Okul Ziyaretleri

Değerli öğretmenlerimiz, müze gezinizin verimli şekilde geçebilmesi için öğrencilerinizle birlikte gelmeden önce müzemizi ziyaret etmenizi öneriyoruz. Öğrencilerinizle gelmeden önce, yapacağınız ziyarette randevunuzun gün ve saatini belirttiğiniz takdirde sadece size özel olmak koşuluyla dilediğiniz zaman ücretsiz olarak müzemizi gezebilirsiniz.

Ayrıca sizin için hazırladığımız, müze gezi rehberi bizi ziyaret etmeye karar verdiğiniz andan itibaren her adımda size yol gösterici olacak ve çocuklarımızın müzenin sunduğu eğitim olanağından maksimum düzeyde faydalanmalarını sağlayacaktır 

Okul Ziyaretleri

Sayın öğretmenlerimiz; İstanbul Oyuncak Müzesi okul ziyaretleriniz sırasında sizi ve öğrencilerinizi ağırlamaktan mutluluk duyacaktır!

Öğrencilerin müzeyi bilinçli bir şekilde gezmesi için sizlere bir çalışma kâğıdı hazırladık. Müzeye gelmeden önce lütfen bu çalışma kâğıdı üzerinden öğrencilerinize kısa bir açıklama yapınız. Yapacağınız açıklama öğrencilerinizin müzeyi daha verimli bir şekilde gezmesini sağlayacaktır. 

Müze dönüşü bu çalışma kâğıtlarına yazılan yanıtlar üzerinden yapacağınız bir ders müze gezisinin amacına ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Başarı dileklerimiz ve teşekkürlerimizle…

OKUL ZİYARETLERİ HAKKINDA BİLGİ


Müzede sizi neler bekliyor?

İstanbul Oyuncak Müzesi 5 kattan oluşan tarihi bir İstanbul köşkünde yer almaktadır. 1990’lı yılların başlarına kadar müzenin bulunduğu Erenköy semtinde tren yolu hattı boyunca aynı yıllarda yapılmış eski İstanbul köşklerine sıkça rastlanmaktaydı. Sultan II. Abdülhamit tarafından Haydarpaşa-Bağdat demiryolunun açılmasıyla birlikte demiryolu yakınları çok kıymetli yerler sayılmaya başlanmış, buna bağlı olarak bu bölgedeki köşk sayıları da artmıştır. Ancak, zaman içerisinde yanlış kentleşme nedeniyle bu köşklerin yerine çok katlı binalar inşa edilmiştir. İstanbul Oyuncak Müzesi, içinde bulunduğu bina ile İstanbul’un kentsel tarihini geleceğe taşımaktadır.


Müzenin sokağına adım attığınızda sizi zürafa şeklinde yapılmış sokak lambaları karşılamaktadır. Elbette, sokak lambalarının zürafa şeklinde olması tesadüf değildir. Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın Sultan II. Mahmut’a hediye olarak getirdiği zürafa İstanbul halkı tarafından büyük ilgi ile karşılanır. Tanzimat Dönemi’nin önde gelen bilim, kültür, siyaset adamlarından biri olan ve ilk bilim dergisini çıkaran Mehmet Münif Tahir Paşa da zürafadan etkilenenler arasındadır ve İstanbul, Erenköy’deki köşkünün bahçesine bir zürafa heykeli koyar. Buradan geçen tren yolcularının da hayranlıkla izlediği Münif Tahir Paşa’nın köşkü bundan sonra “Zürafalı Köşk” olarak, bu bölge de “Zürafalı Bahçe” olarak anılmaya başlar.İtalyan heykeltıraş Rozette tarafından gerçek boyutlarında yapılan heykel maalesef varlığını günümüze kadar sürdürememiştir. Bu nedenle İstanbul Oyuncak Müzesi’ni aydınlatan sokak lambaları zürafa şeklindedir ve bölgenin tarihine ışık tutmaktadır.


İstanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. Akın müzeyi, 20 yılda kırkı aşkın ülkedeki koleksiyoner ve antikacılardan 4000’den fazla antika oyuncak satın alarak oluşturmuştur. Dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı kültürleri yansıtan antika oyuncaklara ev sahipliği yapan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergilenmektedir. Bu oyuncaklar arasında Lehmann, Schuco, Fleischmann, Gunthermann, Arnold, Carette, Louis Marx gibi markalara ait oyuncakların yanı sıra Fawn Zeller tarafından üretilen ve bir başka örneği olmayan Mona Lisa’nın bebeği, Charlie Chaplin’in kendi özel eşyası olan bebeği, 1850-1910 yılları arasında yapılan porselen bebekler ve bebek evlerini sayabiliriz. İstanbul Oyuncak Müzesi vitrinlerinde, Türk oyuncaklarına da yer verilmiştir. II.Abdülhamit Dönemi’ne ait Karagöz-Hacivat gölge oyunu karakterleri, 1950’li ve 70’li yıllarda üretilen Gürel, Alaysa, Nekur ve Fatoş markaları ile Eyüp oyuncakları, oyuncak tarihimize tanıklık eden figürlerden birkaçını oluşturmaktadır. 

Oyuncağın Tarihçesi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilenen oyuncaklar ziyaretçilere geçmiş yaşamların izlerini taşımaktadır. Çünkü, oyuncağın tarihi insanlık kadar eskidir ve gündelik yaşamda var olan tüm ayrıntılar oyuncaklara aktarılmıştır.


İnsan var olduğundan beri doğadaki nesneleri oyuncak olarak kullanmıştır. Ancak tarihte bilinen ilk oyuncaklar Eski Mısırlılar’a aittir. Arkeolojik bulgular, M.Ö.5. yüzyılda Mısır’daki çocukların tahta atlarla oynadıklarını göstermektedir. M.Ö.2. yüzyılda ise Mısır’da çocukların topaç ve misketlerle oynadıkları belirlenmiştir. Yine aynı dönemlere ait Firavun mezarlarında oyuncak bebekler bulunmuştur. Antik Mısır’da çocukların kilden, tahtadan, taştan ve kurutulmuş meyveden yapılmış oyuncaklarla oynadığını biliyoruz. Tahtadan üretilmiş atlara, misketlere, topaçlara ilk olarak bu dönemde rastlanılmıştır.


İnsanlık tarihi kadar eski olan oyuncak tarihinde insan ve hayvan figürleri her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. İlk oyuncak bebek ile M.Ö. 2. yüzyılda Mısır’da karşılaşırız. Sonrasında, Eski Yunan, Roma ve Çin’de kilden şekillendirilerek fırınlanmış, hareketli kol ve bacaklara sahip bebekler yapıldığı görülmektedir. El arabaları, çemberler, çıngıraklar ve yo-yoları da ilk oyuncaklar arasında sayabiliriz. Orta çağlarda ise çocukların oyuncak silahlara ilgi duydukları gözlenmiştir.


Oyuncaklar bize üretildikleri dönemin toplumsal, kültürel, ekonomik koşullarını da yansıtmaktadır. Üretilen malzemeler açısından oyuncakları değerlendirecek olursak toplumların ekonomik anlamda ve üretim gücü açısından gelişmişlik düzeylerini anlayabiliriz. Örneğin, en eski oyuncaklar, taştan, kemikten ve tahtadan yapılmıştı. Daha sonra bunlara kumaşlar eklenmiş, Ortaçağda ise metal, demir kullanılmaya başlanmıştı.1820’lerde porselen bebek üretimine; Sanayi Devrimi ile de metal levhadan oyuncak üretimine başlanmıştır. 1950’li yıllarda ise plastik oyuncaklar üretilmiştir. Günümüzde yine oyuncak üretiminde doğal malzemelere doğru gitme eğilimi bulunmaktadır.


Oyuncağın endüstriyel gelişimine bakacak olursak, oyuncağın seri üretimi 18. yüzyılda başlamıştır. II. Dünya Savaşı’na kadar oyuncak endüstrisinde Almanya ilk sırada yer almıştır. İlk oyuncak fabrikaları 1800’lü yılların sonlarında Almanya’da açılmıştır. Ancak, savaş sırasında tüm oyuncak fabrikaları kapandığı için, savaş sonrası Almanya oyuncak üretiminde liderliği kaybetmiş ve Japonya’ya devretmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Japonya yeniden ayağa kalkmak için oyuncak üretimiyle çocuklarının düşlerine büyük bir yatırım yapmıştır. 1980’li yıllardan günümüze kadar uzanan dönemde ise Çin pek çok alanda olduğu gibi oyuncak üretiminde de lider konuma geçmiştir.


20. yüzyılın başlarında oyuncağın pedagojide ve çocukların eğitiminde etkin rol oynadığı vurgulanmaya başlanmıştır. Pestalozzi, Fribel ve Montessori’nin görüşleri geniş ölçüde yayılmıştır. Oyuncaklar artık sadece çocukların oyalanma araçları olmaktan çıkarak gelişimlerinin belki de en önemli destekleyicisi haline gelmiştir.  

Gezi Planlama Süreci

Müzemize gelmeden önce mutlaka müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyon için müzemizi 0216 359 45 50-51 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Gezi tarihinde yapılacak değişiklik ya da iptalinin gerçekleşmesi durumunda İstanbul Oyuncak Müzesi personeline en kısa sürede bilgi vermenizi rica ederiz.  Müze gezinizi daha verimli kılmak adına İstanbul Oyuncak Müzesi’nin okullara yönelik eğitim programlarına katılabilirsiniz.


Müzemizin girişinde okul otobüslerini park edebileceğiniz alan mevcuttur. Görevli arkadaşlarımız müze girişinizde size yardımcı olacaklardır.

Müze gezisi ortalama 1 saat sürmektedir. Okul grupları müze ziyaretinin arkasından oyuncağın tarihine ilişkin farklı yaş gruplarına yönelik hazırlanmış belgesel film gösterimine katılırlar. Eğer okul grubu müze eğitim programlarından da faydalanmak isterse grupların müzede bulunduğu süre eğitim programının içeriğine göre uzamaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgi gezi öncesi sizinle paylaşılacaktır. 


Öğretmenlerimizden ricamız müzemize gelmeden önce çocuklarımızı müze içeriği hakkında bilgilendirmeleri ve randevu aldıktan sonra paylaştığımız çalışma kağıdı hakkında ön hazırlık yapmalarıdır. Farklı yaş gruplarına yönelik hazırlanan "Okul Çalışma Kağıdı" ve "Okul Etkinlik Rehberi"  sayfanın  başında pdf olarak yer almaktadır. Buradan dosyayı indirip inceleyebilirsiniz. Bu sayede çocuklar müzeyi daha verimli gezebileceklerdir. Müze gezisi sonrasında, çalışma kağıdının yönlendirmesi doğrultusunda sınıfınızda yapacağınız çalışmalar ile müze gezimiz tamamlanmış olacaktır.

Öğretmenlerimizin Müze Gezisi Sırasında Dikkat Etmesi Gereken Konular

Öğretmenlerimizden randevu saatine uyulması konusunda hassas davranmalarını rica ediyoruz. Müzemizin eski bir köşkte konumlanması sonucu sergi odaları sadece bir grubun müzeyi rahatça dolaşabileceği imkanı sunmaktadır. Gezi saatinde yaşanan gecikmeler diğer okul gruplarının randevuları ile karışacağından çocuklarımızın müzeyi rahatça gezmelerine engel oluşturmaktadır.


Müze içerisinde çocuklarımızın sessiz ve düzenli gezmeleri konusunda öğretmenlerimizin müze personelimize yardımcı olmalarını ve personelimiz ile iş birliği içerisinde hareket etmeleri gerekmektedir. Öğretmenlerimizin müze ziyareti sırasında çocuklarımızın yanlarından ayrılmamalarını öncelikle onların güvenliği için önemle rica ederiz.


Değerli öğretmenlerimiz müzemiz ile alakalı tüm görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz. Tüm görüş ve önerilerinizi müzemizin Halkla İlişkiler Sorumlusu Aslı Nuhoğlu ile paylaşabilirsiniz. Kendisine asli@istanbuloyuncakmuzesi.com email adresinden ulaşabilirsiniz.

OKUL ETKİNLİK REHBERİ


Etnoloji Atölyesi

Çocukları farklı amaçlar içeren etkinliklere davet ediyoruz. Onlara sosyal bir bilim olan etnololoji ile tanışma fırsatı sunuyoruz. Etnoloji bilimi ile insanların kültürel farklılıklarından yola çıkarak insanların birbirlerinden farklı türler olmadıklarını vurguluyoruz. Öte yandan, bu atölye çalışmaları ile çocukların yabancı dil eğitimlerine destek oluyor ve eğlenceli uygulamalarla yeni kelimeleri akılda tutmalarına yardımcı oluyoruz.

90 dakika sürecek Etnoloji Atölyesi farklı aşamalar içermektedir.İlk etnoloji atölyemiz Kuzey Amerika yerlilerini konu almaktadır. Birçok çocuk için "kovboylar ve kızılderililer" oyunları klasikleşmiştir, etnoloji atölyesi uygulamasıyla bu oyunları kızılderililerin kültürleri ile zenginleştiriyoruz.Atölyenin başlangıç noktası, İstanbul Oyuncak Müzesi'nde kovboylar ve kızılderililere ait oyuncakların sergilendiği bölüm. Bu bölümdeki oyuncaklar sayesinde çocukların hayal gücünü canlandırıyoruz. Diyalog ve masal anlatımı ile burada kızılderililerin yaşam biçimi ve tarihleri hakkında bilgi paylaşıyoruz.Sonrasında çocuklar iki farklı geleneksel kızılderili oyunu oynuyorlar ve Cheyennes veya Iroquois gibi kabilelerin başlıklarına yoğunlaşıyorlar. Bu başlıkların şekilleri, kullanılan materyalleri ve bu başlıkların anlamları hakkında bilgiler verilerek, çocukların, kızılderililerin insanlarla, hayvanlarla ve doğa ile ilişkilerini daha iyi anlaması sağlanıyor.Çocuklar kendi kızılderili başlıklarını yapıyor ve atölye çalışmasını yine kızılderililere ait "çim dansı" yaparak bitiriyorlar. 

Bu etnoloji atölyeleri kültürleri harmanlamak ve çocukların yeteneklerini geliştirmek için kurgulandı. Farklı kültürleri keşfetmek, çeşitliliğe değer vermek, diğerlerinin kültürlerinin içselleştirilmesini sağlamak okul gruplarını zenginleştirmek ve özgüven aşılamak için bir yol. Sunulan aktivitelerde amaçladığımız, çocuklarda merak duygusu uyandırmak, yaratıcılıklarını geliştirmek, kendilerine saygı aşılamak, genel motor yetilerini geliştirmek ve yabancı dil (İngilizce, Fransızca) seviyesini artırmaktır.Aynı zamanda öğretmenlere, bu atölye çalışmasının öncesinde sınıflarında öğrencilerini hazırlamalarını tavsiye ediyoruz. Kızılderililer etrafındaki aktiviteleri, kelimeler ve görseller ile destekleyerek öğretmenlerimize bir eğitici kart sunuyoruz. Kuşkusuz atölyeye katılım için bu içerik üzerinde sınıf çalışması yapmak mecburi değil.

Süre; 90 Dakika 

Yaş Grubu; 7-10 yaş 

Ücret: Kişi başı 40 TL’dir ( Müze giriş ücreti dahildir).

Katılımcı sayısı; Bu müze gezisi en az 10, en fazla 15 - 25 kişi ile yapılmaktadır.

Öğretmenler için eğitici kartı indirilmek üzere aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. 

Bu etkinlik, sadece okul gruplarına özel olarak gerçekleştirilmektedir. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.


Öğretmenler için eğitici kartı indirmek için tıklayınız.

Oyuncaklarla Hayallerimi Kodluyorum Atölyesi

Geleceğimizi, teknolojiyle üretebilen çocuklarımız şekillendirecek. Teknolojinin gücünün farkındayız ve hayallerini gerçekleştirmek için teknolojiyi araç olarak kullanmayı başarabilen bireylerin yetişmesine katkı sağlamak istiyoruz. 

'Oyuncaklarla Hayallerimi Kodluyorum' atölyesinde, çocuklar oyuncak müzesinde sergilenen oyuncaklardan ilham alarak kendi oyuncaklarını üretecekler ve programlayarak onlara hayat verecekler. Farklı malzemelerikullanarak kendi oyuncaklarını yapan öğrenciler atölyenin sonunda algoritma ve programlama becerilerine sahip olacak, teknolojiyle üretebilmenin tadına varacaklar. 

Eğitmenler: RobinCode Eğitim Teknologları 

Yaş Grubu: 5-14 yaş 

Ücret: 75 TL+KDV’dir ( Müze giriş ücreti dahildir). 

Katılımcı sayısı; Bu atölyeye en fazla 25 öğrenci ile katılım sağlanmaktadır.

 Code.org Türkiye Sorumlusu RobinCode.org Hakkında;CODE.ORG Türkiye sorumlusu ROBINCODE.ORG, ülkemizin teknoloji üreten güçlü bir ülke olması yolunda, erken yaşta bilgisayar bilimlerinin öğretilmesi ve her çocuğa eşit fırsat verilmesi ile yeni nesillerin teknoloji kullanan değil, teknoloji üreten bir nesil yetiştirilmesi için çalışmaktadır. Bu sorumlulukla Global Ortakları CODE.ORG, Google, ORACLE, CISCO, IBM desteğiyle 5-16 yaş grubundaki çocuklara bilgisayar programlama, siber güvenlik, 3D, Robot, Tekno girişimcilik ve STEM eğitimleri vermektedir. 

Bu etkinlik, sadece okul gruplarına özel olarak gerçekleştirilmektedir. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Düşler Uçağı

‘Düşler Uçağı’ oyunu İstanbul Oyuncak Müzesi’nde çocuklara daha verimli bir müze gezisi sunmak ve çocuklara sergilenen oyuncaklar üzerinden dünya tarihini anlatmak amacıyla özel olarak yazılmış bir masal eşliğinde müze gezisini kapsayan bir oyundur. Çocuklar masalın kahramanları olarak interaktif bir şekilde oyuna katılacaklar ve eğlenirken öğrenmenin keyfini yaşayacaklar.


İçerik:

Oyunumuz, düşlerinde uçağı ile dünyayı gezen bir çocuğun müzede kurduğu hayallerden yola çıkmaktadır. Elinde uçağı, üstünde pilot kostümü ile ziyaretçilerimizi karşılayacak küçük pilotumuz kitapları çok seven, hayalperest ve sevecen bir karakterdir. Müzenin girişinde misafirlerini karşılayan pilotumuz düşlerinde uçağı ile dünya turuna çıkmaya hazırlanmaktadır. Kurduğu oyuna misafirleri de dahil eder, onlara uçağa biniş kartlarını dağıtır ve kurduğu hayallerden bahsetmeye başlar.


Yolculuk başlamıştır, bu yolculuk sırasında ihtiyaç ve teknik eksiklerin giderilmesi için müzenin her katında bulunan mola istasyonlarında durulur. Durulan istasyonlarda farklı ülkelerin oyuncak kültürü üzerinden dünya tarihi ve kültürel bilgiler çocuklara aktarılmaktadır. Karşılaşılan farklı sürprizler ile yolculuk sürer ve hayali dünya turu tamamlanır.


Kazanım:

Gözlem kabiliyetinin güçlendirilmesi, düş gücünün zenginleşmesi, dünya tarihine ilişkin gerçek bilgileri oyun içinde eğlenerek öğrenme olanağına sahip olunması, dinleme ve ortak hareket etme becerilerinin geliştirmesi.


Süre: 45 Dakika

Yaş Grubu: 6-9 Yaş

Ücret: Kişi başı 30 TL

Katılımcı sayısı: Bu müze gezisi en fazla 25 kişi ile yapılmaktadır.


Bu etkinlik, sadece okul gruplarına özel olarak gerçekleştirilmektedir. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Arkeoloji Atölyesi

8-11 yaş grubundaki öğrencilere yönelik tasarlanmış olan Arkeoloji Atölyesi’nde katılımcılar arkeoloji ile tanışıyor. 

Kazı bilimi, arkeologların çalışma teknikleri, kazı çalışmalarında karar alma yöntemleri, kazı ekiplerinin oluşturulması, höyüklerin özellikleri ve oluşumu gibi konularda kısa bir slayt gösterisi ile bilgi sahibi olacak küçük arkeolog adayları daha sonra bir höyük maketi üzerinde öğrendikleri pratik yapma imkanı bulacaklar. Katılımcı öğrenciler buluntuların çıkarılması, temizlenmesi, kırılmış parçaların birleştirilmesi, ait oldukları tarih döneminin saptanması ve buluntuların vitrinlere etiketlendirilerek konulması ve kronolojik bir şekilde minik bir arkeoloji müzesi yaparak bu süreçleri deneyimleyecekler.. Katılımcıların hazırladığı bu küçük maket müze ise bu günün anısı olarak etkinlik sonunda öğretmenlere verilmektedir.En az 15, en fazla 20 öğrencinin katılabileceği atölyede öğrenciler 10’ar kişilik gruplar halinde farklı görevlerden sorumlu birer ekip halinde çalışacaklar. İlerleyen bölümlerinde ise öğrenciler arasında rotasyon yapılarak, her katılımcının değişik görevleri üstlenmeleri sağlanacaktır. Öğrencilerin buluntuların ait oldukları dönemleri saptamak için gerek duyacakları ipuçları atölye odasındaki panolara asılacak. 

Süre; 90 Dakika 

Yaş Grubu; 8-11 yaş 

Ücret: Kişi başı 60 TL’dir (Müze giriş ücreti dahildir). 

Katılımcı sayısı; Bu müze gezisi en az 15, en fazla 20 kişi ile yapılmaktadır. 

Bu etkinlik, sadece okul gruplarına özel olarak gerçekleştirilmektedir. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

Salı ve Perşembe günleri gerçekleştirebileceğimiz atölye çalışmasında çocuklar birbirinden farklı, sevimli şekillerden oluşan havyan şekilli tahta oyuncakları boyuyorlar.

Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken hem yaratıcılıklarını geliştiriyor, hem de çok eğleniyorlar. Müzeden ayrılırken boyadıkları oyuncakları da yanlarında götüren çocuklar evlerine bir hatıra ile dönmenin keyfini yaşıyorlar. 

Tahta oyuncakların adedi 10 TL ile 35 TL arasında değişmektedir. Ücretlendirme seçtiğiniz oyuncağa ve katılımcı sayınıza göre yapılmaktadır.

Tiyatro Gösterisi

Müze gezisinin ardından öğrencilerimizin bu geziyi daha keyifli ve hatırlanabilir kılabilmeleri adına dahil olabilecekleri bir tiyatro etkinliğimiz de mevcuttur. Tiyatro gösterilerinin gerçekleştirilmesi için en az 35 kişinin katılımı garanti edilmelidir. Tiyatro Ücreti kişi başı 35 TL'dir (Müze giriş ücreti dahildir).

Evvel Zaman İçinde - Tek Kişilik Müzikli Çocuk Oyunu

Hayalbaz Oyun Atölyesi'nin hazırlayıp sunduğu "Evvel Zaman İçinde" adlı oyunda çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz masallar, sürpriz dostlarla birlikte canlanmaya başlayacak. 3 yaş ve üzeri çocuklara yöneliktir.

Kırmızı Burnun Yolculuğu - Mim Gösterisi

Kırmızı burnunu kaybeden bir Palyaço, kayıp burnunu ararken kendini bir anda bir tiyatro sahnesinde, seyirci karşısında bulur ve komik olaylar birbirini takip eder. Sizi, şaşkın palyaço ile beraber kırmızı burnunu aramaya İstanbul Oyuncak Müzesi'ne bekliyoruz. 4 yaş ve üzeri çocuklara yöneliktir.

Bremen Mızıkacıları - Müzikli Çocuk Oyunu

Beyaz konağın Aşçıbaşısı Memo, yemek kitabı ile masal kitabını karıştırınca olanlar olur. Kahramanlarımız, yani meşhur Bremen Mızıkacıları; eşek, köpek, kedi ve horoz kendilerini bir anda konağın mutfağında bulur ve komik olaylar birbirini izler. 3 yaş ve üzeri çocuklara yöneliktir.

Kayıp Eşya Bürosu - Obje Tiyatrosu

Sahibi tarafından takside unutulan bir sardunya çiçeğinin öyküsünü dinlemeye ne dersiniz? Kendi gibi unutulmuş birçok farklı eşya ile yaşamaya ve onları tanımaya başlayan sardunyayı yeni arkadaşlıklar ve sürprizler beklemektedir... Çocuk edebiyatının tanınmış yazarlarından Sevim Ak'ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan ve Tiyatro Bereze tarafından sahnelenmektedir. 3 yaş ve üzeri çocuklara yöneliktir.

Seramik Atölyesi

Toprak her zaman insanın yakın dostu oldu. Geleceği toprağa dokunarak ellerimizle şekillendirdik. Kimi zaman araç, gereç yaptık, kimi zaman yuva yaptık içinde barındık. Şimdi çocuklar İstanbul Oyuncak Müzesi seramik atölyesinde kil ile birlikte düşlerini şekillendirecekler ve seramikten yapılmış sürpriz bir objeyi renklendirecekler.

Seramik atölyesi 4 yaş ve üzeri çocuklar için en az 10 en fazla 20 kişilik guruplara yapılabilmektedir. Etkinlik ücreti 45 TL'dir  (Müze giriş ücreti dahildir).

Origami Sanat Atölyesi

"Koşuşturmalı bir hayatta, sessiz bir alanda oturup ufak bir kağıt parçasını katlamak bile çocuğunuza denge ve huzuru getirecektir… Sadece çocuğunuza biraz zaman ayırmayı ve bir kağıt parçası vermeyi unutmayın…' Eğitmen Gökçen Atamgüç eşliğinde çocuklar kağıt katlama sanatının inceliklerini öğrenerek keyifli bir etkinlik gerçekleştiriyorlar.

Origami atölyesi 4 - 9 yaş arası çocuklar için en az 10 en fazla 20 kişilik guruplara yapılabilmektedir. Etkinlik ücreti 40 TL'dir (Müze giriş ücreti dahildir).

DEDİO Yaratıcı Eller Atölyesi

Ahşap ve farklı malzemelerle el becerilerinin kullanıldığı bu atölyede okul grupları İstanbul Oyuncak Müzesi'nden evlerine kendi elleriyle yaptıkları farklı oyun, oyuncak ve dekoratif tasarımları götürür. Gelecekte çocukları ve torunlarına anlatacakları anıları ve paylaşacakları objeleri müzede tasarlarlar. (3-12 yaş -okul öncesi ve ilk öğretim grubu) Okul grubu için mutlaka bir seçeneğin belirlenmiş ve zamanında Müze Yönetimiyle paylaşılmış olması hem malzeme hazırlığı hem de etkinliğin zaman yönetimi açısından önem taşımaktadır. (Atölye Ücretleri Kişi başı 25 TL'dir.)

Atölye Seçenekleri: 

 * Satranç Oyunumu Tasarlıyorum

 * Yoyo Oyuncağı Tasarım Atölyesi

 * Mimarlar Müze Binası Tasarım Atölyesi

 * Kumbara Tasarım Atölyesi

 * Karagöz Hacivat Kukla Tasarım Atölyesi

 * Pinokyo İpli Oyuncak Atölyesi

 * Dinozor Oyuncağım Atölyesi

 * Ahşap Puzzle/Yapboz Atölyesi

 * Çizgi Film Kahramanları Oyunu Tasarım Atölyesi

 * Charlie Chaplin Oyuncağı Tasarım Atölyesi

SIKÇA SORULAN SORULAR


Müze hangi zamanlar arasında açıktır?

Müzemiz pazartesi günü hariç her gün 09:30-18:00 saatleri arasında açıktır.

Müze giriş ücretleri ne kadardır?

Müze giriş ücreti 3 yaş ve üzeri, öğrenci, öğretmen, 65 yaş üzeri ziyaretçilerimiz için 12 TL, diğer ziyaretçilerimiz için 15 TL’dir.

Müze ziyareti için rezervasyon yaptırmak gerekli midir?

Okul grupları için müze ziyareti öncesi 0216 359 45 50-51 numaralı telefondan müzeye ulaşarakrezervasyon yaptırmak gereklidir. Rezervasyon tarihinde bir değişiklik yapılmak istendiğinde ya dagezinin iptal edilmesi durumunda İstanbul Oyuncak Müzesi’ni arayarak ilgili kişiye en kısa sürede bilgivermenizi rica ederiz.

Rezervasyonunuz tamamlandığında yetkili kişi tarafından size gün ve saat detaylarını içeren bir onaymaili gönderecektir. Bu mail içinde gezinin daha verimli olabilmesi için size özel hazırlanan okulçalışma kağıtlarını bulabilirsiniz. Gezi öncesinde bu çalışma kağıdını incelemeniz daha verimli bir müzedeneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Okul grubu olarak müze ziyareti dışında nasıl bir etkinliğe katılabiliriz?

Müze ziyaretinizi daha verimli hale getirmek için gezinizi bir etkinlik ile birleştirebilirsiniz.Atölyelerimiz hakkında detaylı bilgiyi müzemizin web sitesinden bulunan “Okul Etkinlik Rehberi”bağlantısından inceleyebilir ya da aradığınızda görevli arkadaşımızdan da öğrenebilirsiniz. Müzegezinizi bir etkinlik ile birleştirmek isterseniz rezervasyonunuz sırasında bunu mutlaka belirtmelisiniz.Tüm atölyelerimiz katılımcı sayısı üzerinden ayrıca ücretlendirilir.

Müze gezisine kaç kişilik gruplar halinde katılabiliriz?

Müzemize bir gezi saatinde en fazla 50 kişilik gruplar halinde gezebilirsiniz.

Müze gezisinde rehberlik hizmeti var mıdır?

Müzemizde rehberlik hizmeti yoktur, öğrencilerin sınıflarından ayrılmadan öğretmenleriningözetiminde gezmeleri gerekmektedir. Dileyen gruplar “Düşler Uçağı” etkinliğine katılarak rehberlimüze gezisi yapabilirler, bu etkinlik çocuk başı 30 TL olarak fiyatlandırılmaktadır.

Müze gezisi sırasında öğretmenler ücretli midir?

Müze gezisine katılan anaokulu gruplarında öğretmenlerimiz ücretsizdir. İlkokul ve üstü sınıfgruplarında 25 öğrenciye 1 öğretmen ücretsizdir. Müze gezisinin en verimli şekilde geçebilmesi içinöğretmenlerimizin, öğrencileri ile birlikte gelmeden önce müzemizi ziyaret etmesini öneriyoruz.Öğrenciler ile gelmeden önce, yapacağınız ziyarette randevunuzun gün ve saatini belirttiğiniz taktirdesadece size özel olmak koşuluyla dilediğiniz zaman ücretsiz olarak müzemizi gezebilirsiniz.

Müze gezisi için 15 gün öncesinden rezervasyon yaptırmam yeterli midir?

Hayır. Özellikle kış döneminde müzenin yoğunluğunu göz önüne alarak rezervasyonunuzu mümkünolduğu kadar erken yaptırmanız gerekmektedir.

Müze gezisi ne kadar sürmektedir?

Müze gezisinin süresi gruplara göre değişmekte olup, bizim öngördüğümüz süre yaklaşık olarak 1saattir. Gezi bir etkinlik ile birleştirildiği durumda etkinliğin içeriğine göre gezi süresi uzayabilir.

Müze içinde yiyecek ve içecek tüketmek serbest midir?

Müze içerisinde dolaşırken su dışında yiyecek ve içecek tüketmek yasaktır. Müzemize dışardanyiyecek ya da içecek kabul edilmemektedir. Okul grupları tercih ederlerse rezervasyonlarındabelirterek kafe bölümünde öğrenciler için hazırlanmış tost menü hizmetinden faydalanabilirler. Menüfiyatları ile ilgili yetkili kişilerle görüşülmesi ve rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Müze içerisinde fotoğraf çekmek serbest midir?

Müzemizde flaş kullanmadan fotoğraf çekebilirsiniz.

Müze önünde otopark alanı var mıdır?

Müzemizin önünde 15 araçlık bir otopark alanı mevcuttur. Okul gruplarının rezervasyonlarına göregörevli arkadaşımız park alanı için yardımcı olmaktadır.

iSTANBUL OYUNCAK MÜZESi AiLESiNE SEN DE KATIL!

Tüm etkinliklerden haberdar ol.