Etkinlik ve Eğitimler


Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet

Yasemin Sungur'la Kitap ile Sohbet kitapseverler ile müzede buluşuyor..

2008 yılında, Yasemin Sungur tarafından "Neden kitap okuruz?", "Neden okuduğumuz kitaplar hakkında konuşmak isteriz?" sorularının merkeze alınarak kurgulanan etkinlikte kitaplarla arkadaş olduk, kitapları hep birlikte okuduk ve okuduklarımız üzerine uzun sohbetler ettik.
Yaklaşık iki saat süren etkinlikte amacımız kitap ile sohbet etmek, kitaplara dokunmak, kitabın içinde yaşamak, paylaşmak ve aktarmak. Çünkü "kitap geliştirir" ve Decartes'in dediği gibi "İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir."

Yasemin Sungur’la Kitap ile Sohbet, Salı günleri iki farklı seansta gerçekleşmektedir ve okunacak kitaplar hakkında önceden bilgilendirme yapılmaktadır.
Okunacak Kitap: IAntoni Casas Ros “Enigma"
Tarih: 06 Aralık Salı
I.Seans: 11:00-13:00 Katılım için tıklayınız.
II.Seans: 14:00-16:00 Katılım için tıklayınız.
Katılım ücreti: 150 TL’dir. Katılım için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Mehmet Erbil ile Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde tiyatro sanatçısı Mehmet Erbil'in eğitmenliğinde gerçekleşecek atölye çalışmasında çocuk gelişiminde önemli yer tutan masallar, drama eğitimi ile hayat buluyor.
Çocuklar 4 hafta sürecek atölye çalışması ile masalların gizemli dünyasında yol alırken bedenlerini bir enstrüman gibi kullanmayı, metne bağlı kalmadan özgün hareket etmeyi, doğaçlamayı, beden kullanımını, mimik ve seslerin gücünü keşfedecekler.
Kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bu atölye çalışmasında çocuklar aynı zamanda canlandırma sanatının püf noktalarını öğrenirken, kendini doğru ifade edebilme becerilerini de geliştirecekler.

4 Kasım Pazar günü başlayacak atölye 4 hafta boyunca sürecektir. Dersler, Pazar günleri saat 11:00’de başlayacaktır.
Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi'ne katılım ücreti 885 TL’dir. Katılım için kayıt yaptırılması gerekmektedir. Katılım için tıklayınız..
Etkinlik Tarihleri: 4 Aralık, 11 Aralık, 18 Aralık, 25 Aralık  Pazar
Saat: 11.00-12.00
Yaş Grubu: 4-6 yaş arası

"Bremen Mızıkacıları Mutfakta" Çocuklar İçin Tiyatro Oyunu

Beyaz konağın Aşçıbaşısı Memo, yemek kitabı ile masal kitabını karıştırınca olanlar olur. Kahramanlarımız, yani meşhur Bremen Mızıkacıları; eşek, köpek ,kedi ve horoz kendilerini bir anda konağın mutfağında bulurlar sonrasında komik olaylar birbirini izler…
Mehmet Erbil’in yazdığı ve oynadığı bu eğlenceli çocuk tiyatrosuna sizler de davetlisiniz.
Bremen Mızıkacıları adlı kukla oyununa 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri “En İyi Yapım Ödülü” verilmiştir.

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar, etkinlik günü saat 11:30’a kadar geçerlidir.
Uyarlayan-yönetmen-kukla tasarım: Mehmet Erbil
Tarih: 27 Kasım Pazar
             10 Aralık Cumartesi
              25 Aralık Pazar
Saat: 13.00
Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri
Ücret: 85 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

"Evvel Zaman İçinde" Çocuklar için Tiyatro Oyunu

Evvel zaman içinde çocuklarla eğlenceli bir yolculuğa çıkıyoruz. Canlı müziğin eşlik ettiği, tümüyle onların hayal gücüyle tasarlanan bir yolculuk bu… Bu yolculukta; şarkı söyleyen ördek, tartışmayı seven yedi başlı ejderha, yarışmayı çok seven dev, Kaf Dağı’na uçan anka kuşu, ballı ekmek seven kara yılan, vakitsiz öten horoz ve birbirinden komik insanlar çıkacak karşımıza.

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar, etkinlik günü saat 11:30’a kadar geçerlidir.
Yazan-Oynayan : Mehmet Erbil
Müzik : Evren Gülseven
Tarih: 4 Aralık Pazar
Saat: 13.00
Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri
Ücret: 85 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

Faber-Castell Yaratıcılık  Atölyesi : Sevdiklerime Yeni yıl Kartpostalı

2023 yılına sayılı günler kala İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sevdiklerimiz için yeni yıl kartpostalları hazırlıyoruz. Müze gezisiyle başlayacağımız atölyede 1920 yılında Almanya’da yapılmış olan Noel Baba’nın bebek evini göreceğiz ve eski bir gelenek olan kartpostal gönderme alışkanlığının bugünkü teknolojik imkanlarla nasıl bir değişim geçirdiği üzerine sohbet edeceğiz. Ardından atölye alanımıza geçeceğiz ve yeni yılda sevdiklerimize göndereceğimiz güzel dileklerimizi içeren yaratıcı kartpostallarımızı renkli boyalar ve simler kullanarak tasarlayacağız. Daha sonra da postaneden göndermek üzere zarflarımıza yerleştireceğiz.

Faber-Castell’in destekleriyle müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 40 TL, tam 75 TL’dir
Tarih: 10 Aralık Cumartesi
Saat: 11:30
Eğitmen: Mihriban Mirap
Yaş Grubu: 6-11 yaş
!! Rezervasyon için tıklayınız.

"Gönül Yeprem ile Neşeli Notalar" Ritim Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde neşeli notalar çocukların ritimleriyle havada uçuşacak…
Bu atölye çalışmasında çocuklar basit ritim aletlerini ve bedenlerini kullanarak elementer müzik ile tanışıyorlar.
Ses, ritim, hareket ve işitsel dikkat odaklı etkinliklerden oluşan atölye çalışması ile çocukların; ses özelliklerini fark etmeleri, müziği keşfetmeleri, basit ritim çalgılarını tanımaları ve yaratıcı müzikal faaliyetlerinde bulunmaları hedefleniyor.

Yaklaşık 50 dakika sürecek atölye çalışması, çocukların ebeveynleri ile eğlenerek keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor ve onların bilişsel, sosyal-duygusal, psikomotor gelişimlerini müzikal faaliyetler aracılığıyla destekliyor.
Eğitmen: Gönül Yeprem
Tarih: 11 Aralık Pazar
Saat: 11.00
Yaş Grubu: 3-6 yaş aile ile
Ücret: 230 TL’dir.
Katılım için tıklayınız.

"Kağıt Geminin Yolculuğu" Çocuklar için Tiyatro Oyunu

Hayalbaz Tiyatro’dan çocukların hayallerine dokunacak müzikli, fantastik bir tiyatro oyunu daha!
Bu macera beyaz bir kağıdın kahramanımız Memo’ya fısıldamasıyla başlar. Ardından beyaz kağıdın bir gemiye dönüşmesiyle de Memo bu hayal gemisine önce dans eden dalgalarda, sonrasında gökyüzünde bulutlar üzerinde kaptan olur.
Beyaz kağıdın ve Memo’nun evine ulaşması için bu eğlenceli ve uzun yolda onlara İstanbul Oyuncak Müzesi’nde eşlik etmeye ne dersiniz?

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar, etkinlik günü saat 11:30’a kadar geçerlidir.
Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil
Tarih: 11 Aralık Pazar
Saat: 13.00
Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri
Ücret: 85 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

Faber-Castell Yaratıcılık  Atölyesi : Yeni Yılı Kutlarken

Yeni yıl denilince aklımıza neler geliyor? Kardan adam, noel baba ya da kurabiye adam! Aklımıza gelen tüm karakterlerin oyuncaklarını İstanbul Oyuncak Müzesi’nin vitrinlerinde görme imkanı bulacağımız bu atölye çalışmasında düşlere doğru bir yolculuğa çıkacağız. Bu yolculukta istersek kardan adamı baştan tasarlayacak, istersek buz pateni yapan oyuncakların peşine takılıp Noel Baba’yı ziyarete gideceğiz. Düşlerde yaptığımız bu yolculuğun sonunda atölye alanına gelerek; hayallerimizi kağıtlara aktaracak, aktardığımız resimleri farklı malzemeler de kullanarak yaratıcı yılbaşı maskelerimize dönüştüreceğiz.

Faber-Castell’in destekleriyle müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 40 TL, tam 75 TL’dir.
Tarih: 17 Aralık Cumartesi
Saat: 11:30
Eğitmen: Levent Denizci
Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri
!! Rezervasyon için tıklayınız.

"Kırmızı Burnun Yolculuğu - The Journey of The Red Nose" Çocuklar için İngilizce Tiyatro

Sert esen rüzgar Palyaço Domi ‘nin kırmızı burnunu alıp gökyüzüne uçurur. Domi hemen burnunun peşine düşer, ancak onu bulması o kadar kolay olmayacaktır. Domi’nin sevgili dostları Mili ve Timi de O’na yardım etmek için yola koyulurlar ve kendilerini eğlenceli bir maceranın içinde bulurlar…
Canlı müzik ve özel tasarım kuklalar eşliğinde kahramanlarımız fantastik bu yolculukta hüznü mutluluğa dönüştürürler.

İngilizce oynanacak  tiyatro yaklaşık 30 dakika sürecektir. Tiyatroya katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonlar, etkinlik günü saat 11:30’a kadar geçerlidir.
Yazan/Yöneten: Mehmet Erbil
Müzik: Evren Gülseven,
Oyuncular: Berrin Sevin, Evren Gülseven, Mazlum Sümer
Kukla Yapım: Mehmet Erbil
Tarih:  17 Aralık Cumartesi 
Saat:13:00
Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri
Ücret: 85 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

Bir Varmış, Bir Yokmuş: Sanat ile Masallar Buluşmuş

Görsel sanatlar ve masallar, çocukların ruhlarını besleyecek güce ve gelişimleri için de önemli yerlere sahiptir. Bir Varmış, Bir Yokmuş: Sanat ile Masallar Buluşmuş programında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin vitrinlerinde hayranlıkla izlediğimiz kış temalı oyuncaklar bizlere esin kaynağı olacak. Çocuklar, önce ‘Hoşgeldin Yeni Yıl’’ isimli hikayeyi dinleyecek. Masal tiyatrosu ile yeni başlangıçlara adım atmanın, sevginin ve el emeğinin değerini yeniden hatırlayacağız. 

Ardından çocuklar, satın almak yerine farklı malzemeler ve teknikleri kullanarak kendi yaratıcı yılbaşı kapı süslerini yapacaklar. Aile bireyleri ile birlikte katılacakları bu programda çocuklar, hem aileleri ile bir masalın parçası olma, hem de yaratıcılıklarını geliştirme imkanı bulacaklar.
Yaklaşık bir saat sürecek atölye çalışmasına katılım için kayıt yaptırılması gerekmektedir. Bu atölyelerde her çocuğa bir yetişkinin eşlik etmesi gereklidir.
Anlatıcı: Fatma Taştekin ( Atölyepikolo)
Yürütücü Eğitmen: Aslı Ersoy ( Atölyepikolo)
Tarih : 18 Aralık Pazar 
Saat: 11:30
Yaş grubu: 3-6 yaş (bir yetişkin eşliğinde) 
Ücret: 260 TL 
 Katılım için tıklayınız.

"Da Vinci Bana Dedi ki!" Çocuklar için Tiyatro Oyunu

Ressam Memo yeni bir resim çizmek için atölyesine geldiğinde en sevdiği resim fırçasının ortalıkta olmadığını fark eder ve fırçanın peşine düşer, meğer fırça ilk kez kaybolmuyordur. Fırça bu kez kaybolan suyun peşine düşmüştür, ip uçları onu koca ağıza götürür, uzun bir yoldan sonra koca ağızın şatosuna ulaşılır…
Obje kuklaların ve canlı müziğin eşlik ettiği bu fantastik çocuk oyunuyla Da Vinci’ nin sırlarını aralıyor ve maceralarla dolu bir yolculuğa çıkıyoruz..

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar, etkinlik günü saat 11:30’a kadar geçerlidir.
Yazan-Oynayan : Mehmet Erbil
Müzik : Evren Gülseven
Tarih: 18 Aralık Pazar
Saat: 13.00
Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri
Ücret: 85 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

Faber-Castell Yaratıcılık  Atölyesi : Hoş Geldin Yeni Yıl

Yeni yıl heyecanı tüm dünyayı sardı. Şehirler büyük çam ağaçları ve ışıklarla süslendi. Hadi gelin biz de kendi küçük yılbaşı ağaçlarımızı atık malzemeler kullanarak yapalım ve odamızın en güzel yerinde yeni yılı karşılamak adına süsleyelim. Ağaçlarımızı tasarlarken müzede sergilenen 1920 yılında Almanya’da üretilen yılbaşı ağacı oyuncaklarından ilham alalım.

Faber-Castell’in destekleriyle müze ziyaretçilerine ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Yaratıcılık Atölyeleri’ne katılım için müzeyi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Müze giriş ücreti indirimli 40 TL, tam 75 TL’dir
Tarih: 24 Aralık Cumartesi
Saat: 11:30
Eğitmen: Mihriban Mirap
Yaş Grubu: 5-11 yaş
!! Rezervasyon için tıklayınız.

"Bir Bavul Masal "Çocuklar için Tiyatro Oyunu

 Mehmet Erbil çocuklarla İstanbul Oyuncak Müzesi’nde buluşmaya devam ediyor. Çocuklar, Memo ve onun anlatımıyla açılan ahşap bavul ile bir masal yolculuğuna çıkıyor. Bu yolculukta masal anlatıcısı Memo'ya sevimli obje kuklalar ve tabi ki onu dinleyen aynı zamanda masalın tam içinde olacak küçük seyircilerimiz eşlik ediyor..
15. Direklerarası Seyirci Ödülleri çocuk oyunları dalında “En iyi Yapım Ödülü” verilen bu oyunu sakın kaçırmayın!

Yaklaşık 40 dakika sürecek oyuna katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyonlar, etkinlik günü saat 11:30’a kadar geçerlidir.
Yazan-Yöneten-Kukla Tasarım : Mehmet Erbil
Tarih: 24 Aralık Cumartesi
Saat: 13.00
Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri
Ücret: 85 TL’dir. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir ve salondaki gösterilerimiz için koltuk seçimi müzemizde yapılmaktadır.

"Yılbaşı Ağacı Süsleri" Ahşap Atölyesi

Yeni yıl yaklaşıyor, evlerimiz şehirlerimiz yılbaşı ağaçları ve ışıklarıyla ışıl ışıl parlıyor.. 
İstanbul Oyuncak Müzesi’nin vitrinlerinde yer alan oyuncak yılbaşı ağaçlarının ilk örneklerini görme imkanı bulacak küçük katılımcılar, aileleri ile birlikte bu oyuncaklardan esinlenerek kendi ağaçları için süsler tasarlayacaklar.
Ahşap malzeme kullanılacak bu çalışmada çocuklar ve ebeveynleri hem birlikte kaliteli ve eğlenceli vakit geçirecekler, hem de en özgün yılbaşı ağacı süslerini tasarlarken yaratıcılıklarını geliştirecekler. 

Yaklaşık 90 dakika sürecek atölye çalışmasına katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.
Eğitmen: Deniz Doğruöz
Tarih: 25 Aralık Pazar
Saat:11.00
Yaş Grubu : 3-6 yaş (aile ile),7-12 yaş (aile ile/kendi başına)
Ücret : 240 TL’dir.
Katılım için tıklayınız.

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi 

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıklarını, el becerilerini geliştiriyorlar hem de çok eğleniyorlar.
Çocuğunuza müzede yaşadığı deneyimi hatırlatacak bu etkinlik, müze sergisinden etkilenerek kendi boyadığınız oyuncakla müzeden ayrılmanın keyfini yaşatıyor.

Tahta oyuncak boyama atölyesinde oyuncakların ücretleri boyutlarına göre değişmektedir. Gözetmenimiz tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama, atölye alanında farklı bir çalışma olmadığı sürece Cumartesi ve Pazar günleri 13:00 - 18:00 arasında gerçekleştirilmektedir. Etkinliğimizin saatlerini öğrenmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni telefon ile arayarak bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ücretlerimizde kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.