Etkinlik ve Eğitimler


Faber-Castell ile Yaratıcılık Atölyesi: "Kalkış İçin Hazırız!"

Hadi gelin Atlas Okyanusu’nu birlikte geçelim.. Bu atölye çalışmasında 1927 yılında Atlas Okyanusu’nu tek başına ve kesintisiz olarak geçen ilk pilot Charles Lindberg’in uçağının oyuncağını inceleme fırsatı bulacak çocuklarla mandallar, dondurma çubukları ve hayal gücümüzü kullanarak kendi uçaklarımızı tasarlayacağız..

Faber-Castell’in destekleriyle müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 25 TL, tam 40 TL’dir

Eğitmen: Mihriban Mirap
Tarih : 28 Mayıs Cumartesi
Saat: 11:00
Yaş grubu: 6-11 yaş

Evvel Zaman İçinde - Çocuklar İçin Tiyatro Oyunu

Evvel zaman içinde çocuklarla eğlenceli bir yolculuğa çıkıyoruz. Canlı müziğin eşlik ettiği, tümüyle onların hayal gücüyle tasarlanan bir yolculuk bu… Bu yolculukta; şarkı söyleyen ördek, tartışmayı seven yedi başlı ejderha, yarışmayı çok seven dev, Kaf Dağı’na uçan anka kuşu, ballı ekmek seven kara yılan, vakitsiz öten horoz ve birbirinden komik insanlar çıkacak karşımıza.

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar, etkinlik günü saat 11:30’a kadar geçerlidir.

Yazan-Oynayan : Mehmet Erbil
Müzik : Evren Gülseven 
Tarih: 28 Mayıs Cumartesi 
Saat: 13.00
Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri
Ücret: 65 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır. 

Bir Varmış, Bir Yokmuş: Sanat ile Masallar Buluşmuş

Görsel sanatlar ve masallar, çocukların ruhlarını besleyecek güce ve gelişimleri için de önemli yerlere sahiptir. Bir Varmış, Bir Yokmuş: Sanat ile Masallar Buluşmuş programında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin vitrinlerinde hayranlıkla izlediğimiz Kızılderili dioraması bizlere esin kaynağı olacak. Çocuklar, önce Gluscabi ve Rüzgar Kartalı isimli hikayeyi dinleyecek. Masal tiyatrosu ile Kızılderililerin mistik ve renkli dünyalarına konuk olacak ve doğanın bir parçası olduğumuzu yeniden hatırlayacağız. 
Ardından çocuklar, Kızılderililere özgü sembolleri eğlenceli bir oyun ile keşfedecek. Farklı suluboya tekniklerini deneyimleyerek renkleri kağıtların üzerinde dans ettirecek ve kendi motiflerini oluşturarak evlerine götürecekleri yaratıcı posterlerini yapacaklar. Aile bireyleri ile birlikte katılacakları bu programda çocuklar, hem aileleri ile bir masalın parçası olma, hem de yaratıcılıklarını geliştirme imkanı bulacaklar.
Yaklaşık bir saat sürecek atölye çalışmasına katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Bu atölyelerde her çocuğa bir yetişkinin eşlik etmesi gereklidir.

Anlatıcı: Tuğba Aksın ( Atölyepikolo)
Yürütücü Eğitmen: Aslı Ersoy/Elif Üngör ( Atölyepikolo)
Tarih : 29 Mayıs Pazar
Saat: 11:30
Yaş grubu: 3-6 yaş (bir yetişkin eşliğinde)
Etkinlik Ücreti: 200 TL (Müze giriş ücreti dahildir) Katılım için tıklayınız.. 

Mehmet Erbil ile Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil'in eğitmenliğinde gerçekleşecek atölye çalışmasında çocuk gelişiminde önemli yer tutan masallar, drama eğitimi ile hayat buluyor.
Çocuklar 4 hafta sürecek atölye çalışması ile masalların gizemli dünyasında yol alırken bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı, metne bağlı kalmadan özgün hareket etmeyi, doğaçlamayı, beden kullanımını, mimik ve seslerin gücünü keşfedecekler.

Kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bu atölye çalışmasında çocuklar aynı zamanda canlandırma sanatının püf noktalarını öğrenirken, kendini doğru ifade edebilme becerilerini de geliştirecekler.
3 Nisan Pazar günü başlayacak atölye 4 hafta boyunca sürecektir. Dersler, Pazar günleri saat 11:00’de başlayacaktır.

Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi'ne katılım ücreti 590 TL’dir. Katılım için kayıt yaptırılması gerekmektedir. 

Etkinlik Tarihleri: 3 Nisan, 10 Nisan, 17 Nisan, 24 Nisan Pazar 
Saat: 11.00-12.00
Yaş Grubu: 4-6 yaş arası 
Detaylı bilgi için 0216 359 45 50 no'lu telefonu arayabilir kayıt için linki tıklayabilirsiniz.
Pandemi nedeniyle ders esnasında maske takılması gereklidir.

 Mehmet Erbil Hakkında;
Uzun yıllardır çocuk tiyatrosu alanında üretim ve araştırmalar yapan Mehmet Erbil, bu konuda uzmanlaşarak Türkiye'de kendine özgü, alternatif bir çocuk tiyatrosu dili oluşturdu. Didaktik olmayan, çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını güçlendirmeye odaklanarak yeni oyunlar yazıp sahneye koydu.
"Bizi Önemli Kişiler İzliyor" sloganını prensip edinen sanatçı, son üç yılda, çocuk oyunları dalında, Direklerarası Seyirci Ödülleri'nden pek çok ödüle layık görüldü.

Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet (Çevrim içi)

Yasemin Sungur liderliğinde ve 13.yılında olan etkinliğimizde, her ay farklı kitaplar hakkında sohbet ediyor, seçtiğimiz kitabın yazarını tanıyor, hikâyenin kahramanlarını inceliyor ve kitabımızı derinlemesine analiz ediyoruz. Kendi hayatımızla bağlantılar kurarak, sohbet tadında farklı bir deneyim yaşadığımız etkinlik "zoom" platformu üzerinden gerçekleşmektedir.

Bu ay sohbet edeceğimiz kitaplar;
- Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz, Ocean Vuong 
- Almodovar Teoremi, Casas Ros 

Tarih: 3 - 10 - 17 - 24 - 31 Mayıs Salı
Saat: 11.00 - 13.00 

Etkinlik ücreti aylık 350 TL'dir. Katılım için tıklayınız..

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi 

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.
Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı sürece Cumartesi ve Pazar günleri 13:00 - 18:00 arasında gerçekleştirilmektedir. Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.