Melih Serhat Soyyiğit 

Dekor Tasarım: Ömür Saka 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL.’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Çizgilerle Dansı Keşfet 

Küçük dans severler ve onlara eşlik etmek isteyen yetişkinler, çağdaş dansın temellerini bambaşka bir yöntem ile keşfedecekler.Müze gezisi ile başlayacak etkinlikte, oyuncakların hareketleri dansa ilham olacak. Ses, nefesbeden hareketleri önce dansa, sonra resme dönüşecek. Çocukların ve hatta ebeveynlerinözgürce hareket edeceği atölyede, duyguların ifadesi, özgüven ve beden sınırları keşfedilirken, ebeveynler de çocuklarıyla bağlarını kuvvetlendirecek, kaliteli zaman geçirme imkanı bulacaklar. 

Eğitmen: Nur Niyaz Bildik 

Yaş grubu: 4 – 7 yaş aile ile  

Faber Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.  

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Meksikalı Dansçılar 

Müzede farklı kültürlere ait oyuncakların sergilendiği vitrinin incelenmesiyle başlayacak atölyede çocuklar her ülkenin kendine ait etnik, yerel, özgün bir dans sitili ve müziği olduğunu öğrenecekler. Meksika oyuncaklarının da incelenmesinden sonra atölye alanına geçecek çocuklar, o kültüre ait müziklerin eşliğinde kendilerini birer Meksikalı dansçı gibi hayal ederek kostümlerinin en önemli parçaları sayılan aksesuarlarını yapacaklar. Rengarenk şapkalar, taçlar ve yelpazeleri ile müziğin ritmiyle eğlenceli danslar edecek küçük katılımcılar hem yaratıcılıklarını geliştirecek hem de çeşitli kültürler hakkında bilgi sahibi olacaklar. 

Eğitmen: Mihriban Mirap 

Yaş grubu: 4 – 7 yaş aile ile  

Faber Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.  

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Değişen Mimikler

Bir sinema oyuncusunun en önemli özelliği iyi rol yapabiliyor olmasıdır. Aktörler ve aktrisler oynayacakları karakterin duygularını yansıtmak için çok çalışırlar. Bu atölye çalışmasında çocuklar, kendi sinema yıldızlarını tasarlayacaklar. 

Çizdikleri karakterleri farklı yüz ifadeleri ve elbiselerle renklendirecek ve tasarlayacak çocuklar, yaptıkları tasarım defterle sayfaları çevirdikçe oyuncularının mimikleri, kıyafetleri, saçları değişecek. 

Eğitmen: Mihriban Mirap 

Yaş Grubu: 5- 8 yaş 

Faber Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.  

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Siyah, Beyaz, Renkli Komedi

Karşınızda kendine has bol pantolonu, elinden düşmeyen bastonu ve melon şapkası ile beyazperdenin efsane karakteri Şarlo. Müze gezisiyle başlayacak atölye çalışmasında çocuklar, sessiz sinemanın en önemli ismi senarist, yönetmen, oyuncu Charlie Chaplin’i tanıyacak ve en ünlü karakteri Şarlo’nun oyuncağını da görme imkanı bulacaklar. Daha sonra atölye alanına geçecek küçük katılımcılar, Şarlo'yu sadece boyalar ile değil doğadan toplanan yapraklar, çiçekler, dallar ile renklendirecek ve sanatta doku kullanımını da keşfedecekler. 

Eğitmen: Aslı Ersoy 

Yaş grubu: 4 -6 aile ile,7 -10 yaş tek başına 

Faber Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.  

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Zoetrop ile Hareketli Resimler 

1895 yılında Lumiere kardeşlerin 40-50 saniyelik filmden oluşan ilk sinema gösterimiyle hayatımıza giren sanat hakkında yeni bilgiler öğrenecek katılımcılar, sinema makinasının atası sayılan laterna magica ve zoetrop adlı optik oyuncakları da müzede görme imkanı bulacaklar. 

Ardından atölye alanında geçecek çocuklar kendi zoetrop makinalarını ve film şeritlerini tasarlayacaklar. Zoetrope makinalarını döndürdükçe ortaya çıkan görüntüleri izlerken hem eğlenecek hem de bir film görüntüsünün nasıl ortaya çıktığını anlayacaklar. 

Eğitmen: Hamit Annak 

Yaş Grubu: 7-10 yaş 

Faber Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.  

Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Uzaylı Dostum E.T. 

Çocukların hayatına ilk olarak oyuncakla giren uzaylı dostumuz E.T. daha sonra sinema ile herkesin çok sevdiği bir film karakteri oldu. Oyuncaktan esinlenilerek çekilen bir film olması adına sinema tarihine geçen E.T’nin oyuncağını müzede görecek çocuklar, sevimli karakteri kolaj tekniğini kullanarak kendi hayal ettikleri sahnede resmedecek ve kendi filmlerini yazacaklar… 

Eğitmen: Mihriban Mirap 

Yaş Grubu: 5 - 8 yaş 

Faber Castell’in destekleri ile müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 12 TL, tam 18 TL’dir.  

Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar Müzikli Oyunlar ve Ritim Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak… Marakas, ritim çubukları, tefler ve bedenimiz bize ritim duygusuyla eğlenceli anlar yaşatırken, gitar eşliğinde şarkılar söyleyecek ve danslar edeceğiz.Yaklaşık 45 dakika sürecek ritim atölyesine katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Gönül Yeprem 

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile 

Ücret: 60 TL’dir. ( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.  

"Kar Topu" Çocuklar İçin Tiyatro Oyunu

Özel yapım kuklaların eşlik ettiği keyifli bir kutup macerası… 

Dünyanın en ünlü çocuk gazetesi muhabirleri Kutup Köyü'nde eşi benzeri görülmemiş bir penguenin haberini yapmak için kolları sıvar, ellerinde bu haber ile ilgili çok fazla detay yoktur, adeta bir dedektif gibi detayları bir araya getirmeye çabalarken kendilerini bir anda bu maceranın içinde bulurlar. 

Yaklaşık 40 dakika sürecek kuklaların bize eşlik ettiği oyunumuza katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten: Mehmet Erbil 

Oyuncular: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Müzik Tasarım: Melih Serhat Soyyiğit 

Kukla/ Dekor Tasarım: Ömür Saka 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Karagöz'ün Diş Ağrısı Gölge Oyunu

Günün birinde Karagöz’ün dişi ağrımaya başlar fakat doktor korkusu vardır… Yakın arkadaşı Hacivat, Karagöz’ü bir türlü dişçiye götürmeyi başaramaz bunun üzerine bu işi çözmek için tüm mahalleli seferber olur, işte o zaman komik olaylar birbirini kovalar… 

Koltuk sayımız sınırlı olduğundan gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Oynayan :Mehmet Erbil 

Tasvir ve Kukla Tasarım: Mehmet Erbil 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

"Kırmızı Burnun Yolculuğu" Mim Eşliğinde Kukla Oyunu 

Bir palyaço ve onun kayıp kırmızı burnu… Kırmızı burnunu kaybeden palyaço, onu ararken bir anda kendini tiyatro salonunda, yeni bir maceranın içinde seyirci karşısında bulur ve komik olaylar birbirini izler.Canlı müziğin ve özel kuklaların eşlik ettiği Kırmızı Burnun Yolculuğu adlı oyuna 14. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.Rezervasyonunuz 13:00’e kadar geçerlidir. 

 Yazan-yöneten: Mehmet Erbil 

Müzik: Melih Serhat Soyyiğit 

Kukla ve Tasvir Tasarım: Mehmet Erbil 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Küçük Tasarımcılar Takılarını Modelliyor... 

Tüm aile bireylerini bir araya getiren İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, çocuklarımızla beraber kendi tasarım takılarımızı yapacağız.Bu atölye çalışmasında minik tasarımcılar önce düşleyecek, fikirler üretecekler. Bu fikirleri kağıda döktükten sonra ise mum modelleme tekniği ile takılarını tasarlayacaklar. 

6-15 yaş tüm çocukların aileleriyle katılabilecekleri bu atölye ile çocuklar aileleri ile birlikte eğlenceli ve unutulmaz bir gün geçirecek. Sonrasında teslim edilecek takılar da bu aile anısının bir parçası olacak.Yaklaşık 90 dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Katılımcılar, tasarladıkları takıları 7 iş günü sonra müzemizden alabilecekler. 

Eğitmen: Afitap Tufan 

Yaş Grubu: 6 – 8 yaş aile ile, 9-15 yaş tek başına 

Ücret: 70 TL’dir ( Müze giriş ücreti dâhildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

"Masal Fabrikası" Çocuklar İçin Tiyatro Oyumu

Yaşlı bir değirmenci tarafından çocuklar için yeni masallar üretebilmek amacıyla kurulurmasal fabrikası … 

Garip bir patron tarafından ele geçirilen fabrika işçilerden üretmekten hiç de hoşlanmadıkları tuhaf masallar üretmesini ister, mutsuz üretilen masallar mutsuz çocuklar yaratır. Uzun yıllar sonra çalışanlar bu fabrikanın sahibi olur, yeni güne kendilerini ve çocukları mutlu edecek yepyeni bir masalla başlarlar.Masallara bir de bizim işçilerin gözünden bakalım, işte o keyifli masal karşınızda... 

Masal Fabrikası adlı kuklaların eşlik ettiği müzikli çocuk oyununa 16. Direklerarası Seyirci Ödülleri “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir. 

Katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir. 

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil 

Müzik: Melih Serhat Soyyiğit 

Oynayanlar: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Işık Tasarım: İlker Aksu 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir(Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Masallarla Dans

Masalların gizemli ve eğlenceli dünyasının müziğin ritmiyle hayat bulduğu “Masallarla Dans” çocukların hayal güçlerinin sınırlarını genişletirken eş zamanlı beş duyuya da hitap ederek masalla bütünleşmeyi ve bedensel farkındalıkla unutulmaz bir serüvene dahil olmayı sağlıyor.Küçük katılımcıların masalın içine interaktif bir yolla katıldığı, dansa ilk adımı masalların ritmiyle attıkları bu eğlenceli etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Nur Niyaz Bildik 

Yaş Grubu : 4-6 Yaş 

Etkinlik Ücreti : 60 TL(Müze giriş ücreti dahildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Mehmet Erbil ile Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil'in eğitmenliğinde gerçekleşecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi başlıyor… 

Çocuk gelişiminde önemli yer tutan masal, drama eğitimi ile hayat buluyor.Bu atölyede çocuklar, masalların gizemli dünyasında yol alırken bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı, metne bağlı kalmadan özgün hareket etmeyi, doğaçlamayı, beden kullanımını, mimik ve seslerin gücünü keşfedecekler. 

Çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bu atölye çalışması, canlandırma sanatının püf noktalarını öğretirken, çocukların kendini doğru ifade edebilen ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacaktır. 

9 Şubat Pazar günü başlayacak atölye 8 hafta boyunca sürecektir. Dersler, Pazar günleri saat 10:30'da  başlayacaktır.Toplam 8 saat sürecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi'ne katılım ücreti 850 TL + KDV'dir. 

Etkinlik Tarihleri: 9 Şubat -16 Şubat - 23 Şubat - 1 Mart - 8 Mart - 15 Mart- 22 Mart - 29 Mart Pazar 

Saat: 10:30-11:30 

Yaş Grubu: 4-6 yaş arası 

 Katılım için 0216 359 45 50-51 no'lu telefondan arayıp rezervasyon yaptırılması gereklidir. 

 Mehmet Erbil Hakkında;Uzun yıllardır çocuk tiyatrosu alanında üretim ve araştırmalar yapan Mehmet Erbil, bu konuda uzmanlaşarak Türkiye'de kendine özgü, alternatif bir çocuk tiyatrosu dili oluşturdu. Didaktik olmayan, çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını güçlendirmeye odaklanarak yeni oyunlar yazıp sahneye koydu."Bizi Önemli Kişiler İzliyor" sloganını prensip edinen sanatçı, son üç yılda, çocuk oyunları dalında, Direklerarası Seyirci Ödülleri'nden pek çok ödüle layık görüldü. 

Mehmet Erbil ile Tiyatro  Atölyesi 

Mehmet Erbil ile 7- 10 yaş arası çocuklara yönelik tiyatro atölyesi başlıyor! 

Çocuklarla gerçek bir sahnede tiyatronun büyüleyici dünyasına giriş yapıyoruz.Temel oyunculuk ile karakterleri analiz edip sahnede hayat vereceğimiz farklı karakterlerin izini sürerken, sahne dersi ile sahne hakimiyeti ve özgüvenimizi güçlendirirken, doğaçlama ile hayal dünyamızın derinlerine ineceğiz.Dans ve hareket dersi ile birlikte hareket etmenin, ekip olmanın yollarını keşfedeceğiz, diksiyon dersi ile doğru ve etkili konuşmanın püf noktalarını öğreneceğiz. 

9 Şubat Pazar günü başlayacak atölye 8 hafta boyunca sürecektir. Dersler, Pazar günleri saat 11:30’da başlayacaktır. 

Toplam 8 saat sürecek tiyatro atölyesine katılım ücreti 1000 TL + KDV'dir. 

Etkinlik Tarihleri: 9 Şubat -16 Şubat- 23 Şubat -1 Mart – 8 Mart – 15 Mart – 22 Mart - 29 Mart Pazar 

Saat: 11:30-12:30 

Yaş Grubu: 7-10 yaş arası 

Katılım için 0216 359 45 50-51 no'lu telefondan arayıp rezervasyon yaptırılması gereklidir.  

Müzedeki Küçük Mimarlar 

Mimar Levent Denizci’nin eğitmenliğinde gerçekleşecek atölye çalışmasında ''Mimarlık nedir?'', ''Bir bina nasıl oluşturulur?'', ''Mekan ve malzeme arasında nasıl bir ilişki vardır?'' gibi sorularının cevaplarını öğrenecek çocuklar daha sonra müzenin yer aldığı köşkün cephesini inceleyecekler. Ardından, küçük mimarlar tasarımın yapı taşları, ‘‘renk ve doku’’yu göz önüne alarak günlük yaşamlarında sıklıkla karşılarına çıkan malzemelerle İstanbul Oyuncak Müzesi’nin cephesini yeniden tasarlayacaklar.Yaklaşık doksan dakika sürecek atölyeye katılım için müzemizi arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Levent Denizci  

Yaş Grubu: 7- 12 yaş 

Ücret: 60 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Noktaların İzinden Van Gogh'a 

Yıldızlı Gece ve Ayçiçekleri…. 

Renkleri ve biçimsel özellikleri fırça darbeleri ile daha belirgin hale getiren post empresyonizm sanat akımının en önemli sanatçılarından biridir Vincent Van Gogh. Buatölye çalışmasında Van Gogh bize ilham kaynağı olacak ve İstanbul Oyuncak Müzesi’ninkoleksiyonunda yer alan oyuncakları Van Gogh’un eserlerinin içinde resmedeceğiz. Van Gogh’un yaptığı gibi katılımcılar fırça darbeleri resimlerini tamamlayacak, noktalarla oluşturdukları resimleri bu güzel günün anısına evlerine götürecekler.Yaklaşık doksan dakika sürecek atölye çalışmasına katılım için müzeyi aramanızı rica ederiz. 

Eğitmen: Mihriban Mirap 

Yaş Grubu : 7-11 yaş 

Ücret : 50 TL’dir.( Müze giriş ücreti dâhildir.) Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Peyniri Kim Yedi? Kukla Oyunu

Bebek bakıcısı Bayan Lolli ve Bay Lolo baktıkları bebeği her öğlen uyutmak için çok çaba sarf eder, bebek uyuduğundaysa o vakti güzel değerlendirmek isterler… Bayan Lolli ve Bay Lolo yine böyle bir günde ne yapacaklarını düşünür, taşınır ve anaokulunda öğrendikleri en sevdikleri oyunu oynamaya karar verirler. Bu oyunla beraber macera başlar, bebek bakıcısı olan Bayan Lolli ve Bay Lolo artık birer dedektif olmuştur ve çözmeleri gereken çok önemli bir soru vardır? Peyniri Kim Yedi?

Yaklaşık 50 dakika sürecek kukla tiyatrosuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir.Yazan/Yöneten: Mehmet Erbil 

Oynayanlar: Tuba Malik, Mehmet Erbil 

Müzik: Melih Serhat Soyyiğit 

Kukla Yapım: Ourcraftydaydreams 

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

"Pinokyo ve İbiş" Geleneksel Kukla Tiyatrosu

Pinokyo’nun hikayesine geleneksel kukla tiyatrosunun kahramanları İbiş ve arkadaşlarının da dahil olduğu bu eğlenceli oyunda, hem çok eğlenecek hem de Pinokyo’nun insan olma macerasına eşlik edeceğiz. 

Yaklaşık 40 dakika sürecek kukla tiyatrosuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuz 13:00’a kadar geçerlidir.

Oyuncular: Oya – Duygu Tansı 

Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri 

Ücret: 40 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.  

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.

Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre 12 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı yarıyıl tatili boyunca pazartesi hariç her gün, diğer zamanlarda sürece Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar tüm günleri gerçekleştirilmektedir.

Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Tarihin Peşinde Arkeoloji Atölyesi 

Arkeolojinin gizemli dünyasına doğru keyifli, eğlenceli ve eğitici bir yolculuğa çıkıyoruz.Küçük Arkeologlar, arkeologların çalışma yöntemlerini, onlara yol gösteren ipuçlarını öğrenecekler, onlar için hazırlanmış özel höyük maketleri üzerinde kazı çalışmaları yapacaklar. Çocuklar kazı sonucunda ortaya çıkarttıkları buluntuların dikkatlice restorasyonunu yapacak ve buluntuları özelliklerine göre tarihlendirip kendi küçük arkeoloji vitrinlerine kronolojik olarak yerleştirecekler.Yaklaşık doksan dakika sürecek etkinliğe katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Orhan Sezener 

Yaş Grubu : 9-12 yaş 

Ücret: 70 TL’dir ( Müze giriş ücreti dâhildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet 

Amacı yaşama bir noktalı virgül koyup kitaplara dokunmak, kitabın içinde yaşamak, paylaşmak ve aktarmak olan “Kitap ile Sohbet” etkinliğinde okuduğumuz kitabın yazarını tanıyor, kahramanlarını inceliyor, kitabı analiz ediyor ve kendi hayatımızla bağlantılar kurarak farklı bir deneyim yaşıyoruz. 

Yasemin Sungur’un kurguladığı ve yönettiği “Kitap ile Sohbet” her Salı 11:00-13:00, 14:00-16.00 saatleri arasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kafe alanında gerçekleşiyor. Yetişkinlere yönelik olarak gerçekleşen atölyemize katılım için ayın kitabını öğrenmeniz ve kayıt yaptırmanız yeterlidir. 

Etkinliğe katılım ücreti 60 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.