Etkinlik ve Eğitimler


Kitabımdaki Kim? Faber Castell ile Yaratıcılık Atölyesi (Çevirim İçi) 

360 derece sanal müze turuyla başlayacak çevrimiçi atölyede, hem çocukların hem de ebeveynlerin dünyasını renklendiren 3 farklı çizgi karakterden ilham alacağız. Şüpheci Pembe Panter, Yardımsever Mickey Mouse ve Afacan Tom & Jerry çocukların hikaye kitapları için birer kitap ayracına dönüşecek. Bu atölye ile okuma sevgimizi, animasyon tarihinin önemli karakterleri ile destekleyeceğiz. 

Faber-Castell’in destekleri ile ücretsiz gerçekleşecek çevrim içi atölye “Zoom” üzerinden yapılacaktır.  Etkinliğe katılım için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Katılım linki kayıt tamamlandıktan sonra tarafınıza iletilecektir. Rezervasyon için son tarih 24 Eylül Cuma’dır. 

Tarih: 25 Eylül Cumartesi

Saat: 11:30

Eğitmen: Aslı Ersoy – Elif Üngör (Atölye Pikolo)

Yaş Grubu: 7 yaş ve üzeri 

Gerekli Malzemeler: 3 adet kalın dondurma çubuğu, Faber Castell keçeli kalem, pembe-siyah-kahverengi şönil, bir adet çift taraflı bant, bir adet makas.

Çevrim içi etkinliklerde internet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden İstanbul Oyuncak Müzesi sorumlu değildir. Etkinlikte kullanılacak malzemeler katılımcılar tarafından temin edilecektir. 

Bir Bavul Masal - Çocuklar için Tiyatro Oyunu 

Mehmet Erbil çocuklarla İstanbul Oyuncak Müzesi’nde buluşmaya devam ediyor.. 

Çocuklar, müzenin bahçesinde Memo ve onun anlatımıyla açılan ahşap bavul ile bir masal yolculuğuna çıkıyor.. Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo'ya sevimli obje  kuklalar ve tabi ki onu  dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak küçük seyircilerimiz eşlik ediyor…
15. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En iyi Yapım Ödülü” verilen bu oyunu sakın kaçırmayın! 

Pandemi nedeniyle açık alanda yapılacak tiyatro oyununa sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilecektir. Yaklaşık 30 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar  25 Eylül Cuma tarihine kadar geçerlidir.  

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil

Tarih: 26 Eylül Pazar

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret:  65 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Kağıt Geminin Yolculuğu - Çocuklar için Tiyatro Oyunu

Hayalbaz Tiyatro’dan çocukların hayallerine dokunacak müzikli, fantastik bir tiyatro oyunu daha!

Bu macera beyaz bir kağıdın kahramanımız Memo’ya fısıldamasıyla başlar. 

Ardından beyaz kağıdın bir gemiye dönüşmesiyle de Memo bu hayal gemisine önce dans eden dalgalarda, sonrasında gökyüzünde bulutlar üzerinde kaptan olur. 

Beyaz kağıdın ve Memo’nun evine ulaşması için bu eğlenceli ve  uzun yolda onlara İstanbul Oyuncak Müzesi bahçesinde eşlik etmeye ne dersiniz?

Pandemi nedeniyle açık alanda yapılacak tiyatro oyununa sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilecektir. Yaklaşık 30 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar 2 Ekim Cumartesi tarihine kadar geçerlidir.  

Yazan-Oynayan : Mehmet Erbil

Müzik : Evren Gülseven 

Tarih: 3 Ekim Pazar 

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret:  65 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Monet'nin Nilüfer Bahçeleri - Resim Atölyesi 

Doğanın farklı zamanlarında bize nasıl göründüğünü renk ve fırça darbeleriyle anlatan ünlü ressam Claude Monet ve eserleri bize bu etkinlikte ilham kaynağı oluyor. 

Kolay sulu boya teknikleri ile çeşitli yöntemleri bir araya getirerek yaratıcılığımızı en etkin şekilde kullanabilmenin farkına varacağımız atölyede izlenimcilik (empresyonizm) akımının kurucusu Monet’nin sanat eserleri ve hayatı hakkında bilgi edineceğiz.

Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecek atölye çalışmasına katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Mihriban Mirap 

Tarih: 10 Ekim Pazar 

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri 

Ücret: 110 TL’dir (Müze giriş ücreti dâhildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar - Ritim Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak… 

Bu atölye çalışmasında çocuklar  basit ritim aletlerini ve bedenlerini kullanarak elementer müzik ile tanışıyorlar. 

Ses, ritim, hareket ve işitsel dikkat odaklı etkinliklerden oluşan atölye çalışması ile çocukların; ses özelliklerini fark etmeleri, müziği keşfetmeleri, basit ritim çalgılarını tanımaları ve yaratıcı müzikal faaliyetlerinde bulunmaları hedefleniyor.  

Yaklaşık 50 dakika sürecek atölye çalışması, çocukların ebeveynleri ile eğlenerek keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor ve onların bilişsel, sosyal-duygusal, psikomotor gelişimlerini müzikal faaliyetler aracılığıyla destekliyor.

Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecek atölye çalışmasına katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. 

Eğitmen: Gönül Yeprem

Tarih: 24 Ekim Pazar

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile 

Ücret: 110 TL’dir ( Müze giriş ücreti dâhildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Bir Bavul Masal - Çocuklar için Tiyatro Oyunu

Mehmet Erbil çocuklarla İstanbul Oyuncak Müzesi’nde buluşmaya devam ediyor.. Çocuklar, müzenin bahçesinde Memo ve onun anlatımıyla açılan ahşap bavul ile bir masal yolculuğuna çıkıyor.. Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo'ya sevimli obje  kuklalar ve tabi ki onu  dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak küçük seyircilerimiz eşlik ediyor…
15. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En iyi Yapım Ödülü” verilen bu oyunu sakın kaçırmayın! 

Pandemi nedeniyle açık alanda yapılacak tiyatro oyununa sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilecektir. Yaklaşık 30 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar  16 Ekim Cumartesi tarihine kadar geçerlidir.  

Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil

Tarih: 17 Ekim Pazar 

Saat: 11.00

Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Ücret:  65 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. 

Picasso ile Kübik Bir Gün Sanat Atölyesi
“Picasso ile Kübik Bir Gün” sanat atölyesinde müzedeki oyuncaklardan yola çıkarak resim ve heykel sanatının kübizm alanındaki en önemli sanatçılarından Picasso’yu daha yakından tanıyacağız. Önce, Picasso’nun resimlerinde neden geometrik formlar kullanıldığını anlamaya çalışacağız ve onun sanatı hakkında konuşacağız, sonrasında müzeyi gezerken seçtiğimiz oyuncakların görsellerini daire, kare, elips, üçgen, diktörtgen şekillerde kullanarak portreler yapacağız. Bunu yaparken de çok özel bir kağıda çalışacak ve kendimizi Picasso gibi hissedeceğiz.
Bu atölye çalışmasında çocuklar, hem resim sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Picasso’yu anlayacaklar hem de müzedeki oyuncakları daha farklı bir gözle değerlendirip, yorumlayacaklar.
Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak az sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecek atölye çalışmasına katılım için müzemizi arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Eğitmen: Mihriban Mirap 
Tarih: 31 Ekim Pazar
Saat: 11:00
Yaş Grubu: 6-10 yaş
Ücret: 110 TL’dir ( Müze giriş ücreti dahildir). Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

Mehmet Erbil ile Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil'in eğitmenliğinde gerçekleşecek atölye çalışmasında çocuk gelişiminde önemli yer tutan masallar, drama eğitimi ile hayat buluyor.

Çocuklar 4 hafta sürecek atölye çalışması ile masalların gizemli dünyasında yol alırken bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı, metne bağlı kalmadan özgün hareket etmeyi, doğaçlamayı, beden kullanımını, mimik ve seslerin gücünü keşfedecekler.

Kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bu atölye çalışmasında çocuklar aynı zamanda canlandırma sanatının püf noktalarını öğrenirken, kendini doğru ifade edebilme becerilerini de geliştirecekler.

9 Ekim Cumartesi günü başlayacak atölye 4 hafta boyunca sürecektir.

Toplam 4 saat sürecek Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi'ne katılım ücreti 590 TL’dir.

Tarihler: 9 Ekim, 16 Ekim, 23 Ekim, 30 Ekim Cumartesi 

Saat: 11.00-12.00

Yaş Grubu: 4-6 yaş arası 

Katılım için tıklayınız..

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi 

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.
Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı sürece Cumartesi ve Pazar günleri 13:00 - 18:00 arasında gerçekleştirilmektedir. Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.